Evlilik, Hadis, İslam, Liste

6 Madde İle Hadiste Geçen Dindar Kadını Nasıl Tanıyacaksınız?

 

Ebu Hureyre raduyallahu anhın rivayetine göre Rasulullah Aleyhisselam buyurdular ki:

“Kadın dört dört şey için nikahlanır: Malı için, soyu için, güzelliği için ve dindarlığı için. Dindar olanı kazan ki bereket göresin.” (Buhari, Nikah, 15/5090)

Hem eş adaylarının dindarlığı daha kolay anlaşılsın, hem de Müslümanlar nasıl bereket getiren dindar eş olacaklarını daha iyi kavrasınlar diye Nureddin Yıldız Hocaefendi’nin Hanımlar için İnciler kitabından size bir yol haritası derledik.

Nedir Bu Bereket?

Evlilikte bereket; sıhhatli yaşamaktır, huzurlu olmaktır, kıt kanaat de olsa geçinebilmektir. Ömrün hayırlı işlere yetmesidir.

Hem Dindar Hem Güzel Olsa?

Dört özelliğin dördü de kendisinde bulunan bir hanım adayı elbette en güzelidir. Üçü bulunan da iyidir, ikisi bulunan da iyidir. Ama dindarlık tek başına kalsa da yeterli olmalıdır.

Hangi Dindarlık?

Dindarlık, sadece tesettürlü olmak değildir. Tek başına tesettür, iyi mümin olmayı göstermez.

Dindarlık, Allah’tan hakkıyla korkmaktır. Allah korkusunun açılımı yapıldığında ise dindarlık:

1. Ahlaktır

Ahlak, ikinci kişilere karşı onları gözeterek, haklarına rivayet ederek yaşamaktır. İyi bir dindar, İyi ahlak sahibidir. Ahlakı olmayanın ne dini olacaktır?

2. Dünyaya Tenezzülsüzlüktür

Dünyayı ikinci plana atamayan, eşini malıyla/malıyla/dairesiyle/işiyle ölçenin dindarlığı öylesine dindarlıktır.

3. İlimdir

Allah’ı, kitabını, zorunlu ilmihal bilgisini, yaşadığı çağın zaruri kültürünü bilmek ilimdir. Bu bilgisi olmayanın dindarlığı hastalığa müsait bir dindarlıktır.

4. BasirettirFerasettir

Kör müslüman ve yaşadığı dünyanın gidişatından anlamayan müslüman, dininin hakkını vermeyen müslümandır.

5. Sosyalliktir

Ebeveyni başta olmak üzere akraba ilişkileri ve dost çevresi onun dinini gösteren iyi bir işarettir.

6. İbadettir

Başta farzlar olmak üzere takati kadar nafileler üzerinden ibadet etmeye çalışması, dindarlığının en baş göstergesidir.

Kaynaklar

Bu yazı, Nureddin Yıldız Hocaefendi’nin Hanımlar için İnciler kitabında belirtilen hadisle ilgili yaptığı açıklamalardan derlenmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

 1. 1
 2. 2

  Evet kadında olmazsa olmazı bunlar elhamdülillah genç bir mümine olarak kendimi önce Allaha karşı daha sonra eşime karşı hazırlamaya çalışıyorum. Fakat tek taraflı yürümüyor bu işler . Bi erkek eşinden bunları bekliyorsa bi kadında eşinden bunları bekler. Daha namaz kılmayıp en yüksek bölümden mezun olmasının hiç bi önemi yoktur . Benim kadar oda böyle olmalı..
  Rabbim hayırlı eşler nasip eylesin, dengi dengine nasip eylesin inşaAllah..

  • 3

   Şuan ki konu bir iş veya beklenti değildir,namaz, ahlak, dünyaya tenezzül etmemeyi bir iş, bunları yapmasını istemeyi bir beklenti olarak göremeyiz, bir müminin veya mümine nin yapması istenenlerdir, beklenenler değil :)) ibadet rükn’leridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>