İslam

Halife Hz.Ömer (r.a) Tebası Altındaki Hristiyanlara Nasıl Davrandı?

İslâm’ın ikinci halifesi Ömer ibni Hattab (Radıyallahu Anh) Kudüs’ün fethinden sonra Hristiyanlara nasıl davrandı?

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Bu, Allah’ın kulu ve Mü’minlerin Emiri Ömer’in Kudüs halkına verdiği güvenlik teminatıdır. O, onların bizzat kendilerini, mallarını, kiliselerini, haçlarını, şehrin hastalarını ve sağlıklı olanlarını ve inançlarına dair bütün dini ritüelleri koruyacağına dair teminat vermiştir. Kiliseleri Müslümanlar tarafından mabed edinilmeyecek ve yıkılmayacaktır.Ne onlar ne de onların toprakları, haçları, malları zarar görecek. Asla cebren dönüştürülmeyeceklerdir.

Kudüs halkı mutlaka vergisini ödemeli ve mutlaka Bizanslıları ve haydutları sınırdışı etmelidir. Mallarını alıp, kiliselerini ve haçlarını terk eden ve Bizanslılarla birlikte gitmek isteyen Kudüslüler sığınacakları yere varana kadar güvende olacaklardır. Köylüler de dilerlerse şehirliler gibi vergilerini ödemek şartı ile şehirde kalabilirler. Bizanslılarla ayrılmayı seçip de ailelerine dönmek isteyenlerden, onlar hasatlarını toplayana dek hiçbir şey istenmeyecektir.

Onlar mükellefiyetleri miktarınca vergilerini ödedikleri sürece, bu ferman Allah’ın, Resûlü’nün, Halifelerin ve Mü’minlerin akdi altındadır.

Hz.Ömer (Radıyallahıu Anh) Kudüs’e girip de namaz vakti geldiği zaman Hristiyanlar ona namazını kilisede kılmasını teklif ettiler. Ama o, Müslümanların bunu bir bahane olarak kullanıp orayı Camiye çevireceğinden korkup, içtinap ederek bunu reddetti. Bunun yerine oranın hemen yanında namazını kıldı ve oraya “Ömer ibni Hattab Mescidi” inşa edildi.

masjid-umar

İslâm tebası altındaki azınlık dini toplulukların haklarını teminatı altına alır ve güvenliklerini sağlar. Hristiyanlar ve Yahudiler asırlarca İslam Devletleri’nin tebası altında zenginleşmişler, zulüm gördükleri yerlerden kaçıp İslâm Devletleri’ne sığınmışlardır

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>