Hanımınızın Size Söylemeyip Anlamanızı Beklediği 7 Şey


0

Erkeklerden bir çoğu kadınları anlamakta zorlanırlar. Yıllarca evli oldukları eşlerini bile… Bir dakika önce her şey mükemmel iken birden bebek gibi ağlamaya başlamıştır. Bir konu hakkında şikayet ettiğinde ve biz de sorunun çözümüne yönelik tavsiyelerde bulunduğumuzda yine de tatmin olmuyordur. Evli olarak geçirdiğim yıllar boyunca anladım ki eşimin bana dedikleri hakkında pek değilde, daha çok demedikleri hakkında endişe duymalıyım.

1. Her Şeyden Önce Sevgi İstiyordur

Kadın eşine artık daha az saygı gösteriyorsa kocada artık daha az sevgi gösterir.
Ve koca eşine daha az sevgi gösteriyorsa, eşi de ona daha az saygı gösterir.
Ve bu yıkıcı döngü devam eder.
Bu döngü tamamlanmadan önce durdurun. Eşinize sevgi gösterin.
Eşiniz bunu istiyor. Onu kusurlarına ve acayipliklerine rağmen sevin.
Ve inşallah, o da sizi kusurlarınıza ve acayipliklerinize rağmen sayacaktır.

Müslüman hanımınızın size söyleyeceği 7 şey-sevgi

2. Sıkılmıştır

Her gün aynı şey.
Haftalar geliyor, haftalar geçiyor.
Sadece sıkılmamış fakat yorulmuştur da.
Sizinle ilgilenmenin dışında evin ve çocuklarında bakımını üstlenmesi gerekiyor.
Her gün bunları yapacağımı hayal ettiğimde bile kaçıp bir yere saklanasım geliyor. Sıradan müslüman bir ev hanımının nasıl hissettiğini anlıyorum.
Ve çalışan kadınları da unutmayalım. Birçok müslüman kadın evi idare etmenin ötesinde ayrıca tam zamanlı bir işte de çalışmak zorundadırlar.

Dolayısıyla kardeşler, Allah rızası için eşlerimizin kendilerini özel hissetmelerini sağlayalım. Onu rahatlatın.
Onu bazen gezdirin. Sürpriz bir yemek… En sevdiği tatlıdan alın.
O monotonluğu kırmak için arada sırada ne olursa olsun, bir şeyler yapın.

Müslüman hanımınızın size söyleyeceği 7 şey-ilgi

3. Övülmek İstiyordur

Takdir. Bunu herkes ister. Hiç kimse gösterdiği sıkı bir çalışmanın boşa gittiğini veya daha kötüsüyle; sanki zaten yapması gerekiyormuş gibi algılanmasını istemez.

Eşiniz sizin kirli elbiselerinizi yıkamak zorunda değildir. Yemeklerinizi pişirme mecburiyetinde de değil. Ama yapıyor. Ve bunları öncelik sırasında en ön sıralara koyuyor:

-Çocuklarla ilgileniyor
-Çalışıyor veya okuyor
-Daha iyi bir Müslüman hanım olmak için gayret ediyor

Eşinizin sizi ve aileyi ayakta tutmak için gösterdiği çabayı takdir edin müteşekkir olun. Basit şekliyle“teşekkür ederim” demekle başlangıç yapılabilir.

Müslüman hanımınızın size söyleyeceği 7 şey-övgü

4. Aşırı Derecede Kıskançtır

Birçok kadının, erkeğin çok eşli olmasını istememesinin bir nedeni var. Eşinize başka kadınlar hakkında konuştuğunuzda çok dikkatli olmalısınız. Eşinizi kesinlikle başka bir kadınla kıyaslamayın! Onu bir film yıldızıyla kıyaslamayın. Onu annenizle kıyaslamayın. Hele kesinlikle onu eski veya diğer eşinizle kıyaslamayın.

Tüm hayatınızın merkezinde olduğunu bilmek ve buna inanmak ister. Ona öyle hissettirin.
Rasulallah’ın (s.a.v) eşleri bile birbirlerini kıskanmışlardır. Aişe (r.anha) vefat etmesine rağmen Hatice’yi (r.anha) kıskanmıştır. Aynı kıskançlığı eşinizden bekleyin ve buna saygı duyun.

Müslüman hanımınızın size söyleyeceği 7 şey-kıskançlık

[reklam1]

5. Kendisinin Daha İyi Bir Müslüman Olmasına Yardım Etmenizi İstiyordur

Ailede erkeğin liderlik vasfını üslenmesinin ne kadar önemli olduğunu anlat anlat bitiremem.
Ve müslüman erkekler arasında son zamanlarda böyle bir problem var.
Sadece iyi bir lider olmayı becerememekle kalmıyorlar fakat aynı zamanda eşleri veya anneler, ve hatta başka yabancı kadınlar tarafından yönetiliyorlar.
Eşiniz sizin iyi bir lider olmanızı ister. Ve ona daha iyi bir müslüman olmayı göstermekten daha iyi bir liderlik olabilir mi?
Fakat ona nasıl daha iyi olabileceğini gösteremezsiniz eğer her şeyden önce siz olamıyorsanız. Dolayısıyla ilk önce kendi imanınızı güçlendirmelisiniz. İlk önce kendinizi geliştirmeli ve daha sonra bunu ona en güzel ve saygılı bir şekilde geçirmelisiniz.

Müslüman hanımınızın size söyleyeceği 7 şey-daha iyi bir müslüman

6. Dırdır Etmeyi Sevmez. Fakat Onu Bazen Gerçekten Zorluyorsundur

Kadınların dırdır etmeyi sevdikleri gibi bir şehir efsanesi var. Bu tamamiyle yanlış.
Evet erkek olsun kadın olsun bazı insanları hiçbir şekilde memnun edemezsiniz. Ne yaparsanız yapın onlar her şey de bir kusur bulacaktırlar. Gelin şu hadisi hep beraber hatırlayalım:

Ibn-i Abbas’tan (r.anh) rivayet edilir: Rasulallah (s.a.v) buyurdu ki: “Bana cehennem gösterildi ve oranın da ehlinin çoğunun kadınlar olduğunu gördüm.” Ashab “Neden ya Rasulallah?” diye sorduğunda buyurdu ki: “Onlar kocalarına karşı ve onlara iyi davranılmasına karşı nankördürler. Siz onlara tüm hayatınız boyunca iyi davransanız bile daha sonra sizden hoş olmayan bir şey gördükleri zaman; ‘Ömrüm boyunca senden hiçbir hayır görmedim!’ derler.” (Buhari, 1052)

Yani evet hanım kardeşler, kocanızın sizin için yaptıklarını kötülerken iki defa düşünün.
Ama çoğu zaman kardeşim, sen de onun (hanımının) dilini tutmasını zorlaştırıyorsun.
Belki de sen sürekli onda bir kusur buluyorsun ve artık o da sende kusurlar aramaya ve bulmaya başladı?
Belki de (yeteri kadar) çalışmıyorsun da o çalışmak zorunda kalıyor?
Belki de öyle çok süper bir adam değilsin?
Dolayısıyla kendinizi geliştirmeye ve ona sizi eleştimesi için daha az sebepler vermeye gayret edin.

dırdır-çok-konuşan-kadın

7. Her Şeyden Öte O Sizinle İstikrarlı ve Mutlu Bir İlişki İstiyor

Kadınlar öyle eğlence olsun diye evlenmezler.
Evlenirler çünkü mutlu bir aile hayatı istiyorlardır ve bunu onlara vereceğinize inanırlar.
Dini farzlarının dışında bir Müslüman kadının hayatındaki en önemli şeydir bu. Mutlu ve istikrarlı bir aileye sahip olmak.
Mutlu eden nokta ise, bunu onlara vermeniz çok kolay.

1. Ahmak gibi davranmayı bırakın. Ona iyi bir eş olun. Nazik olun. Ona sevginizi gösterin.
2. Onu boşamakla veya ikinci bir kadınla evlenmekle tehdit etmeyin. Evet bunu yapmaya hakkınız var. Fakat bunu bir tehdit olarak kullanmak uygun değildir ve evliliğinize büyük zarar verir.
3. Allah’a güvenin, şeytanın tuzaklarına düşmeyin ve ona sabırlı olun. Evlilikleri mahvetmekten daha zevkli bir şey yoktur şeytan için.

Müslüman hanımınızın size söyleyeceği 7 şey-mutlu evlilik

O kadar da zor değilmiş, öyle değil mi?

Kaynak:  romanticmuslim.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

14 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İyi hoş da bu hislerini hangi davranışlarla ima ettiğini de yazsaydınız keşke. Bu davranışlara bakarak biz de anlayabilirdik neler hissettiklerini. Siz sadece anlamamızı istemişsiniz ama bize yol göstermemişsiniz 🙂

 2. Hanımlar için yemek yapmak zorunda değil demişsiniz ve genel olarak bakıldığında, bu yazı içerisinde kadın hiç bir şey yapmak zorunda değil. Ve hanım erkeğin hayatının merkezinde olması gerektiği gibi bir uslup kullanılmış. Olay şu ki bu tamamen DOĞRU DEĞİL!

  Zira Peygamber Efendimiz “Şayet ben bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim.” hadisi şerifi ve “Kadın Kocasını Memnun Eder Bir Vaziyette Ölürse Cennete Girer” //*Tirmizi*// hadisi şerifi doğrultusunda hanım, eşinin isteklerini cevap vermek ve onun üzerindeki olumsuz havayı dağıtacak etkiyi sağlamak zorundadır. Ve daha fazlası da elbette var.

  Böyle bir anlatım tarzı kadınları evin ŞAHI olarak göstermekte ve evlenecek olan erkeklerin gözlerini korkutup onları bundan kaçırır. Diyelimki bir erkek bunları yaptı kadın yemek yapmak zorunda değil, kirli elbise yıkamak zorunda değil sürekli mutlu olacak. Peki ya bir soru erkek bu kadar sıkıntı çekerken niye evlensin ki ? Hanım sadece çiftleşmek için mi var ? Evin psikologluğundan başka bir şeye el atmayacaksa evliliğin ne anlamı var ki ?

  Erkek sürekli ezilen olmak zorunda gibi bir tasvir olmuş. Çünkü bahsedilen konulardaki başarı öyle kolay bir başarı değildir erkek için. Sabah olacak işe gidecek iş yerininde “İŞİNİN EN İYİSİ” olmak zorunda çevresindeki insanlara karşı “Kötülüğünden emin olunan” olmak zorunda “Evde Kadına İtaat Eden(Anlattıklarınıza göre)” olmak zorunda “Akraba ve Aile Arasındaki Olumsuzluklara Dalga Kıran Gibi Göğüs Geren” olmak zorunda “Cihad Olduğunda En Ön Safta Bulunan” olmak zorunda vs. vs.

  E ama buda insan ya hu! Bir kadın bir erkeğin merkezinde olacağı vakit “OĞLU” olduğu vakittir. Çünkü o zaman ALLAH öf demeyi bile haram kılıyor o erkeğe. Bir erkeğin hayatının merkezinde ANNESİ yanında da BABASI olmak ZORUNDA! Kadının bu durumu bildiği halde nasıl kendisini merkezde hissedebilir ki ? E bunun haddi zatında erkek Evliya yada Velide olması gerek. Değilse bu anlattıklarınızı hepsini birden yapabilen varsa gidip dua istiyelim o çok mübarek bir insandır.

  1. Eger bekarsan sen sakın evlenme. Boşanırsın. Annenin dizinin dibinden ayrılma. Ayrıca Hz. Muhammed kadın temizlik ve yemek yapmak zorunda değildir, yapıyorsa bu size Ikramidir, diyor. Bunu da ogren.

  2. Evet ev işleri kadının yapmak zorunda olduğu işler degildir. Evet kadın evin şahidir, evet kadın başların tacıdır. Bu konudaki hadisi şerifi öğrenin. 6 yıllık evliyim katından bir bardak su isteyenlerin. Çünkü peygamberimden utandım. O yırtık çorabını dikerken elleriyle keçi sagip süt ikram ederken siz kadını ev işlerine köle yapamazsınız. Örnek ortadayken biraz daha dikkatli olmak lazım bence!

 3. kadın erkeğin sözünü dinleyecek
  ve ev işlerinide yapmak zorunda onun görevidir
  ahmaklık çok kötü akıllı olsun dindar olsun o zaman o kadın sevilir

  1. Zorunlu tutacağın birini istiyorsan yallah git köle al kendine bu kafayla kadınları kutunun içine koyar çıkarmazsınız siz.

 4. Bu kadar feministlik kokan, islami anlayıştan bu kadar uzak bir yazıyı sayfaniza koyarak itibarınızi düşürüyorsunuz. Eşleri ahmaklik yapmakla suçlayan, evdeki sorumluluklarını yerine getirmeyi angarya kabul eden, sanki her sorumluluğu yerine getirmesi karşı tarafi memnun etmesi gereken erkekmis gibi gosteren bu yazıya objektif bakan bir müslüman alkış tutulmamalıdır diye düşünüyorum. (Çalışan! Okuyan! Anne! Olan bir kadın olarak. )

  1. Ben de bir erkek olarak yaziyorum. Yazıda herhangi bir feministlik asla yok erkek olarak öyle bir ima ile karşılaşmadım. Tabiki de erkek eşine karşı son derece nazik olacak, sevgi dolu olacak, her türlü isinde yardım edip son derece ilgili olacak. Hayt huyt yaparak falan konuşması daha mı doğru olur sizce? Yazının genel konusu erkeklerin kadınlar için yapması gerekenler olduğu için maddelerin de ona göre yazılması gayet mantıklı. Konu kadınların erkekler için yapması gerekenler olsaydı daha farklı maddeler olurdu. Karşı tarafı memnun etmesi gereken erkek sonucunu böyle bir konudan çıkarmanız yanlış olur. Saygılar.

 5. Yazı, feminizm kokuyor denmiş ama benim burnuma gelmedi hiç. Kadını, erkeğin malıymış gibi gösteren bir yazı daha. İnsan yazıya ve yorumlara baktıkça dinden soğuyor.

 6. Ben bir öğretmenim ve bir kadınım. Deli gibi her şeye yetişmeye çalışıyorum.Çok şükür ki eşim sizin gibi mantıksız bir düşünce biçimine sahip değil.Benim yorulduğumda ya da üzüldüğümde ailemizin kötü etkileneceğini,huzurlu olamayacağımızın farkında.Bu yüzden evdeki sorumlulukları da dışarıdaki sorumlulukları da paylaşıyoruz,yeri geliyor ben onun koşması lazım olan bir işine koşuyorum yeri geliyor o ev işlerine yardım ediyor;ev işlerine yardım ediyor diye kişiliği,karakteri,onuru,şerefi,zekası,yakışıklılığı,erkekliği (vesaire) eksilmiyor.Ben de onun sorumluluklarını yerine getirirken eksilmiyorum. Birbirimize yardım ettiğimiz zaman beraberliği,yaşam paydaşlığını daha iyi öğreniyoruz.Bazen ikimiz de fedakarlıklar yapıyoruz.Biz hayatı birbirimizle katlanır kılıyoruz ;son bir şey birlikte eğlenemeyen insanlar bir ömür vakit geçiremezler.Kötü zamanlarda bile bir gülümseme bahanesi bulabiliyoruz,kavgalarımıza yada tartışmalarımıza rağmen.Böyle bir birliktelik için sevgi yani sevmek gerekir burdaki birçok hebennekanın şiirden ve sevgiden anlamadığı çok açık.Zamanında başka bir kıza tutulmuş bir adamı sırf evli olsun diye evlendirmeye kalkarsan elbette evliliği çıkar ilişkisi sanacaktır,çamaşırlarım niye yıkanmıyor diye bön bön bakacaktır,ne koparırsam o kardır mantığıyla adam yada ruh ikizi değil ruh öküzü olunabilir ancak

 7. Bence zat-ı alinizin, İslami değerlerle süslemiş olduğu sözleriniz ancak feminizme hizmet eder bi hali var. Hz. Aişe r.a halk tabiriyle kaç kuması vardı. Peygamber a.s Hz. Ali ye hangi işlerin erkeğe hangisinin kadına ait olduğunu açıklamıştır. Sanırım siz ya bekarsınız. Ya da mum?️gibi birini bulmuşsunuz. Yani TUZUNUZ KURUDUR…

 8. “Hanımınızın” diyip bir genelleme yapmışsınız ama bu baya bir genelleme olmuş. Müslüman hanımların değil de sizin istek listeniz gibi duruyor. Söyledikleriniz bir kısmı İslam’a uygun olsa da Üslubunuz hiç hoş değil. Böyle bir yazının yayınlanması beni şaşırttı.