Günlük Yapılabilecek 8 Faziletli Zikir


-1
10 Paylaşım, -1 Beğeni

Allah-u Teala Kur’an-ı Kerimde mealen şöyle buyurmuştur: “… Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ın zikriyle mutmain olur (Allah’ı anmakla sükûnet bulur).” (Ra’d, 13/28)

Bir başka Ayet-i Kerime’de Rabbimiz mealen: “Öyleyse siz Beni zikredin ki Ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin.” (Bakara, 2/152) buyurmuştur.

Bu yazımızda inşaallah yapması günlük belki yarım saatimizi alacak ama ebedi ahiret yurdu için bize çok faydalar sağlayacak bazı faziletli zikirleri yazacağız. Unutmayalım dünya pazarına bir kez geliniyor alabildiğimizi alıp ahirete götürmek için tek şansımız var.

Zikir-tesbih-Kur'an

1. Bismillahi Subhanallahi ve Bihamdihi

Ebu’d-Derdâ radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine göre, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Sizin biriniz her gün sabahladığında Allah için bin hasene (sevap) işlemeyi terketmesin, her kim sabahladığında yüz kere: ‘Bismillahi sübhanallahi ve bihamdihi (Allah’ın ismiyle başlayıp, Allah’ı tesbih ederim ve ona hamd ederim.)’  derse, bu bin hasenedir ki, inşaAllah o gün o kadar (bin tane) günah işleyemez. Bundan başka işlediği hayırlar da bol bol kendisine kalır.”

| Kaynak: İmam Ahmed; Heysemî, Mecme’u’z-Zevâid:10/116

Zikir-Allah

2. Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr

Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“Kim, ‘Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.’ duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez. Kim de bir günde yüz kere”Sübhânallahi ve bihamdihi” derse hataları dökülür, hatta denizin köpüğü kadar (çok) olsa bile.”

| Kaynak: Buhârî, Daavât 54, Bed’ü’l-Halk 11

Zikir-İslam-dua

3. Lâ ilâhe illallâhu'l Melikül Hakkul Mübin

Hazreti Ali radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine göre, Rasulullah aleyhissalatü vesselam Efendimiz Hazretleri şöyle buyurmuştur: “Her kim günde yüz kere ‘Lâ ilâhe illallâhu’l Melikül Hakkul Mübin’ derse, bu zikir kendisi için fakirlikten kurtuluş, kabir yalnızlığında yoldaş olur. Bununla zenginliği celbeder ve cennetin kapısını çalar.”

| Kaynak: Şirazi; Hatib; Deylemi.

Allah-mutmain olmak-Zikir

4. Lâ ilâhe illallah

Ebu’d-Derda radıyallahu anh‘tan rivayetle Rasulullah Sallallahu Teala Aleyhi ve Sellem Efendimiz Hazretleri şöyle buyurdu: “ Her kim yüz kere ‘Lâ ilâhe illallah’ derse, Allah(u Teala) onun yüzünü kıyamet gününde ayın ondördü gibi parlatır ve onu dediği günde, onun kadar veya ondan fazla diyenden başka, ondan daha üstün bir amel hiçbir kimse için yükseltilmez.”

| Kaynak: Taberani, Terğibu Terhib 2/449

Zikir- La ilahe illallah

5. Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh

Esed İbni Veda’a radıyallahu anh’dan rivayetle, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurdular: “Her kim, her gün, yüz kere: ‘Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh’ derse, fakirlik, ebediyyen ona isabet etmez.”

| Kaynak: İbni Ebi’d Dünya, Terğib 2/449

zikir-tesbih

6. Sübhânallahi ve bi–hamdihî sübhânallahi’l–azîm

Ebû Hüreyre radıyallahu anh‘tan rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Dile hafif, mîzana konduğunda ağır gelen ve Rahmân olan Allah’ı hoşnut eden iki cümle vardır: Sübhânallahi ve bi–hamdihî sübhânallahi’l–azîm: Ben Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamdederim. Ben Yüce Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tekrar tenzih ederim.”

| Kaynak: Buhârî, Daavât 65, Eymân 19, Tevhîd 58.

Zikir-müslüman

7- Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber

Yine Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber demek, benim için, üzerine güneş doğan her şeyden daha kıymetlidir.”

| Kaynak: Müslim, Zikir 32.

Zikir-fazilet

8- Estağfirullah

Estağfirullah diyerek istiğfar etmek sürekli devam etmemiz gereken bir ameldir. Allahu Teala’nın çokça tevbe edenleri sevdiği Bakara Suresi 222. Ayetinde geçmektedir. Ayrıca Rasulullah aleyhissalatü vesselam Efendimiz’in şu Hadis-i Şerifleri vardır:

“İstiğfara devam edeni, Allahü teâlâ, dertlerden, sıkıntılardan kurtarır. Ummadığı yerden rızıklandırır.”

| Kaynak: Nesai

“İstiğfar eden, günde 70 defa aynı günahı işlese ısrar etmiş sayılmaz.”

| Kaynak: Tirmizi

“Amel defterinde çok istiğfar bulana müjdeler olsun.”

| Kaynak: İbni Mace, No: 3818

Bu yazılan tesbihleri alışkanlık edip inşaAllah hergün zikretmeye çalışalım ki manevi rızkımızı alalım, Rabbimiz bizi ansın sevsin ve kurtuluşumuza vesile olsun inşaAllah.

Zikir-Huzur


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
10 Paylaşım, -1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
2
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
4
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
58
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
14
BAŞARILI

60 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bu zikirleri alışkanlık haline getirebilsek ne güzel. Gerçekten düşününce en fazla ne kadar vaktimizi alır ki birçok şeye zaman ayırabiliyoruz da bu gibi değerli zikirlere niçin vakit ayıramayalım. Hem hadis-i şerifte de var; Allah katında amellerin en hayırlısı az da olsa devamlı olandır..
  Son olarak, emeği geçenlerden Allah razı olsun.

  1. Sayi ile okunmaz dualar… inancla inanarak duyuldugu bilinerek kabul olacak diye okunur… sayi ile yapilan dualar buyudur! Allah bizleri korusuN…

   1. Butun zikirler sayiyla yapiliyo büyümü yapmis oluyoruz. Bircok sifa dualari sayiyla. Lütfen insanlari yanlis yönlendirmeyelim.

    1. Kesinlikle katılıyorum. Örneğin ;
     Günde 100 defa La ilahe illahlah demek
     Günde 100 defa Estağfirullah demek
     Günde 100 defa Sübhanallahi vel hamdulillahi vela ilahe illahu vallahu ekber demek gibi.

   2. nefsini yene bilmek için yükümlü sayılar var onları actıktan sonra sayıya gerek yok
    nişanlı bir kız yarine elma götürüyor Alim sorar nereye gidiyorsun Yarime azık götürüyorum der kız azıgında neler var der kızda elma varder kac tane götürüyorsun dediginde yara giden hediye sayılmaz der bizle o aşama gelemedik gele bilsek ne mutlu bizlere Alim elindeki tebihi cekip ipini koparır yara giden hediye sayılmaz diye

   3. Bazı rakamlar anahtardır bir ölçüsü vardır
    Bebeğe bir kaşık surup içirmek yerine 2 kaşık içerirsen bu durum pek sağlıklı olmaz
    Allah bir sınır üzerine yaratmış bizi bir had üzerine
    Haddi aşmak iyi değildir cunki herşeyi gerektiği kadar yapmak iyidir haddinden fazla sevmiyceksin mesela birini, haddinden fazla guvenmiyceksin,haddinden fazla zikretmek yerine namaza yönel, haddinden fazla namaz yerine kurana yönel,haddinden fazla kuran yerine tebliğe yönel hepsini eşit ölçüde yapki birinden biri fazla kaçarsa biri eksik kalmış olmasın… haddimiz kadarını yapalım inşallah sonrası Allah kerim

  1. Hayızlı veya lohusa kadın Kur’an okuyamaz ve Kur’an’a el süremez. Ancak dua ayetlerini dua maksadıyla okuyabilir, Cenab-ı Hakk’ı zikredebilir ve tesbih edebilir. Besmeleyi de okuyabilir.

 2. El Esma-ül Hüsna ile de zikir yapmanın faydalarını kaleme alırsanız seviniriz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 3. Bu zamana kadar tanidigim gordugum en faydali en etkili sayfa diyebilirim kalbimden gecenleri burada buluyorum Rabbim emegi gecenlerden sonsuzz razi olsun Amin…

 4. Allah razı olsun. Bu zikirlerin ve duaların arapçalarınıda ekleyebilirseniz çok güzel olur 🙂

 5. merak ettiğim bir konu var şu zikri 100 defa okuyan zengin olur şu zikri şu kadar okuyan şöyle olur gibi rivayete dayalı hadisler mevcut. Günümüz de bu kadar kesin ifadeler kullanarak bunları yazmamak gerekir senelerdir bu zikirleri yapıp fakirlikten kurtulamayan bir çok insan vardır. Naçizane bu benim görüşüm günde 2 saat zikir yapıp trilyonları beklememek gerekir diye düşünüyorum. Belkide yanlış düşünüyorumdur bilemedim. Allah’ ın ol dediği oluyor fakiri bir anda zengin zengini de bir anda fakir yapabilir. Ameller niyete göredir gerçi buradaki zenginlik belki de gönül zenginliğidir kim bilir. Kendim sordum kendim cevapladım gibi oldu ya neyse

  1. Aynen dediğiniz gibi, hadisler kesin zengin olursun falan demez. Hadisler, bu şekilde yapıldığında daha etkili istediğinizi ve daha hayırlı olduğunu belirtir. Sonuçta vermek Allah’ a bağlı, o istediğine verir. Biz bize düşeni yapmaya devam etmeliyiz…

   1. kesinlikle zengin eder, nede olsa bazıları kayıtlı kuyutlu hadisler,
    ama senin zenginlikten anladığın ile Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v.’min zenginlikten anladığı aynı şey değil. Öncelikle ben fakirliğim ile övünürüm cümlesini anlayabilirsen diğerlerinide anlarsın. Fakir değil, Fakr olması gereken kelimenin hadis tefsirine ihtiyacı olduğu gibi, bu zenginlik hadislerininde tefsire, şerhe ihtiyacı vardır. Kiminin zenginliği sağlıktır, Allah’ınm beni zengin et dediğinde aldığı hediyelerin farkında olmaz altın para bekler.
    diğer bir konuda çalışıp didinen çabaya ödül vardır. Tembellik yapan milyon çekse dudak sevabı alır.
    daha diğer bir konu Allaha karşı kulluk vazifesini ve kul-komşu hakkına riayet edenler içindir,
    daha da diğer bir konu asla Allah’tan ümit kesmeyenler içindir,
    Din, ahlakdır sözünü anlamayıp, hala fotosentez yapanlara değildir.
    sadece Oturup tesbih çekmekten medet uman boşuna umar.
    Vazife, Hak, Hukuk, Ahlak, Yeis’e düşmeme üzere olanlara Allah selamet versin.

  2. Ben her sabah 100 defa lailahe illlallahul melikul hakkul mubin derim ve gercektende hic parasiz kalmadim ama hetgun soylerim cok etkili okuyun derim ben

  3. selamin aleykum
   orcun gardas aynen oyle oldu kendin sordun ve cevapladin .
   mevla cc zenginligi istedigine ve ilmi ise isteyene verir.

  4. Evet kardeşim burda bahsedilen gönül zenginliğidir. Bilmelisinki maddi zenginliğin iki tarafada faydası yoktur. Allah bize gönül zenginliği ihsan etsin . Bu dünya geçiçi zengin oldun yarın öldün neolcak…. hepimize gönül zenginliği ve sabr ihsan eylesin…. (amin )

 6. Her şeyden vazgeçmişken yeniden Allah’a yönelmek kadar güzel bir şey yok umutsuzlugumda iyi ki bu sayfayı gördüm

 7. Allah sizlerden razı olsun. Bu zikirlerler günlük okuyabileceğimiz çok faydalı, çok bereketli zikirler. Bu zikirleri çok kolay da ezberlenebilir. Tam ezberlemelik zikirler.

 8. Merhaba … Okuyan ve ogrenmeye calisan bir kisi olarak size soruyorum… Neden insanlari sayilara mecbur birakiyorsunuz?,Sayilar seytan isidir… buyu isidir…
  Kimki; gonulden Allah’a tek bir kere gonulden seslense duasi kabul olur…
  Dualar bize verilmistir ve dunya islerimiz de vardir…
  Bu sebeple insanlar gonulden degil sayi ile baglilik yaptiklarini sanmakta…
  Cok yanlis!
  Rabbim duamizi, namazlarimizi birini bin eylesin..
  Rabbime kulluk ederim ve onu anmak icin sayiya ihtiyacim olmadigini bilirim…
  Allah ile konusurum isimde gucumde namazimda niyazimda…
  Sayilar ile gunahi uzerlerinden attigini sanmasin hic kimse…
  Iyi insan olmasi gerekir… Kotulukten sakinan… Allah’tan korkan…
  Sayi ile gunah affolmaz! tekrar etmez terk edersen olur!
  Eyvallah

  1. Kıldığın namazlarında rekat sayıları var farkında mısın? Dünya da işimiz var diyip 1 er rekat kılıp geciyomusun?
   Namaz sonrası yapilan tesbihattaki tesbihatta 33 er defa okunuyo ezanda bile sayı var gunde 5 defa okunuyo
   Yahu herşeyin bir haddi var haddi aşmak bizi helaka sevkeder …
   Duanda demişsinki namazların 1 ini bin eylesin neden 1 defasini kabul etse olmazmi sonuçta bi defa olsun kalpten olsun ?
   Senin her yaptığın iyilik te sayılıyor kötülükte neden ? Sayılar büyüdür Rabbim bunları niye sayıyor? Diyebilirmisin? Demekki sayılar amel etmede önemli cunki kainat bir ölçü üzere yaratılmış… Sen bile ben bile ….
   Sayılarını bilmediğimizden öğrenmek yerine nefsimiz diyorki senin niyetin temiz ne kadar amel etsen yeter..!

 9. Zikir, soylemek demektir… zikir degildir ki yuzbinkere kafani bedenini sallayarak tekrar et! Zikir = soylemek, anmak! O cok kere soylenmesi gerektigini soylediginiz dualarda kafa beden sallanmaya ve bilmediginiz kisilerin nerede oldugu bilinmeyen akillari farkli yerlere gidebilir… Yanlis yonlendirmeyiniz insanlari! Duz durmak; sozunde, ozunde, kendini kaybetmeden Allah’i ANmaK GereK! sallanarak cok soylemek alkol almak ile es! kendinde olmali insan ve yaptiginin farkinda olmali… yoksa cok yanlis yerlere gidebilir AKIL! Akil ile oynanmaz!

 10. İnşallah “ağzı dualı” kişilerden oluruz. Ömrümüz zikirler, fikirle, şükürle geçer inşallah.

 11. Allah zikrini daima demeliyiz her işimiz rasgider huzurlu mutlu oluruz selam hayırla kalin insaallah

 12. Bu zıkırler efendımızın tavsıyelerı..zıkır cekerken Sayı degıl yada bısey ummak ıcın degıl sadece yuce mevlanın rızasını kazanmak ona hakıkı kul olmak ona yakınlasmak bı nevıde sevgının ıspatıdır.Allahın yolu muhabettullah tır..oHıc bıtmeyecek bır Askttır…onun yolu Ask yoludur…bu aska naıl olmak dılegıyle..Bırde zıkır nefsı ve nefsı arzuları koreottır..dunya ya bagımlılıkttan kurtarır Allahın ıznıyle…cunku kalp Rabbı andıkca felah bulur…

 13. Sabah akşam bunları yapmanın yanında gün içinde çalışırken, yürürken, yemek yerken vs. tavsiye edeceğiniz, bir takım varlıkları musallat etmeye sebep olmayacak zikir var mı?

 14. Allah razı olsun bu duaları inanaraktan yapıyorum Rabb’ime şükürler olsun Allah’a emanet olun

 15. ALLAH razı olsun .ALLAH hepimizin ne sıkıntısı varsa gidersin insallah bizleri de dualarınızda unutmasaniz?

 16. Sayın yetkili değerli arkadaşlar. Siteniz çok güzel ve zengin içerikli… Sizlere çok değerli bilgileriniz için teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

 17. ALLAH RAZI OLSUN HEPSİ İYİ GÜZEL ÇOK ŞÜKÜR MAŞAALLAH ALLAH C.C CÜMLEMİZE FAYDALI İLİM ÖĞRETİP AMEL ETTİRSİN AMİN
  HOCAM NEDEN SALAVAT I ŞERİF YOK BU ZİKİRLER ARASINDA ONU DA ÇOK MERAK ETTİM ?
  SAYGILAR..

 18. Allah razı olsun .oraya dalga geçip gülücük bırakanlar Allah’ın izniyle inşallah yanlışlarından dönüp akşamlarında zikire katarlar.

 19. Rabbim bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine insanın en büyük düşmanı olan nefisle imtihanımızda bizlere yardım etsin.

 20. Selamun Aleyküm, yıllardır her bilgisayarı açtığımda otomatik olarak açılıyor bu sayfa, sürekli her duamda okuyorum bu zikirleri, yazandan taşıyan sebep olan herkesten Allah razı Olsun

 21. Kalpler ancak ALLAHI anmakla mutmain olur.Zikire sebeb olduğunuz için Hz.Allah cc.sebeb olanlardan ebeden razı olsun

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı