Kültür

Hangi Sözlüğü Kullanalım?

İnsanın anadiline hakim olması en becerilerden biridir. Henüz anadilini kavrayamayan veya üzerinde çalışmayan kişi başka bir dili öğrenmek ve anlamak konusunda sorunlu olacaktır. Türkçe üzerine etüt yapmayan ve dili daha iyi kullanma derdi taşımayan birinin kendini daha iyi ifade etmesini beklemek de çok güçtür. Hele bu bir yazar ise zaten dil çalışması olmadan düşünülemez.

Peki, kendini güzel ifade etmek isteyen insandan tutalım da, yazarlığında sözcükleri kendine yol arkadaşı yapmak isteyen kişilere kadar hangi sözlükleri edinmeli, hangi sözlüklerle çalışmalıdır?

Kubbealtı Lugatı - Misalli Büyük Türkçe Sözlük

Hazırlayan: İlhan  Ayverdi

Yayınevi: Kubbealtı Neşriyat

İçerik: Toplam 3 ciltten oluşmaktadır ama tek ciltte toplanmış hali de vardır.

Bir kelimenin kökeni, açıklaması, yer aldığı deyimler, söyleyişler, kelimenin kullanım şekline örnekler ve farklı birleşmiş kelimelere yer vermesi açısından tam bir başyapıt denilecek bir çalışmadır. Hemen herkesin elinin altında bulunup kolayca istifade edeceği bir kaynaktır.

Farklı dönemlerdeki yazılı ve sözlü dil örneklerini 3 cilt halinde yaklaşık 3.650 sahife, 61.000 madde, bunlardan türetilmiş 35.000 deyim ile 400 müellifin 1.000’e yakın eserinin taranmasıyla elde edilen 100.000 misalli bu temel başvuru eseri, Türkçemize bir sivil toplum kuruluşunun yaptığı önemli bir hizmet olması bakımından dikkate değerdir.

Web muadili için tıklayabilirsiniz.

Osmanlıca Türkçe Lugat

 Hazırlayan: Fethi Devellioğlu

Yayınevi: Aydın Kitapevi

Osmanlıca lugatlar içinde en tercih edilen kaynaktır. Arapça ve Farsçadan gelen Osmanlıca’da kullanılan 60 bin kelimeyi ihtiva etmektedir. Türkçe ve batı dillerinden gelen kelimelere yer vermemiştir.

Web muadili için tıklayabilirsiniz.

Türkçede Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

Hazırlayan: Ertuğrul Karsan

Yayınevi: İnkılap Kitapevi

Alanında nadir eserlerden olan bu çalışma 20 bin kelimeyi içermektedir. Cümle zenginliği ve yazıdaki anlam genişliği açısından eş anlamlı kelimelere vakıf olmak çok mühimdir. Sadece genel kültür için bile elde edilip arada karıştırılacak bir eserdir.

Web muadili için tıklayabilirsiniz. 

(Yeterli bir site gibi görünmemekte ama istifade edilebilir düşüncesi ile ekledik.)

Arapça - Türkçe Sözlük

 Hazırlayan: Serdar Mutçalı

Yayınevi: Dağarcık Yayınları

Bu alanda ihtiyacınızı en güzel şekilde karşılayacak nadide eserlerden biridir. Gerek baskısı gerek açıklaması ile kaliteli bir eser sunulmuş bizlere.

Web muadili için tıklayabilirsiniz.

Doğan Büyük Türkçe Sözlük

Hazırlayan: Mehmet Doğan

Yayınevi: Yazar Yayınları

8. defa genişletilmiş 26. baskısını gören bu sözlük, kelimelerin Osmanlıca yazılışının eklenmesi ile daha da nitelikli hale gelmiştir. Kelimelere çeşitli yazar ve şairlerden örnekler vermesi ve kendince bazı özellikleri ile bu alanda önde olan bu eser her evin kitaplığında bulunması gereken kaynaklardandır.

Türk Dil Kurumu

Nitelikli ve geçerli bir metin yazmak için genel olarak kelimelerin yazılış şekline dair bazı kuralların sabit alınması gerekiyor. Bu nedenle çoğu kurum TDK’yı baz alarak bu sağlamayı yapar.

Bir yazı hazırlarken bir kelimenin yazılış şekline bu siteden bakabilirsiniz. Böylece en güncel gelişmeleri de takip etmiş olursunuz. Elbette farklı ölçütler de kullanılmaktadır ama genel geçer kurum TDK’dır.

TDK sitesi için tıklayabilirsiniz.

İngilizce Sözlük

Kaliteli Türkçe-İngilizce sözlük için: Modern English önerebiliriz. (satış sayfasına gitmek için tıklayabilirsiniz.) Bu sözlük biraz daha profesyonel bir sözlük olup kelimeleri İngilizce açıkladıktan sonra kısa bir Türkçe açıklama sunuyor.

Bir başka matbu sözlük önerimiz ise Oxford Wordpower Dictionary English English Sözlük olacak. Bu sözlük İngilizce İngilizce olan bir sözlük.

İngilizce sözlükler için birkaç site önerimiz var;

  1. Lexiqamus.com
  2. dictionary.cambridge.org
  3. lexico.com

Kolay kullanımı ile daha ulaşılabilir bir site olarak ise Tureng sitesini önerebiliriz. Siteye gitmek için tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>