Hanımlar İçin: Özgüveni Artırmanın 10 Yolu


0
1 Paylaşım
Dünyanın neresinden olursa olsun, hanımların verimliliğinin önündeki en büyük engellerden biri, özgüven eksikliği. Şahsi tecrübemden de biliyorum ki özgüven edinimi kolay bir şey değil. Kimisinde bu doğuştan olurken, öyle sanıyorum ki çoğumuz için bu biz büyüdükçe geliştirilmesi, beslenmesi gereken bir şey. Arkadaş ve yakınlarım genelde bende bir özgüven havası olduğunu söyler, bazen de “nedir bunun sırrı?” diye sorarlar. Tabii ki biraz uğraştım bunun için! Son derece yetenekli, eğitimli ve hırslı Müslüman hanımların kendilerine güvenleri düşük olduğu için ilerlemelerinin, üretimlerinin önünün kesildiğini görmek çok üzücü. Şimdi Kur’an ve sünnetten pratik ipuçları ile biz hanımlar özgüvenimizi nasıl artırırız, bunu izah etmek istiyorum.

İlk olarak, unutmayalım ki Allah –subhanehu ve teala- haklar bahşederek; kızlar, eşler, anneler ve toplumun Müslüman hanımları olarak oynadığımız çeşitli rollerle cennetin en yüksek derecelerini kazanma fırsatı vererek, biz kadınları onurlandırmıştır. Özgüven sahibi olmanın kendini beğenmişlik belirtisi veya İslami değerlere ters düşen bir şey olmadığını anlamak için, Hz. Aişe binti Ebu Bekir (radıyallahu anhum) gibi geçmişteki hanım alimlerin örnekliğine bakmamız yeterlidir. Esasen bir insan, amaçlarının peşinden giden bir Müslüman hanım olarak inancında da sağlam durabilir.

Hatırlayalım ki Allah –subhanehu ve teala- şöyle buyurmuştur:
“And olsun ki, biz insanoğullarını şerefli kıldık, onların karada ve denizde gezmesini sağladık, temiz şeylerle onları rızıklandırdık, yaratıklarımızın pek çoğundan üstün kıldık.” (İsra – 17/70)

Şimdi benim şahsen korkumu yenip özgüvenimi kazandığım bazı yollara bakalım:

1. Kendinize inanın

kendinize inanın

Bir Müslüman hanım olarak, eğer bir şeyi –küçük bir iş bile olsa- başarabileceğine inanmıyorsanız, bu özgüveninizi adamakıllı etkiler. İlk adım, olumlu bir düşünce geliştirmek ve başarmayı hedeflediğiniz şeyi yapmaya Allah’ın yardımıyla yeterli olduğunuza inanmanızdır. Bu kendi içinizde bir çalışma gerektirecek ve bir günde de oluvermeyecektir, fakat Allah’ın (subhanehu ve teala) hayatın her alanında olabileceğiniz en iyi Müslüman hanım olmanızı istediğini kendinize telkin ederek işe başlayabilirsiniz.

2. Yapıcı bir dil kullanın

yapıcı dil kullanın

Günlük yaşantınızda -evde, işte, toplum içinde- nasıl bir dil kullanıyorsunuz? Cümlelerinizde “yapamam”, “zannetmiyorum”, “emin değilim” gibi ifadeleri sık kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, belki de psikologlarin ‘kendi kendini sınırlayan’ dedikleri, özgüveninize engel olan terimleri kullanıyor olabilirsiniz. Onlar yerine “bunu yapabilirim”, “başaracağım inşallah” veya “…da yetenekliyim” gibi ifadeleri kullanmaya gayret ederseniz yapıcılığınız artacak ve kendinize inanma duygusu gelişecektir.

3. Olumsuz düşüncelerden kurtulun

olumsuz düşüncelerden kurtulun

Olumsuz düşünceler ve vesveseler aklınıza geldiğinde, kendinize yapıcı dili hatırlatın. Bu düşüncelerin sizi geri bırakmasına izin vermeyin ki hedeflerinize ulaşabilesiniz. Olumsuz duygu ve düşünceleri yazmaya çalışın, sonra da yazdıklarınızın tam tersini kendinize telkin edin. Mesela “şu konuda yeterince başarılı olmadığım için bunu yapamıyorum” yazdıysanız, kendinize “bunu yapmaya çalışacağım ve belki onda başarılı hale de gelebilirim” deyin. Şayet olumsuz düşüncelerin üretkenliğinizi sabote etmesine izin verirseniz, daha sonra bundan pişmanlık duymanız işten bile değildir.

4. Güçlü yanlarınızın listesini yapın

Güçlü yanlarınızın listesini yapın

Benim için en etkili çalışmalardan biri, düzenli olarak yaptığım, güçlü yanlarımı düşünüp yazmaktı. Örneğin “kişiler arası iletişim kabiliyetim gelişmiştir” yazmıştım ve bunu ispat eden, yeni tanıştığım bir insanla olan olayı örnek olarak yazmıştım. Bu küçük alıştırma en fazla 20-30 dakika sürer ama özgüveninizi artırmak için çok iyi bir yoldur; özellikle de kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda. Bu listeleme yöntemini neye motive olmak istiyorsanız o amaçla kullanabilirsiniz.

5. Özgüven üzerine okumalar yapın

Özgüven üzerine okumalar yapın

Kendine güven, hepimizde doğuştan olan bir şey değil, ama etrafımızda birilerinde gördüğümüzde hayranlık uyandıran bir özellik. Bazılarında Allah vergisi bulunan bu özellik, bazılarında dışarıdan fark edilmeyen “gizli bir güven” şeklinde var olabilir. Özgüven konusunda size yardımcı olacak pek çok güzel kitap var. Benim en sevdiklerimden biri, Dale Carnegie’nin ‘Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı’. Ayrıca internet üzerinde de özgüvenin özellikle kadınlar için hem kişisel hem profesyonel alanda neden önemli olduğuna dair araştırmalar yapar, makaleler bulabilirsiniz. En güzel örnek onlar olduğundan, hanım alimler, mütedeyyin kadınlar hakkında okumalar yaparak onların kişilik ve yaşamlarından dersler alın.

[reklam1]

6. İltifatları incelikle kabul edin

Ekran Resmi 2015-01-19 23.07.28

Özgüvenimin yüksek olmadığı dönemlere baktığımda, özellikle de hocalarım gibi saygı beslediğim insanlardan gelen iltifatların bendeki etkisinin büyük olduğunu hatırlıyorum. Halbuki bazı arkadaşlara iltifat kabul etmek çok zor geliyor ve iltifat edene nazikçe teşekkür etmek yerine onları görmezden geliyorlar. Bunun kibir ve kendini beğenmişlik gibi duygulara sebep olmaması için dengede tutulması gerekmekle beraber, duyduğunuz iltifatları sahiplenmek, size müspet ve başkalarına faydalı özelliklerinizin olduğunu hatırlatabilir. Tevazunuzdan bir şey kaybetmeden, her zaman öğrenecek çok şeyinizin olduğunun bilincinde olarak, iltifatlara “teşekkür ederim, çok naziksiniz” şeklinde karşılık verebilirsiniz.

7. Başarılı olduğunuz bir işin ardına düşün

başarabildiğin işin peşine düş

Bir konuda başarılı olduğunuzu görmek kadar motive edici bir şey yoktur. Bir kez nede başarılı olduğunuzu keşfederseniz, kişisel tatmin duygusuyla özgüveninizi besleyebilirsiniz. Tanıştığım birçok hanım kardeşin pek çok idealleri, hayalleri var, fakat çevre veya ailelerin beklentileri bu fikirlerin peşinden gitmelerine engel oluyor. Tavsiyem, başarıncaya kadar uğraşmaya devam etmenizdir. Sonuçta sevdiğiniz işlerle meşgul olmanızın hem sizin hem de aileniz için olumlu psikolojik etkileri olacaktır.

8. Yeni arkadaşlar edinin

Yeni arkadaşlar edinin

Yeni kimselerle tanışmak bizi konfor alanımızdan çıkaracağı için özgüvenimize bir test niteliğinde olabileceği gibi, başkalarına kendimizden bahsederek özgüvenimizi artıracağımız bir yol da olabilir. Başkalarıyla bir arada olacağınız bir etkinliğe, topantıya vs. dahil olmadan önce, konuşmaya konu edebileceğiniz ilginç bir ilgi alanınızı veya faaliyetinizi düşünün. Bu, konuştuğunuz insanlarla ilgi çekici söyleşiler yapmanıza ve özgüvenli bir Müslüman hanım olarak hatırlanmanıza vesile olacaktır.

9. Bağımsız olun

Bağımsız olun

Bir işi başkalarına dayanmaksızın yapmak, güç ve özsaygı hissi verdiğinden, büyük moral kaynağıdır. Bu yeni bir kabiliyet geliştirmek veya bir hobi edinmek gibi daha önce kendi başınıza yapmadığınız bir iş olabilir. Ehliyet sınavını geçinceye kadar yıllarca kaç defa kalmıştım! Tamamen bağımsız olarak bir şeyi başarmak, size gerçek bir özgüven artışı yaşatacaktır.

10. Şu özel duayı yapın

Ekran Resmi 2015-01-19 23.25.25

Allah’a (subhanehu ve teala), imanda ve karakterde gelişmemizde bize yardımcı olması için her zaman duyduğumuz ihtiyacı özetleyen harika bir dua var. İstediğimiz kolay bir şey değil ve bu dua kendine güvenen, üretken Müslüman hanımlar olmamız için bize güç verecektir:

“(Musa) dedi ki: ‘Rabbim! Gönlüme ferahlık ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz ki sözümü anlasınlar.’” (Taha- 20/25-28)

Siz de özgüveninizi nasıl artırdığınıza dair yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!


Kaynak:  productivemuslim.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kisisel gelisim kitabi olarak Dr. Muhammed Bozdag’in “Dusun ve Basar” adli kitabini oneririm

 2. Herkes bildiğinin hocasıdır derim her zaman. Yeni birşey mi öğrendik? Hemen onu başkasına aktaralım. Bu hem ilmin zekatını vermek açısından hemde bilginin bizde kalıcı olması açısından çok önemli. Birilerine faydalı olduğunu görmekte teşvik olur ve özgüvenİ geliştirir.
  Kitap önerisi olarak :
  BAŞARIYA GÜLÜMSE / SITKI ASLANHAN
  kitabını okumanızı tavsiye ederim.

 3. Yıllardır kilo problemiyle uğraşıyorum. Okulda çok zorbalığa uğradım buyüzden. Özgüvenim hiç yoktu. Wonder(mucize) filmini izledim bir gün ve o küçücük çocuğa ‘ Kendini sev sen çok değerlisin’ diyordum içimden. O an anladım aslında kendimle konuşuyordum. Bir de şunu fark ettim . Ben de diğer insanlara ön yargılı davranıyordum. Her insanın değerli olduğunu kavradığımda kendiminde değerli olduğuna inanabildim.Tabi ki bir gün de olmuyor ama zaten her şey küçük adımlarla başlamaz mı?
  Allah (subhanehu ve teala. bize bunca nimet vermişken nankörlük yapmayalım ve şükredelim. Hayatta gelişmek için sizden daha ileride olan insanlara bakıp tavsiye alabiliriz ama genel olarak bizim sahip olduğumuz şeylerin bir başkasın da olmadığını bilerek yaşamalıyız.
  Okuyan kişiye not: Ben seni tanımıyorum ve sen de beni ama biz kardeşiz . Kendini çok sevmelisin çünkü Allah (subhanehu ve teala) sana bir ruh verdi, bir kalp, bir iman . Seni cennete girmen için yarattı . Sen kendini sevip değer vermeyeceksin de kim sana değer vericek?
  Ben sana değer veriyorum.Sen de kendine değer ver ve kendine çok iyi bak.Masal Terapi \ Judith Malika Liberman okumanıda tavsiye ederim.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı