Günümüz İspanya’sında Yaşayan Yerli Müslümanlar


0

Bugün İspanya’da sadece Müslümanların yaşadığı bir kasaba olduğunu söylesek inanır mıydınız? Almodovar del Rio kasabası, 1990’lı yılların başında Müslüman olan İspanyolların yerleşmesiyle bizlere kendisini tanıtmıştır. Aslında bu kasaba tarihi bir yer fakat Müslümanların yerleşimiyle beraber ilgimizi daha çok çekti. Sürgünden tam beş asır sonra İspanya Müslümanlarının yaşadığı ilk yer olan Almodovar del Rio, İber yarımadasının en eski yerleşim yerlerinden biri. 

ispanya-müslümanları-1790569268.jpg

1980’li yıllarda İspanya’da demokrasinin gelişiyle ilk defa İslam’a giriş vakaları görülür. Yeni Müslüman olanlar, Sociedad para el retorno del Islam en Espana, İspanya’ya İslam’ın Dönüşü adında bir platforma üye oldular.  Ardından ülkede Din Özgürlüğü Yasası kabul edilince İslam dini ‘köklü bir din’ olarak resmen tanınmış oldu. 

İlk Müslümanlardan bazıları 1989’da Granada merkezli İspanya İslam Birliğini kurdular. Birlik 1990’lı yılların başında Almodovar del Rio kasabasına taşınıyor ve 20 yıldan fazla bir süre faaliyetlerine burada sürdürüyor. Bu birlik, günümüz İspanya’sında İslami kurumsallaşmasının temeli oluyor.

İslam Birliği Başkanı psikiyatrist Dr. Şeyh Mansur Escudero Almodovar kasabasında Cuma namazlarının kılındığı Darüsselam isminde bir cami kuruyor. 20 yıldır bu cami, İslam Birliği, İslam Dokümantasyon ve Yayınlar Merkezi ve Helal Enstitüsü’nün merkezi olmuş durumda. 

Şeyh Mansur Escudero aynı zamanda dünyada ilk İspanyolca İslami portal olan www.webislam.com internet sitesinin de kurucusudur.

Darüsselam Camii Almodovar del Rio’da faaliyetlerine devam etmekte ve her Cuma hem yerel Müslümanlar hem de diğer yerlerden gelen Müslümanlar burada namaz kılmaktadır. 

Almodovar del Rio’da 9 Müslüman aile yaşamakta (2015). Almodovar del Rio Belediyesi, Müslümanlar için şehir mezarlığında bir arsa da tahsis etmiş.

Yolunuz Endülüs’e düşerse, bu küçük kasabayı görüp, Endülüslü Müslüman kardeşlerimizle tanışmayı ihmal etmeyin deriz J 

Kaynaklar

Hashim Cabrera-Endülüs’ün Son Müslümanları
Derin Tarih Özel Sayı 4


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir