İslam, Liste

Hac Sonrasında Günahsız Kalmanın 5 Yolu

Eğer hac ibadetinden henüz yeni dönüyseniz, inşallah Allah ibadetinizi kabul eder ve yeni doğmuş gibi tüm günahlardan arınmış olursunuz.

Ebu Hureyre (ra)’dan rivayet edildiğine göre Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim Allah c.c için haccederse, kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa, annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlardan temizlenmiş olarak döner.” (Buhari, Müslim)

Hacca gitme imkanınız yoksa bile hakiki bir tövbe ile günahlardan arınma şansınız vardır.

Hac ibadetinden sonra tertemiz kalabilmeniz için işte size birkaç ipucu ancak bunun için hacca gitmek zorunda olmadığınızı hatırlatmakta fayda var.

1. Günahkarların en hayırlısı olmaya çalışın.

Hepimiz insanız ve hata yapmak doğamızda olan bir şey. Enes bin Malik (ra)’dan rivayet edildiğine göre Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

Bu hadis tabi ki de günah işlememiz için bir teşvik değildir, ancak herkes zaman zaman günah işleyebilir. (peygamberler hariç çünkü onlar korunmaktadırlar.)Önemli olan düştükten sonra kalkmasını bilmektir. Ayağınız kaydığında, bir günah işlediğinizde hemen Allah’a dönüp tövbe edin.

2. Düzenli olarak kendinizi hesaba çekin.

Her günün veya haftanın sonunda kendinizi hesaba çekin ve işlediğiniz günahlar için istiğfar edin. Belki de her ay geriye dönüp en sık işlediğiniz günahları tespit ederek gelecekte onlardan uzak kalmak için bir çözüm bulabilirsiniz. Örneğin, sürekli gıybet eden bir arkadaş grubunuz vardır ve siz de onlarla beraber takılıyorsunuzdur. Onları bu konuda ikaz edebilirsiniz ancak eğer bunu umursamazlarsa o zaman böyle bir arkadaşlığı sürdürmenin ne kadar mantıklı olduğunu düşünün.

Ayrıca farkında olmayarak dikkatsizlikten ötürü işlediğiniz günahlar için de tövbe edin ve ileride bu konuda da daha dikkatli olmaya çalışın.

3. Başkalarının hakkını gözetin.

İnsanların gıybetini yapmayın ve onlara iftira atmayın. Gıybet etmek bir insanın başkalarına bahsetmekten hoşlanmadığı bir şeyi başkalarına anlatmaktır. İftira ise birine haksız yere negatif  bir durumu atfetmektir. Eğer bir insanın gıybetini yapıp o kişiden özür dileyip helalleşmezsek mahşer gününde sevaplarımızı o kişiye vermek zorunda kalacağız.

4. Güzel işlerinizi arttırın.

Allah’ın merhametiyle tüm günahlarınızı sildiğini ve hac esnasında Kabe’de namaz kılarken bütün iyiliklerinizi de sakladığını aklınızda bulundurun. Hac ibadeti içerisinde çok büyük ödülleri barındırır.

Allah Teala, Hud Suresi 114.ayette şöyle buyuruyor: “Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın vakitlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür.”

“Nerede olursanız olun takvalı olun (Allah’ tan korkun) ; bir kötülük yaptığınızda arkasından hemen iyilik yapın o kötülüğü silip götürsün. İnsanlara karşı güzel ahlakla muamele edin.” (Tirmizi)

5. Allah'ın yardımını dileyin.

Günahlardan kaçınmamız ve her daim kendisini hatırlamamız konusunda Allah’tan yardım dilemeliyiz. Şu duayı her namazdan sonra okumaya çalışabiliriz.

Muaz (ra)’dan rivayet edildiğine göre :

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elimi tuttu ve:

−‘Ya Muaz! Vallahi ben seni seviyorum, vallahi ben seni seviyorum!’ buyurdu.

Sonra da:

‘Ya Muaz! Her namazın ardından ‘Allahumme Einni Ala Zikrike Ve Şükrike Ve Hüsni İbadetik (Ey Allah’ım! Seni zikretmeye, Sana şükretmeye ve Sana güzel ibadet etmeye karşı bana yardım et.)demeni tavsiye ediyorum’ buyurdu.

Kaynaklar: ilmfeed

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

    Insanlara iftira atıp incir çekirdeğini doldurmayacak şeylerle bahaneler üretip kardeşlik.ve akrabalık.baglarini ezip geçenlerinde haçları kabul oluyormu acaba nasıl bir vicdan taşıyorlar çok.merak ediyoruz açıkçası bu insanlar orada allahın evine gidip allahtan af dilerken yakipmyiltiklarini hicmi duusnmezler acinacakhaldeler deve kuşu gibi kafalarını kuma gömmüşler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>