Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye


0

Huzura ulaşmak için, Allah’ı subhanahu ve teala hatırlamak, O’nu anmak ve daima bizi gözetlediğinin şuurunda olmak gerekir. Zira Allah subhanahu ve teala bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Ra’d /28)

Bazen kendimizi dağılmış bir puzzle gibi eksik ve yarım hissederiz. Bu ayette Allah subhanahu ve teala bize yaşadığımız depresyonlardan, içsel acılardan, ruhsal bozukluklardan kurtulmamız için, kendisini samimi ve ihlaslı bir şekilde zikrettiğimiz takdirde huzura ulaşacağımız garantisini veriyor.
Daha huzurlu bir gün geçirmek için neler yapılabilir bir göz atın.

1) Güne Sabah Namazı İle Başlayın

Kendinizi daha dinç, daha sağlıklı hissetmek için uzandığınız yataklarınızdan doğrulup yorganlarınızı üzerinizden atarak size yapılan çağrıya karşılık verin.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;

“Kim sabah namazını kılarsa o, Allah’ın himayesindedir.” (Hadis-i Şerif / İbni Mace)

Allah subhanahu ve teala ise şöyle buyurmaktadır;

“Güneşin batmasından gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl. Bir de sabah namazını kıl, çünkü sabah namazı şahitlidir.” (İsra / 78)

Huzurlu bir gün geçirmek için 10 tavsiye

2) İnsanlarla İyi İlişkilerde Bulunun, Selamlaşın

Yaşadığınız olumsuzlukları bir kenara bırakın, suratınızı asmayın, daima tebessüm edin ve insanlarla selamlaşın.

Peygamber Efendimiz (salallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;

“İnsanların Allah’a en sevimli olanı ilk önce selam verendir.” (Hadis-i Şerif / Ebu Davud)
“Tebessüm etmek sadakadır.” (Hadis-i Şerif / Buhari)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

3) İnsanları Hayra Davet Edin, İslam Hakkında Konuşun

Allah subhanahu ve teala bizden sadece haramlardan sakınmamızı ve ibadetlerimizi yerine getirmemizi istemiyor. Aynı zamanda bir başkası için faydalı olmamız ve bunun için çabalamamız gerektiğini söylüyor. Allah subhanahu ve teala bizden gücümüzün yettiği nispette yapabileceklerimizi istiyor.

Allah subhanahu ve teala bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“Allah kişiyi ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı hayır kendine, yapacağı şer kendinedir. Rabbimiz; bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz; bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme. Bizi affet, bizi bağışla, bize acı.Sen bizim Mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et.”(Bakara / 286)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

4) Birine Mutlaka Yardım Edip İyilikte Bulunun

Allah’ın subhanahu ve teala rızasını gözeterek, gösterişten uzak bir şekilde bir mazluma veya bir yetime yardım etmek sizi manen huzura kavuşturacaktır.Mutlaka birilerine yardım edin, zamanla bu durumdan haz almaya başlayacaksınız. Rabbimiz, bize kat kat fazlasıyla karşılık vereceğini açık bir şekilde söylemiştir.

Nitekim Allah subhanahu ve teala şöyle buyurmaktadır;

“Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için kim Allah’a borç vermek ister? Darlık verende bolluk verende Allah’tır. O’na döndürüleceksiniz. (Bakara / 245)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

5) Vakit Namazlarınızı Huşu İçinde Eda Etmeye Çalışın

Gün içerisinde yaşamış olduğunuz stres ve sıkıntıları bir kenara bırakıp zihninizi dünyevi düşüncelerden arındırarak ruhen ve kalben Allah’a subhanahu ve teala yönelmiş bir şekilde namaza durun.Allah ile görüşüyorsunuz ve bu konuşmadan fayda sağlamak için tüm benliğinizle orada olmalısınız.

Allah subhanahu ve teala mü’min kullarının vasıflarını sayarken namaza vurgu yaparak şöyle buyurmaktadır;

“Ve onlar ki, namazlarına devam ederler(muhafaza ederler).” (Mü’minün / 9)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

6) Az miktarda da olsa muhakkak Kur'an-i Kerim okuyun

Müslümanların Kur’an ile değiştiği gibi hiçbir medeniyet tek bir kitapla değişmemiştir.Kur’an olağanüstü bir güce sahiptir.En katı kalpleri yumuşatmış ve islamla şereflenmesine vesile olmuştur.her gün okuyacağımız kur’an kalplerimize huzur verecektir.
Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;

“Kur’an okuyan mü’min portakal gibidir, kokusu has tadı güzeldir.Kur’an okumayan mü’min ise hurma gibidir, kokusu yoktur tadı ise güzeldir.Kur’an okuyan münafık fesleğen gibidir, kokusu hoş fakat tadı acıdır.Kur’an okumayan münafık ebu cehil karpuzu gibidir, kokusu yoktur ve tadı acıdır. “(Hadis-i Şerif / Buhari, Tirmizi, İbni Mace, Ebu Davud)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

7) Peygamberimizin sünnetini uygulamaya çalışın

İnsanlığa rahmet olarak gönderilen peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetini hayatımızda tahkik etmemizin bizi Allah’ın subhanahu ve teala huzurunda daha yüksek bir mertebeye ulaştıracağı şüphesizdir.Allah subhanahu ve teala Rasulune itaat etmemizi kesin bir şekilde emretmektedir.

Allah (s.v.t) bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“Allah’a ve Rasulune itaat edin. Eğer bundan yüz çevirirseniz bilin ki, elçimize düşen apaçık bir tebliğdir.” (Teğabun / 12)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

8) Allah'a tefekkür ve şükredin

Her an Allah’ın subhanahu ve teala size sunmuş olduğu nimetlerin farkında olup tefekkürde bulunun.Verdiği rızıklar karşısında teşekkür edin.Bal arısını, denizde yüzen bir gemiyi, kanatlarını çırparak uçan bir kuşu (vs…) gördüğünüzde şaşırın ve bunun Allah’tan subhanahu ve teala olduğunu içinizde hissedin.

Allah subhanahu ve teala bir ayette şöyle buyurmaktadır;

“Onlar; ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin düşünürler( ve şöyle derler); Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın.Seni tesbih ederiz, bizi cehennem azabından koru.”(Al-i İmran / 191)

namaz dua 

9) Ailenize vakit ayırın ve onlara iyi davranın

Gün içerisinde yoğun iş temposundan kaynaklanan stresi eve geldiğinizde bir kenara bırakın.Ve eve ilk adım attığınızda selam verin.Eşinize, anne ve babanıza çocuklarınıza tebessüm edin.Onlara ilgi gösterin, ailedekiler kendileri ile ilgilenilmesinden mutlu olur.Çocuklarınızla vakit geçirin onlarla oynayın, aile saadeti dahada artacaktır.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;

“En olgun imana sahip mü’min, huyu en güzel, ailesine karşı en nazik ve lütufkar olandır.” (Hadis-i Şerif / Tirmizi,Nesai)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye

10) Erkenden uyuyun

Mümkün olduğunca yatsı namazınızı kıldıktan sonra uyuyun. Dışarı çıkıp geç saatlere kadar takılmayın. Ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar film (islami film olsa bile) izlemeyin. Hayatınızı düzene sokmak için bunu yapmalısınız.
Her namazın ardından ve uyumadan evvel, bu duayı mutlaka okuyun;

“Allah’ım senden faydalı bir ilim(benim ve başkalarının faydalanacağı), saf ve temiz bir rızık ve katında makbul olan bir amel isterim.” (Hadis-i Şerif / İbni Mace)

Günü Huzurlu Geçirmek İçin 10 Tavsiye


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı