Hanım Kardeşlerimize Altın Değerinde 10 Tavsiye


0

Hayatı boş geçirmeyi düşünmeyip, anlam katmak isteyen hanım kardeşlerimize küçük ama yararlı olacağını düşündüğüm birkaç nasihat;

1. Kesinlikle güzel olmadığını düşünme.

Allah’ın yarattığı her şeyde binbir güzellik varken bir kadın nasıl kendini beğenmez? Biz böyle kendini bilmez kullar değiliz. Her kendimize bakışımızda Rabbimize yönelip sonsuz şükür etmeliyiz. Ne muazzam bir mucizeyiz bunun farkına varmalıyız. Unutma sen Rabbinin kocaman bir mucizesin.

2. Yeteneklerini keşfet.

Hadi ama bütün gün evde oturmak için yaratılmış olamazsın. Sen de İslam’a hizmet adına bir şeyler var. Erteleme, her günü son günün bil. Sen çok iyi ilmi araştırmalar yapacak kapasiteye sahip olabilirsin, insanlara yarar sağlayacak eserler oluşturabilirsin yada çok iyi ikna kabiliyetin vardır, insanlara tebliğ de bulunup bir kişi de olsa İslam ile şereflenmesini sağlayabilirsin ya da İslam’a hizmet eden bir vakıfta yemek yapabilirsin. Ne yaparsan yap Allah rızası için yap, ihlas ile yap.

3. Dertlerin olabilir ama burası dünya.

Anlıyorum sıkıntıların var ve bunaldın, kimse de seni anlamıyor. Senin sahibin Allah ve sendeki derdi giderecek olan da yine Allah. O yüzden insanlardan bir şey bekleme. Şu an sıkıntılısın fakat geçecek, dönen ve sürekli değişen bir dünyada yaşıyoruz burada her şey geçiyor. Dünya hayatın elbet bitecek yani dünyanın derdi de zevki de geçici..

4. Hayalperest olma, gerçekçi ol.

Hayat sana bir altın tepsi olarak hayallerini sunmaz. Hayal kurma demiyorum ama hayalperest olma. Ömrün boyunca çiçekler içinde, güzel kokular, yeşiller içinde yaşayamazsın. Dertsizlik diyarı sadece Cennettir. Dünya burası, burada dikenler sadece ayağına batmayacak gönlüne de batacak. Kan içinde kalacak her bir yanın, her şeye baştan başlamak zorunda kalacaksın ve yanında belki de hiç kimse olmayacak yalnız kalacaksın. Ama şunu bil ki eğer bu dünyadan galip ayrılırsan sonsuz mutluluk seni kucaklayacak.

5. İnsanlara saygı duy ve Allah için sev.

Allah’ın yarattığı her kul özeldir, karşındaki kim olursa olsun saygı duy. Dinlemeyi bil. Ne kadar saçma şeyler söyleseler de onları dinle. İnsan oldukları için dinle. Fikirlerini kabul etmeyen insanları silme. İnsanız ve hepimiz farklıyız bu dünyada, birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Mümin kardeşini Allah için sev. Çünkü karşındaki insan iman etmiş biri ise Allah onu Cennetine alacak. Ve Cennet sonsuz sevme sevilme yeri. Cennetlik birini dünyada sevmeden ayrılma.

6. Kimseyi hor görme.

Dünya ile alakalı her şeyde kendini en üste koy ve altındaki insanlar için bir şeyler yap. Dünyalık hiçbir şey için kimseye imrenme. İmkanların nispetinde hareket et, elindekiler senin en değerli şeylerin onları küçümseme. İman, akide, ilim gibi konularda kendini en aşağıda gör ve kendini geliştirmek için çabala. Kıskanma ama gıpta et senden daha ilimli insanlara.

7. Dinine uymayan her şeye karşı taş gibi sert ol.

Yaptığın her şeyde iki şeyi düşün: Birincisi; Allah ve Resulü (sallalahu aleyhi ve sellem) buna rıza gösterir mi? İkincisi; annem babam razı mı? Bu iki soruya evet cevabını alıyorsan Allah’ın izniyle senin o işin hayırdır. Dinine karşı bir iş ile karşı karşıya kaldıysan taş gibi sert ol ve sana sunulan tüm teklifler o taşa çarpıp gitsin. Sünger gibi içine çekersen sonu senin acın ile biter.

8. Bireysel düşünme .

Sen Müslümansın ve mümin kardeşlerinden sorumlusun. Nasihat eden ve başlı başına İslamı temsil eden bir örnek ol. Sana bireysel olarak yapılan şeylerde affedici ol ama İslama yapılan şeyleri unutma. Hakkı bağırabildiğin kadar bağır. Duaların dünyalar kadar olsun, kilometrelerce ötedeki Müslüman kardeşini kapsasın. Seninle dünya düzelmez ama en azından tarafın belli bir şekilde ölürsün.

9. Yüzünde gülümseme eksik olmasın.

Tanıdığın tanımadığın tüm hanım kardeşlerine selam ver, gülümse. Karşılık bekleyerek yapma bunu. Çocuklara ve tüm müminlere merhamet sahibi ol. Bu senin huzurlu bir kalbe sahip olmanı sağlar. Yalan senin hayatına hiç uğramasın, sonucu ne olursa olsun dilin ve kalbin bir yalana ortaklık etmesin. Böylece berrak bir zihnin olur ve sağlıklı düşünürsün. Salihler ile ol, unutma salihlerle olmak da salih bir ameldir.

10. Dünya odaklı düşünme varış noktan ahiret unutma.

Hayatta karşına çok cazip şeyler çıksa da tarafın Hakk olsun. Dünya için ahiretini feda etme. Dünyada yarar sağlayıp ahirette azap sebebi olacak her şeyi elinin tersi ile it. İhlas sahibi ol ki şeytan sana bir şey yapamasın. Dünya senin için yaratıldı, sen buradan ahirete geç diye var edildi her şey. O zaman sen bu dünyada öyle adımlar at ki ahiretini güzelleştirsin. Unutma attığımız adımlarımız adamlığımızın göstergesidir. Selam ve dua ile Allah’a emanet. 

| Merve Kavaklıçeşme


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yazı için teşekkürler,kaleminize sağlık.İnsanın kendisine her gün hatırlatması gereken kıymetli şeyleri çok güzel toparlamışsınız.Yalnız dikkatimi çeken yazıda hoşuma gitmeyen bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum:attığımız adımlarımız adamlığımızın göstergesidir.böyle bir yazıda adamlığın göstergesi tamlamasını kullanmak hoş olmamış Ve cinsiyetçi kaçmış kanaatimce.Allah razı olsun yazı için tekrardan…:)

    1. Necip Fazıl’ın bu meseleye dair, efradını cami, ağyarını mâni bir tespiti var:
      “Adam olmak cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir.”

    2. Rabbim cümlemizden razı olsun. Yorumunuz icin tesekkurler. Adamlık konusunu cinsiyet ayrımı amaçlı değil şahsiyet amaclı belirttim. ???

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı