Hamza Tzortzis’den Hayatınıza Yön Verecek 12 Alıntı


0

1. Nasıl kibirlenip gururlanabilirsin ki?

Kim olduğunuzun farkında olun. Bizler zavallı insanoğluyuz. Allah diyor ki nutfe’siniz, hakir görülmüş bir sıvı, meniden bir nutfe. Bunun üzerine düşünün. Esas kaynağınız bu. Küçümsenen cinsel bir sıvı. Geldiğimiz yer bu kardeşlerim. Bu bizi düşündürmeli. Ben nasıl egoist olabilirim ki? Annemin karnından bir bağla fırlatıldım. Var olmam neredeyse sonsuz sayıda sebebe dayanıyor. Ben başkalarına dayanıyorum, onlar da Allah’a (subhanehu ve teala) dayanıyor. Ben bağımlıyım, muhtacım, Allah ise el-Ğaniyy, bağımsız olan o. Nereden geldiğinizi anlamanızı istiyorum. Anlayın ki mütevazi olasınız.

2. Hüzün ve kederden kurtulmanın formülü:

Yakup (aleyhisselam) tasa ve üzüntü halinde olduğunu söylüyor ancak bulduğu çözüme bir bakalım. Diyor ki: “Ben tasa ve üzüntümü yalnız Allah’a arz ederim.” çözümün ilk aşaması bu. Sonraki ayette diğer on evladına Yusuf’u ve Bünyamin’i bulmalarını nasihat ediyor. Sonra diyor ki:

Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kafirler topluluğundan başkası Allah’tan ümidini kesmez.” Üzüntü ve tasa halindeyken oğullarına samimi bir şekilde nasihat etti ve Allah’ın rahmetini, merhametini ve sevgisini anlattı. Üzüntü ve kederden kurtulmanın yolu budur. Üzüntü ve kederi Allah’a şikayet etmek; başkalarına samimi bir şekilde nasihat edip, Allah’ın rahmetini hatırlatmak.

3. Mağdur edebiyatı yapmak zayıflıktır.

Peygamberin (aleyhisselam) zor durumda olduğu zamanlarda birilerini suçladığını söyleyebilir misiniz hiç? Söyleyin bana, ne zaman Fox News’ün, BBC kanalının düzmece haberlerini suçladı? Kardeşlerim, uyanın! Yoksa mağdur hep biz olacağız. Tamam, kabul ediyoruz mazlumuz ancak eziklik psikolojisi içinde olamayız. Çünkü bizim Allah’ımız var. Allah bizim yardımcımız, Allah bizim dostumuz.

4. Kalbinizi korumak ve dininizde sabit olmak için Kur'an ve Sünnetteki dua ve zikirleri öğrenin.

5. Lensinizi temizleyin.

Fıtrat tıpkı bir lens gibidir. Eğer temizse bununla görebilirsin, İslam’ın apaçık gerçeğini bilirsin. Ama bazen farklı eğitimler, değişik düşünceler, farkı sosyal kurgular, değişik yetişme şartları, farklı ebeveynlik etkisiyle lens bulanıklaşıyor, çamurlanıyor ve kirleniyor. Bu lensi temizlemeyi öğrenmeliyiz. Nasıl temizleyeceğiz? Sevgili Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) hadisleri üzerine düşünmek, manevi hayat tecrübeleri edinmek bazen fıtratı ortaya çıkarır, lens fıtratını temizler. Böylelikle İslam’ın apaçık gerçekliğini görebiliriz.

6. Olmuyor, deme!

Sen aciz olursan ne olur? Zalime güç verirsin. Acizliğini ancak sen değiştirebilirsin. “Ya yapamıyorum…”, “Olmuyor…” “Değişemiyorum.” diye sızlanmak ezik edebiyatı yapmaktır. Vallahi sahabe bunu yapmadı kardeşlerim… Kaybettikleri savaşlarda bile… Onlar (Allah’ın onlarla olduğu) gerçeğini anladılar.

7. Davet etmezsen, davet edilirsin.

Biz net olmalıyız çünkü bir konuda şüpheli olursak konsensüse varıp, toplum neye inanırsa ona inanıyoruz. Biz Lider olmalıyız, bunu anlamamız lazım. Neye inandığımızı anlamalıyız ki insanlar bizim anlayışımıza ve hareketlerimize katılsınlar. Toplumu şekle sokanlar olmak için seçkin karakterler olmalıyız. Bunun anahtar yollarından biri de davet etmektir. Çünkü eğer siz davet etmezseniz birileri sizi davet eder.

8. Değişmek istediğin amellerinde görülsün.

Değişmek sadece “değişmek istiyorum” demekle olmaz. Böyle değişmek olmaz. Haliniz değişir, amelleriniz değişir; böylece siz de değişirsiniz. Ömer bin Hattab (radıyallahu anh) zihniyetidir bu. “Ağlayın” diyor. Eğer ağlayamıyorsanız ağlıyormuş gibi yapın. “Böyle devam ederseniz bu hâl sizin bir parçanız haline gelir.” Haliniz, ameliniz değişir; böylece siz de değişirsiniz. Düşünmeyin. Uygulayın.

9. Sonra sosyal şüphelerimiz var kardeşlerim… Şunu anlamamız gerekiyor; bazen sadece arkadaşlarımız şüphe ettiği için Allah’ın varlığından şüphe ediyoruz, toplum bu tür şeyler konuştuğu için şüphe ediyoruz, gerçekten şüphelendiğimizden değil.

10. Çok günah işliyorsunuz diye mescitten uzak kalıp, namaza başlamayıp şeytana yardımcı olmayın! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Allah, Kur'ân'da buyuruyor.

11. Ne kazanırsan kazan, ne satın alırsan al, ne yaparsan yap, asla kalbindeki boşluğu dolduramazsın. O boşluğu doldurabilecek tek şey Allah sevgisidir. Kim olduğun, adının ne olduğu, nereli olduğun hiç önemli değil; bu herkes için aynıdır.

12. Yürüyen ölüler olmayın. Çağrıya cevap verin! Zaman, fedakarlık zamanıdır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu şekilde haber kanallarının ismini vermeniz hoş olmamış, ayrıca insanoğlundan zavallı olarakta söz etmeyelim.

    1. Tabii ki Hamza Tzortzis’in fikirlerine saygı duyuyorum, ben biraz vesveseli bir kızım bunun için söylediklerine böyle bir yorumda bulunmuş olabilirim. O daha temkinli yazar zaten, ben sadece belirtmek istedim ama üslubum yanlış oldu. Hamza Tzortzis saygın bir insan, Allah ondan razı olsun.

  2. Bu şahıs sanırım atatürke hakaretvari sözler de söylüyordu. Sitede yer verirken bir daha araştırılmalı bence.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı