Günlük Stresinizi Azaltmak İçin 9 Yöntem


0

stres_detay_512ad5

Ne yazık ki stres normal yaşantımızın bir parçası haline geldi. Modern toplumlarda, stres kişiyi sessizce etkileyen sorunlardandır. Stresin az olanı kişiye çok zararı olmasa da devamlı olanı vücudunuzu, aklınızı ve hayatınızın her yerinde sizi kötü etkileyebilir.

Stres üzerine yapılan istatistik verileri gösteriyor ki ABD deki insanların %77 si stresten kaynaklanan fiziksel septomlara maruz kaldı. Uzun süreli stresler başağrısına, göğüs ağrısına, hipertansiyona, yorgunluğa, diş gıcırdatmasına, depresyona neden olabilir.

Stresle başa çıkma metodlarını kullanmak kişinin akıl ve vücut sağlığı için önemlidir. Kolay olmamasına rağmen stresle başa çıkabilmek mutlu ve sağlıklı bir yaşam için önkoşuldur. Farkına varmadan uzun süre boyunca strese maruz kaldım, bu yüzden kendi stresinizle başa çıkabilmek için beni de stresten kurtaran 9 pratik öneri:

1. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Strese karşı en etkili tedavilerden birisi egzersizdir. Sadece stresinizi azalttığı için değil, yorgunluk hissini de azaltır, konstantre olma kabiliyetinizi ve hastalıklarla savaşma gücünüzü artırır. Araştırmalar gösteriyor ki sabahları aç karına egzersiz yapmak diğer vakitlere oranla daha etkilidir. Kendinizi enerjisiz hissediyorsanız, birkaç tane hurma yiyerek kan şekerinizi stabilize edebilirsiniz.

Her sabah 20-30 dakika egzersiz yapmak güne başlamanız için harika bir yoldur. Yapabileceğiniz birçok egzersiz yöntemi bulunmaktadır. Bu yüzden sizin için en uygun ve eğlenceli olanı yapabilirsiniz.

Küçük Değişikliklerle Başlayın

Egzersiz her zaman özel bir çalışma gerektirmez; kalp hız ritminizi hızlandıran herhangi bir aktivite de olabilir, bu yüzden her fırsatta aktive olmaya çalışın. Mesela asansör yerine merdivenleri kullanmayı alışkanlık haline getirin ya da kısa mesafelerde araba yerine yürüyün veya bisiklet kullanın.

Peygamberimiz Hz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) şu anda tempolu yürüyüş olarak bilinen hızlı adımlarla yürüme hususunda bilgilendirilmiştir. Bir hadiste Hz Ali (radiyallahu anh) Peygamberimizi yürüyüş biçimini şöyle tasvir etmiştir:

‘’ Yürüdüğü zaman ayaklarını güçlü bir şekilde kaldırırdı. Hızlı ve güçlü adımlarından dolayı sanki yokuş aşağı yürüyormuş gibi görünürdü’’

Başka bir hadiste Ebu Hüreyre şöyle belirtir:

‘’Sanki güneş, onun mübarek yüzünde devrediyor gibiydi. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’den daha hızlı yürüyen birisini de görmedim; yürürken adeta yeryüzü ayakları altında dürülürdü. Bizler, arkalarından giderken, geri kalmamak için büyük çaba harcardık.’’

Unutmayın, egzersizi ufak tefek bir işmiş gibi yaparsanız, bir süre sonra ilginizi kaybedebilirsiniz ya da yapmamak için bahaneler üretmeye başlarsınız. Bu yüzden aile üyelerinizi de size katılmasını sağlayın, çünkü sevdiklerinizle yaptığınız her şey daha eğlenceli ve istikrarlı olur.

2. Nefes Egzersizleri Yapın

Nefes egzersizi stres için bir başka güzel tedavidir. Kendinizi cidden çok stresli hissettiğinizde, 5-10 dakika süresince şunları deneyin:

  • 5 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın ve
  • 3 saniye nefesinizi tutun, daha sonra
  • Yavaş yavaş 7 saniye boyunca ağzınızdan nefesinizi verin

Bu nefes egzersizi vücudunuzu sakinleştirecek ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Daha yararlı nefes alışverişi için karnınızdan nefes almayı unutmayın, göğsünüze nazaran özellikle diyaframdan (akciğerlerinizi kontrol eden kasların bulunduğu bölge).

Bunu düzenli olarak yapmak akıl ve vücut sağlığınıza yararlı olacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki günde ortalama 8 dakikalık bir meditasyon yaparken benzer nefes tekniklerini uygulamak yaşlanmadan kaynaklanan negatif etkileri azaltacaktır.

3. Düzenli Beslenin

Birçok insan yeme tarzının da strese yol açtığını bilmemektedir. Fast food, yağ, et, kabuklu deniz ürünleri, şeker, çay, kahve gibi belirli yiyecek ve içecekler strese yol açabilmektedir. Bu sizin bunlardan tamamen uzaklaşmanız anlamına gelmez, ama tüketirken daha dikkatli olmalısınız.

Unutmayın Allah diyor ki:

‘’… yeyin, için, israf etmeyin. Çünkü O (Allah) israf edenleri sevmez.’’

Bazı insanlar işten veya çalışmalardan dolayı stresli olduklarında çay veya kahve içerler. Kısa süreliğine katkı sağlasa da bunlar kafein gibi stresi artıran nöro-uyarıcılar içerir.

Şükür ki stresi azaltan yiyecekler vardır, özellikle yüksek mineral ve vitamin içeren yiyecekler. Bunlar taze sebze ve meyveler, yoğurt ve yeşil meyve püreleridir. Somon balığı, alabalığı, ton balığı gibi bolca omega-3 içeren balıklar tüketmek stresi azaltmada yardımcı olur.

4. Düzenli Uyku

Uyku hayatımızın değişmez bir parçasıdır. Stresi tetikleyen hormonları azaltmak için gece uykusu çok önemlidir. Yorgun hissettiğinizde stres hormonlarınız artar. Bunlar 7-9 saatlik gece uykusuyla ortadan kaldırabilirsiniz.

Ancak uykunun en verimli olduğu saat Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) in de sünneti olan gecenin ilk saatleridir. 9-10 arası uyumak sabah namazına kalkmayı da kolaylaştırır. Ama gecenin ortasında uyanırsanız ve tekrar uyuyamazsanız, kalın ve teheccüt namazını kılın. Ayrıca yapabilirseniz öğle namazından sonra da kısa bir süreliğine uyuyun.

5. Gülün

Gülmenin en iyi tedavi olduğu söylenir ve sadece vücut sağlığı için değil, akıl sağlığı için de yararlıdır; çünkü gülmek stres hormonlarını azaltır. Bu yüzden her fırsatta gülmeye çalışın. Tabi ki tebessüm etmek sünnettir ve güzeldir, çünkü beyninize mutluymuşsunuz hissi verirsiniz, dolayısıyla da stres azaltan kimyasallar ortaya çıkar. Yürüyüş yapma, kitap okuma ya da yemek yapmak gibi sizi mutlu eden farklı aktiviteler de deneyebilirsiniz.

6. Ailenizin ve Arkadaşlarınızla Bol Vakit Harcayın

Ne kadar yalnızsanız o kadar negatif düşünceye maruz kalırsınız. Daha iyi hissetmek için yakın arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim halinde olun. Michigan Üniversitesi nin yaptığı bir araştırmada görüldü ki sohbet etmek stresi ve endişeyi azaltan hormonların ortaya çıkmasını sağlıyor, bu nedenle de kişi kendisini daha mutlu hissediyor.

Bu yüzden de stresi azaltmak için arkadaşlarınızla ya da ailenizle piknik yapmak, bisiklet sürmek ya da sadece konuşmak gibi aktivitelerde bulunarak zaman geçirin. Bu sadece stresinizi azaltmayacak, aranızdaki bağları da kuvvetlendirecektir.

7. Boş Zamanlarınızı İyi Değerlendirin

Bu yoğun hayatımızda bazen kendimize zaman ayırmamız gerekebiliyor. Boş zamanlarınızı da bu yüzden verimli geçirin. Mesela kuran dinleyebilirsiniz, sevdiğiniz bir hocadan ders alabilirsiniz, dini kitaplar veya hadisler okuyabilirsiniz.

Böylelikle bilginizi ve inancınızı artırabilirsiniz. Ve bu şekilde de günlük işlerinizi hafifletebilirsiniz. Bu hayatındaki streslerden arınmak isteyen bireyler için gerekli bir kazanımdır. Sahabelerin din için neleri yaptığını, hatta ilk başlarda düzgünce ibadet bile edemediklerini öğrendiğinizde göreceksiniz ki bizim bu mücadelelerimiz Peygamber Efendimiz in (sallallahu aleyhi ve sellem) ve sahabelerinin yaptıklarının yanında hiçbir şeydir.

Bir bayanın yazdığı bir makaleyi okudum ve orada o kişi evinde kendisine ait ondan başka kimsenin hatta çocuklarının bile giremediği bir odaya sahip olduğunu belirtiyor. Sanki bir mağaradaymış gibi her gün oraya gidip Allah a dua edip ibadet ediyor. Evinizde kendinize ait zikir odanızın olması Allah ile iletişime geçmek ve güzel vakit harcamak için harika bir yöntemdir.

Allah ın da Kuran da dediği gibi:

‘’… ve Allah’ı çok zikredin. Umulur ki, böylece siz felâha (kurtuluşa) erersiniz.’’..

8. Zamanınızı İyi Değerlendirin

Zamanınızı iyi değerlendirmek için en önemli görevlerinizi belirleyin ve her gün bunları ilk önce yapın ki zamanınızı israf etmeyin. Sürekliliği olan görevlerinizi rutin bir şekilde yapın, dolayısıyla da daha önemli olan görevlerinize konsantre olabilirsiniz.

Sıkılmak sizin için bir stres kaynağı ise, o zaman zamanınızı Kuran ayetlerini anlamak ve öğrenmek için ya da ezberlemek için kullanın. İbn Abbas ın da dediği gibi Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) derdi ki:

‘’İnsanların kaybedebileceği iki nimet vardır; sağlığı ve iyi bir iş için kullanabileceği zamanıdır.’’ .

9. Elinizdekilerle Yetinin

Çoğumuz elimizdekilerle yetinmeyi, mutlu olmayı bilmiyoruz. Terfi edilmemizi stres edebiliyoruz, mesleğimiz/maaşımızla memnun olmayabiliyoruz ya da çocuklarımıza kolayca sinirlenebiliyoruz. Unutmayın ki sizden daha kötü şartlarda olan inşalar var; bazıları evsiz, bazıları işsiz, bazılarının çocukları yok…

‘’Dünyevi konularda sizden daha alt konumdakileri bakın (üst konuma bakmak sizi kıskançlığa ve memnuniyetsizliğe sürükleyebilir) dini konularda ise daha iyi bir takvaya sahip olmak için sizden üst konumdakilere bakın.’’

Allah ın size verdikleri için her zaman şükredin. İstediğiniz şeyin sizin için daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz ama Allah sizin için neyin iyi olduğunu daha iyi bilir. Allah size ihtiyaç duyduğunuz şeyi verebilir ya da ona dua etmeniz için imanınızı ve takvanızı test edebilir. Yürüdüğünüz yol o doğruluğu henüz göremeseniz de sizin için doğru olan yoldur.

Stres sorunlarınızı halletmez, özellikle sağlığınızda veya sosyal yaşantınızda daha fazla soruna yol açar. Bu yüzden elinizdekiyle yetinin, sabırlı olun, elinizden gelen her şeyi yapın ve Allah a dua edin.

Allah der ki: ‘’Öyle ise Beni zikredin ki Ben de sizi zikredeyim. Bana şükredin ve Bana nankörlükte bulunmayın’’

Gerçek hayatta günlük yaşamımızda karşılaştığımız sayısız stres kaynaklarından kurtulmamız elbet de çok zor, ama stresin hayatınızı kontrol etmesine asla izin vermeyin. Her gün sağlığınız ve mutluluğunuz için kendinize vakit ayırın, çünkü bunlar Allah ın size bahşettiği birer nimettir.

İnşaallah bu yöntemler sizin stresten kurtulmanıza ön ayak olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı