Hanımlar için Cuma Planlaması: Cumanızı En İyi Şekilde Değerlendirin


0
1 Paylaşım

Dinimizin bize sunduğu nimetlerden biri, hafta içinde her zaman, sevap kazanabileceğimiz ve dini performansımızı en üst seviyeye taşıyabileceğimiz bir günün olmasıdır ki o gün birçok mükâfat kazanmamıza vesile olan ‘Cuma’ günüdür, mini-bayramımız da denilebilir.

 Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

“Bir kimse Cuma günü boy abdesti alarak elinden geldiğince temizlenir, saçını sakalını yağlayıp tarar veya evindeki güzel kokudan süründükten sonra camiye gider, fakat orada yan yana oturan iki kimsenin arasını açmaz, sonra Allahu Teâlâ’nın kendisine takdir ettiği kadar namaz kılar, daha sonra sesini çıkarmadan imamı dinlerse, o cumadan öteki cumaya kadar olan günahları bağışlanır.” (Sünen-i İbn Mâce)

Ancak hala Cuma günlerinde en iyi mükâfatları alabilecek fırsatları varken sakin bir Cuma günü geçirmeyi bir mücadele gibi gören hanım kardeşlerimiz ve annelerle karşılaşıyorum.

Bu yazımızda, birçok hanım kardeşimizin evde ya da camide karşılaşabileceği bazı genel sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olabilmek adına örnek bir (bulunduğunuz yerin saatine, okul ve iş durumunuza uyarlayabileceğiniz) ‘Cuma Planlaması’na göz atalım istedik.

Cuma Planlaması

Seher vakti- Sabah namazı için uyanın.

06.30 – Kehf suresini okuyun (zamanınız yoksa da en azından ilk ve onuncu ayetlerini)

07.30 – Duşunuzu alın ve kahvaltınızı yapın.

08.30 – Çocuklarınızı okula bırakın ya da iş için hazırlanın.

09.00 – İş yerinize doğru yola koyulun ya da evdeki ev işlerinizi/yapılacaklar listenizdeki işlerinizi bitirin.

10.00 – İki rekât Duha namazı kılın ve işinize devam edin.

12.30 – Güzel bir ‘Cuma’ elbisesi giyin.

Öğle vaktinde – Camiye doğru yola koyulun (eğer camide müsait alan bulunmuyorsa çocuk arabasını götürmekten kaçının) ya da evde sessiz bir ortam hazırlayın.

13.00 – 14.00 – Camide iseniz Cuma namazınızı, evinizde sessiz bir yerde öğle namazınızı kılın.

14.00 – 15.00 – Aileyle ya da diğer hanım arkadaşlarınızla öğle yemeğinizi yiyin ya da işinize/ okulunuza devam edin.

Akşam namazından önceki son saat – Duaların kabul olmasını daha muhtemel olduğu bu saatlerde (saat-i icabe) dua edin.

Akşam namazından sonra – Ailenizle birlikte Cuma hutbesi üzerine tefekkür edin.

Tabi ki de işiniz başınızdan aşkın olduğunda, çocuklar ve evin işleri bitmek bilmediğinde, gününüz o kadar da sakin geçmeyebilir. Aşağıda sırayalacaklarım ise ‘Cuma’nızın eğlenceli, huzurlu ve bereketli geçmesine yardımcı olacak birkaç tavsiye:

Çantalarınızı Hafifletin, Parolanız: Daha Hafif Bir Çanta

Kadınlar Cuma 2

Cumaya alışveriş çantalarını kapıp gelmiş birçok hanım kardeşimizi görüyorum. Öyle ki, bu poşetler getirilmediği takdirde diğerlerinin namaz kılması için yer açılabilir. Camiye gelirken daha hafif bir çanta ile gelmeye özen gösterin. Ben camiye giderken yanıma yalnızca gerekli eşyaları ufak bir çantayla alıyorum. Ayakkabılarımı ise yanımda taşıdığım bir poşete koyuyorum. Böylece namaz çıkışı o karmaşada ayakkabılarımı aramakla zaman kaybetmiyor, kolayca ve kısa bir sürede işimi halledebiliyorum, özellikle de Cuma sonrası iş yerinde olmam gerekiyorsa.

Çocuklarınızı Hazırlayın

Kadınlar Cuma 1

Toplumun ve kardeşliğin canlı örneklerini göstermek ve iyi bir ortamda bulunmalarını sağlamak adına çocuklarımızı Cuma günleri camilere götürmeyi gerçekten seviyoruz. Ancak, çocuklara, özellikle doğruyu yanlıştan ayırt etmeye başladıkları vakit, camide takınması gereken tavırları öğretmeliyiz. Tabi ki çocuklar ortamda kargaşaya, rahatsızlığa sebebiyet verebilir. İşte bu yüzden çocuklarımıza belli başlı kuralları öğretmek diğer kardeşlerimizin Cumalarının da huzurlu geçmesini sağlayacaktır. Hatta yaptıkları iyi davranışlar ödüllendirilmelidir ki gelecek Cumanın heyecanı çocuklarımızın yüreklerine aşılanmış olsun. Ek olarak şunu söyleyelim: Çocuklarınızı Cumaya getirmede ne kadar istekli iseniz planlarınızı ona göre önceden hazırlayın ya da Cumanın mükâfatını evde kazanın, özellikle de caminizde ‘çocuklu bayanlar’ için bir bölüm yoksa.

Unutmayın hanım kardeşlerim, bayanlar olarak Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) hadisi şerifinde buyurduğu gibi Cuma gitme zorunluluğu bizler için geçerli değil:

“Cuma namazını cemaatle kılmak her Müslüman üzerine borçtur, vazifedir; ancak başkasının mülkiyetinde olan köle, kadın, çocuk ve hasta müstesnadır; cuma namazı bunlara farz değildir.” (El Albanî)

Kehf Suresindeki Derslere Uyun

Kadınlar Cuma 4

Kehf suresinden çıkarılabilecek birçok ders ve fazilet bulunmaktadır.

Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi vesellem) de buyurduğu gibi:

“Cuma gecesi Kehf suresini okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki cuma arasında işlediği (küçük) günahlar da affolur. ”

Son Bir Saati Dua için Ayırın

Kadınlar Cuma 3

Cuma günleri Akşam namazından önceki duaların kabul edildiğinin bilindiği – saat-i icabe-  o son bir saat çok büyük önem arz etmektedir.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bir hadisi şerifinde “Cuma günü on ikidir (saattir). O günde bir an vardır ki, onda Allah’tan bir şey isteyip de Allah’ın istediğini vermediği hiç bir Müslüman bulunmaz. O vakti son saatte, ikindiden sonra arayınız.” buyurmuştur. (Nesâî, Cuma 14, 45.)

Öyleyse yapmanız gereken, en çok istediğiniz dualarınızı belirleyip ve masadan ya da mutfaktan 10-15 dakika uzak durarak bu kıymetli vakti, Allah’a (Sübhanallahu ve Teala) yakarmak için değerlendirmek.

Ailenize Özel Bir Cuma Gecesi Geçirin

Kadınlar Cuma

Son olarak, haftanın sonu –özellikle de hafta herkes için yoğun geçmişse- ailenin bir araya gelmesi, aile üyelerinin buluşması için bir fırsattır. Akşam namazı sonraları ise aile üyelerinin hutbeden çıkardıkları dersler üzerine düşünmeleri için mükemmel bir şans. Üstelik aile üyelerinin her biri başka yerlerde Cuma hutbesi dinlemişse birlikte paylaşılanların değeri de artmış olur.

Unutmayın hanım kardeşlerim, mübarek Cuma günlerinde, namaz kılabiliyor olsanız da olmasanız da, yapabileceğiniz başka ibadetler de var. Bunlardan bazıları gusül abdesti almak, kişisel temizliğinizi yapmak ve tırnaklarızı kesmek, en güzel elbiselerinizi giyinmek, misvak kullanmak ve Peygamber Efendimize (sallallahu aleyhi vesellem) salavat getirmek. Bu salavatları bilhassa uyanır uyanmaz başlayıp akşam namazına kadar fısıldayarak gün boyunca getirmek. Salavat getirmenin sayısız fazileti var. Ezberlemesi kolay salavatlardan birkaçı ise şöyle:

1-Peygamber Efendimizin adı anıldıktan sonra “sallallahu aleyhi ve sellem” demek

2-Günlük sabah ve akşam zikirlerinin bir parçası olarak “Allahümme salli ve sellim alâ nebiyyinâ Muhammed (Allah’ım! Peygamberimiz Muahmmed (aleyhisselam) üzerine salat ve selam eyle.) ” zikrini çekmek.

3-“Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrâhime ve alâ âli İbrâhim. İnneke hamîdün mecîd. Allahümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrâhime ve alâ âli İbrâhim. İnneke hamîdün mecîd. (Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensiz, şan ve şeref sahibi de sensin. Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensiz, şan ve şeref sahibi de sensin.)” zikrini okumak. (Buhari, Muslim)

Cuma rutininize dahil edebileceğiniz, Cumanızı huzurlu ve verimli kılabilecek başlıca tavsiyelerimizi sıralamış olduk İnşaAllah. Düşüncelerinizi ve sizde işe yarayan ipuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

10 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Bizlerin yaptığı reklam değildir bu. Arama motorunuzda en aktif kelimelere göre reklam çıkmaktadır.

  1. hanımların cuma için camiye gitmelerindense, evde kılmaları daha hayırlı olur. genel olarak çok faydalı bir içerik fakat bu ayrıntılara da dikkat etmeliyiz. Allah razı olsun paylaşımlarınız için.

  2. Allah razı olsun özellikle ikindi namazının son vaktinin dua kabul vakti olduğu pek bilinmiyor. Bi de islamda günün çıkması güneşe göre olduğu için perşembe gecesi de çok önemli cuma günü akşamdan sonra cumartesi gecesine geçilmiş oluyor cuma değil. efendimiz sav cuma hazırlığına perşembe geceden başlarmış. Camilere gitmeye gelince hanımlara yer olmayabiliyor hatta gidenlere kızıyorlar size farz mı neden geliyorsunuz şeklinde. Gidemeyenler hutbeyi canlı bi şekilde trt diyanetten izleyebilirler.

  3. Allah razı olsun
    Çok güzel paylaşım maşaAllah la kuvvete illa billahil aliyyil azim MaşaAllah BarekAllah

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı