Kişisel Bakım, Sağlık

Hanımların İçine Sürüklendiği Kozmetik Ürünleri Ve Mağazaları Çılgınlığının 3 Zararı

Son günlerde Youtube’da artan makyaj kanallarının da etkisiyle maalesef ki kozmetik mağazalarında kasaların ve stantların önlerinde birikmiş tesettürlü hanım kızlarımızın kuyruklar oluşturduğunu görüyoruz. Bu yazımızda bu durumun hem sağlık açısından hem de itikadi açıdan birkaç zararından bahsetmek istedik.

1. Tesettür

Öncelikle makyaj ne boyutta olursa olsun Allah’ın (subhanehu ve teâlâ) tesettür emrinin bir gereği olan “ziynetleri saklama” hususunu zedeler. Allık ile pembeleştirilmiş yahut kırmızılaştırılmış yanaklar, ruj ya da dudak kalemleri ile belirginleştirilmiş dudaklar ve eyeliner, highliter gibi ürünlerle yapılmış detaylar şüphesiz ki yüzümüze olan dikkati azaltmak yerine arttıracak ve tesettürümüzden bir şeyler götürecektir.

2. Sağlık

Makyaj malzemelerinin yanı sıra satın alınma konusunda abartılan diğer bir ürün çeşidi ise kremler, bakım maskeleri, nemlendiriciler, balmlar, çeşitli saç bakım ürünleri. Elbette Müslüman bir hanım bakımlı olmalıdır. Düzenli şekilde vücuduna ve cildine hassasiyet göstermelidir. Bulunduğu helal toplum içerisinde kendini insanlardan soğutmamalı aksine sevimli görünmelidir. Lakin üretilen bu bakım ürünlerinin birçoğu itikadi açıdan da sağlık açısından da oldukça zararlı maddeler içeriyor. Aslında bakım sağladığı, güzelleştirdiği, iyileştirdiği kanısındayken hiç fark etmeden içerisinde bulunan katkı maddeleri (ki bu maddelerin içerisinde korkunç bir durum da olsa bebek ceninleri bile bulunduğu bir gerçek) ve bileşenler vücudumuzun kim bilir hangi organına zarar veriyor. Bu zararlı muhtevaların kan dolaşımı ile vücudumuza yayılması maalesef imanımızı da yakinen zedeliyor. Biz bilinçli Müslüman hanımlar olarak, Rabbimizin (subhenahu ve teâla) sonsuz kudretiyle bir şifa merkezi olarak yarattığı doğada bu kimyasalların doğal ve katkısız alternatiflerini bulmalıyız ve hem bize emanet olan vücudumuzu hem de hassasiyetle imanımızı muhafaza etmeliyiz. Emin olmalısınız ki size fayda sağladığını düşündüğünüz kimyasal bakım ürünlerinden uzaklaşıp doğal tarif ve kürleri kullandığınızda daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz bi’iznillâh.

3. İsraf

Kozmetik mağazalarında ve sitelerinde çok fazla vakit geçirmenin bir diğer zararı ise dinimizce haram kılınan israfa yol açmasıdır. Baktığımızda ufacık boyutta bir makyaj malzemesinin yahut bir kremin fiyatı oldukça uçuk. Belirtmek isteriz ki eğer hanım bu harcamayı kendisine helal olan ve ona karşı süslenmesi gereken eşi için yapıyorsa aşırıya kaçmadıkça bu olması gereken ve eleştirilmeyen bir noktadır. Fakat yalnızca bir arkadaşta yahut bir youtuberda görülüp özenildiği için ya da herkes onu kullandığı için alınan ürünler maalesef israftır. Bu harcamaları infak ederek veya okumamız gereken kitaplar konusunda harcamak inşaAllah çok daha hayırlı olacaktır. Bu birçoğu faydasız ve aksine türlü yönlerden zararlı ürünleri satın almayı bırakmak ve kullanmamak yahut olabildiğince en aza indirgemek hem sağlığımız hem cebimiz hem de imanımız açısından çokça fayda sağlayacaktır bi’iznillah

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>