Hastahanelere ‘Manevi Bakım Birimi’ Geliyor


0

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “hastanelerde manevi bakım ve dini danışmanlık” hizmeti sunulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalanmasıyla bu protokol çerçevesinde Ankara’nın da içinde yer aldığı altı pilot il belirlenmiş ve bu illerdeki pilot hastahaneler bünyesinde manevi bakım birimi oluşturularak din görevlileri hizmet vermeye başladı. Manevi Bakım Biriminde, hasta ve hasta yakınlarına dini motifleri içeren sabır, tefekkür, dua pratiği, kader anlayışı ve inancı gibi dinsel – tinsel temaların yer aldığı bilgilerle manevi olarak yardım sağlanmakta. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ortak açıklamada herhangi bir inanç farkı gözetmeksizin, her türlü inancın sahibine bu hakkın verilmesi gerektiği belirtildi.

Proje kapsamında, Türkiye’nin çeşitli hastaneleri ve sağlık kurumlarında görev yapan uzmanlar, akademisyenler ve Diyanet yetkililerinin ortak çalışması ile Manevi Destek Birimi kurulmuştur. Manevi Destek Birimi altyapısı için Türkiye genelinde belirlenen 20 din görevlisi Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Merkezinde verilen ve 200 saati aşan bir eğitim programı ile alanında profesyonel “Manevi Bakım Görevlileri” olarak yetiştirildi. Eğitim programında hastanelerde görev yapacak görevlilere din psikolojisi, dini ve manevi bakım, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim, pastoral psikoloji ve dua vaizliği gibi birçok konuda eğitimler verildi.

Pilot hastahanelerden biri olan Ankara Dr. Abdullah Yurtaslan Onkoloji Hastahanesi manevi bakım hizmetlerinden sorumlu Başhekim Yardımcısı Uz.Dr. Fatih Göksel, manevi bakımın önemine vurgu yaparak “Ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol ile hastanemizde pilot uygulama olarak başlatılan Manevi Bakım Hizmeti hastanemizde bir ilk olarak başlamıştır. Bu konuda, Üniversitelerde özellikle din psikolojisi ve hasta psikolojisi alanında master ve doktora düzeyinde eğitime sahip olan bu görevliler hastanemizde 2 aydır göreve başlamışlardır. Bununla alakalı gerek hastalarımızdan gerekse personelimizden olumlu geri dönüşler olmuştur. Manevi Bakım Birimimiz, hastanın isteği ve bu konuda ihtiyacı olan personelimizin talebi doğrultusunda çalışmaktadır. Bu pilot çalışma dönemi geçtikten sonra bu protokolün kalıcı olacağı kanaatindeyiz. Yurt dışında başarı ile uygulanan bu çalışmanın hastanemizde kısa sürede büyük başarı ile uygulandığını görmekteyiz. Özverili çalışmalarından dolayı manevi bakım alanında çalışan 2 arkadaşımıza yönetim olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz ve çalışmalarını destekliyoruz.” dedi.

Kaynak: onkoloji.gov.tr


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı