İslam, Kur’an ve Sünnet

Hac Yapmış Gibi Sevap Kazanmak İster Misiniz?

Rasulullah sallallahü aleyhi ve sellem’in sevabını Hac yapmaya eşit tuttuğu pek çok amel vardır. Hac yolculuğunu yapamayanlar, aşağıda bahsedilen ameller sayesinde Hac yapmış gibi sevap kazanabilir:

 

1. Evde Abdest Aldıktan Sonra Cemaatle Namaz Kılmak

hac sevabı kazandıran ameller

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Bir kimse abdest alıp farz namaz kılmak için evin­den çıkarsa, ona ihram giyip hacca giden kimseye verilen sevabın aynısı verilir. Kim de sıkıntıya katlanarak, kuşluk namazını kılmak için bulunduğu yerden çı­karsa, ona umre yapan kimse gibi sevap verilir.”

(Sünen-i Ebû Dâvûd, Hadis No: 559.)

 

 

2. İşrak Namazı

hac sevabı kazandıran ameller

 

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Kim sabah namazını cemaatle kılar, sonra güneş doğuncaya kadar oturup Allah’ı zikrederse ve sonra kalkıp iki rek’at (İşrak) namazı kılarsa eksiksiz edâ edilmiş bir Hac ve umre sevabı alır.”

(Câmi et-Tirmizî, Hadis No: 586.)

 

 

3. İlim Öğrenmek İçin Mescide Gitmek

hac sevabı kazandıran ameller

 

 

“Kim bir hayrı öğrenmek veya öğretmek için mescide giderse, ona Haccı tamam olan bir Hacının sevabı gibi sevap verilir.”

(Taberâni, Hadis No:7473. Bakınız: et-Tergib, cilt 1, sayfa 104.)

 

 

4. Anne-Babaya Hizmet Etmek

hac sevabı kazandıran ameller

Enes bin Mâlik’in(r.a.) rivâyetine göre, bir adam Rasulullah sallalahü aleyhi ve sellem’e geldi ve “Cihada katılmak istiyorum fakat maddi gücüm yetmiyor” dedi. Rasulullah sallalahü aleyhi ve sellem “Anne babandan hayatta kalan var mı?” diye sorunca adam “Evet, annem sağdır.” diye cevap verdi. Bunun üzerine, Rasulullah sallalahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Git annene hizmet et ve gönlünü al. Böyle yaparsan hem Hacı, hem Mutemir(umre yapan kişi), hem de Mücahit sevabı kazanırsın.”

(Ebû Ya’lâ, Müsned, Hadis No: 2760, ve et-Tergîb cilt 3, sayfa 315.)

 

 

NOT!

Haccın ecrine dair bu hadis-i şerifler sadece sevabını kazanmak ile ilgilidir. Bu ameller ile Hac farz olan kişinin üzerinden bu yükümlülük kalkmaz.

 

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>