Haber

Hastahanelere ‘Manevi Bakım Birimi’ Geliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “hastanelerde manevi bakım ve dini danışmanlık” hizmeti sunulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalanmasıyla bu protokol çerçevesinde Ankara’nın da içinde yer aldığı altı pilot il belirlenmiş ve bu illerdeki pilot hastahaneler bünyesinde manevi bakım birimi oluşturularak din görevlileri hizmet vermeye başladı. Manevi Bakım Biriminde, hasta ve hasta yakınlarına dini motifleri içeren sabır, tefekkür, dua pratiği, kader anlayışı ve inancı gibi dinsel – tinsel temaların yer aldığı bilgilerle manevi olarak yardım sağlanmakta. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ortak açıklamada herhangi bir inanç farkı gözetmeksizin, her türlü inancın sahibine bu hakkın verilmesi gerektiği belirtildi.

Proje kapsamında, Türkiye’nin çeşitli hastaneleri ve sağlık kurumlarında görev yapan uzmanlar, akademisyenler ve Diyanet yetkililerinin ortak çalışması ile Manevi Destek Birimi kurulmuştur. Manevi Destek Birimi altyapısı için Türkiye genelinde belirlenen 20 din görevlisi Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Merkezinde verilen ve 200 saati aşan bir eğitim programı ile alanında profesyonel “Manevi Bakım Görevlileri” olarak yetiştirildi. Eğitim programında hastanelerde görev yapacak görevlilere din psikolojisi, dini ve manevi bakım, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim, pastoral psikoloji ve dua vaizliği gibi birçok konuda eğitimler verildi.

Pilot hastahanelerden biri olan Ankara Dr. Abdullah Yurtaslan Onkoloji Hastahanesi manevi bakım hizmetlerinden sorumlu Başhekim Yardımcısı Uz.Dr. Fatih Göksel, manevi bakımın önemine vurgu yaparak “Ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol ile hastanemizde pilot uygulama olarak başlatılan Manevi Bakım Hizmeti hastanemizde bir ilk olarak başlamıştır. Bu konuda, Üniversitelerde özellikle din psikolojisi ve hasta psikolojisi alanında master ve doktora düzeyinde eğitime sahip olan bu görevliler hastanemizde 2 aydır göreve başlamışlardır. Bununla alakalı gerek hastalarımızdan gerekse personelimizden olumlu geri dönüşler olmuştur. Manevi Bakım Birimimiz, hastanın isteği ve bu konuda ihtiyacı olan personelimizin talebi doğrultusunda çalışmaktadır. Bu pilot çalışma dönemi geçtikten sonra bu protokolün kalıcı olacağı kanaatindeyiz. Yurt dışında başarı ile uygulanan bu çalışmanın hastanemizde kısa sürede büyük başarı ile uygulandığını görmekteyiz. Özverili çalışmalarından dolayı manevi bakım alanında çalışan 2 arkadaşımıza yönetim olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz ve çalışmalarını destekliyoruz.” dedi.

Kaynak: onkoloji.gov.tr

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>