Günahlardan Kurtulmanın 7 Yolu


0

Günah ve ihtiraslarla kirlenmiş, küflenmiş şu köhne dünyada insanların iyiyi kötüden, hayrı şerden, sevabı günahtan ayırt edebilmeleri, içinde bulundukları konum itibariyle hayli güçleşmiştir. Bu güçlüğü yenmenin en kolay yolu, kalbi günah kirleriyle lekelememek, zedelememekten geçer. Günahlarla kirlenmiş, paslanmış kalbin, iyiyi kötüden, güzeli çirkinden ayırabilme özelliğini Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle açıklamaktadır: “Kul bir hata yaptığı zaman kalbinde siyah bir iz meydana gelir. Eğer kişi, o hatadan nefsini uzaklaştırır, af taleb eder ve tevbede bulunursa kalbi cilalanarak (leke silinir.) Bilakis, aynı günahı işlemeye devam ederse, kalpteki leke artırılır. Hatta bir zaman gelir, kalbi tamamen kaplar. İşte bu durum Cenab-ı Hakk’ın: ‘Hayır, hayır! Doğrusu onların kazanmakta oldukları kalplerini paslandırmıştır.’ (Mutaffifin Suresi; 14) mealindeki ayette zikrettiği pastır.”

Demek ki günahlar, bembeyaz bir elbise üzerine sıçrayan pislikler gibidir. Ya da parlak bir aynanın üzerinde oluşan lekeler gibidir ki, lekeler çoğaldıkça zamanla görüntüyü bozarlar. Daha kötüsü bu lekelerin aynayı kaplayıp bürümesi halinde ayna görev yapamaz hale gelir. Kalbi manevî lekelerle kirlenmeyen, körelmeyen kimseler iyiyi, doğruyu ve güzeli kolayca tanıyıp fark ederler. İlahî nurla cilalanmış olan kalpler parlak bir ayna misali hayatın gerçek yüzünü onlara parlak bir görüntüyle yansıtırlar. Hadi gelin birlikte “günahlarımızı” nasıl pak edeceğimizi birlikte okuyalım..

1. Günahlarını al da gel!

“Günahlarını al da gel”  her şeyi unut ve Rabbine kulak ver…

Bizler “…Rahmetim her şeyi kuşatmıştır…” (A’râf Suresi; 156) buyuran Rahman’ın kullarıyız. İlahi rahmetin her zaman gazabın önünde bulunduğunu Hz. Resul (sallallahu aleyhi ve sellem) ifade ediyor. Ahirette, şeytanların bile ümit ve beklentiye gireceği böylesine engin bir rahmete karşı ilgisiz kalmak hatta o rahmetin varlığını inkar manasına gelecek şekilde ümitsizliğe kapılmak büyük günahlardandır.

2. Abdest

“Bir Müslüman veya mü’min abdest alır, yüzünü yıkarsa, gözleriyle bakarak işlediği günahların hepsi su ile veya suyun son damlasıyla yüzünden dökülür gider. Ellerini yıkarsa, eleriyle tutarak işlediği günah, abdest suyu ile yahut suyun son damlasıyla çıkar. Ayaklarını yıkadığında, ayaklarıyla işlemiş olduğu her günah, abdest suyu ile yahut suyun son damlasıyla çıkar ki, o adam (Hakkullah’a müteallik küçük) günahlardan paklanmış olur.

3. Tövbe

Tövbe, günah işleyen insanın kurtuluş ve Allah’a sığınma kapısıdır. Bu kapıya muhtaç olmayan hiçbir insan yoktur.

“Eğer siz  günah işlememiş olsaydınız Allah sizi yok eder, başka bir kavim getirir, onlar günah işlerler, günahlarının bağışlanmasını Allah’tan isterler, Allah da onları bağışlar” anlamındaki hadis bu gerçeğe işaret etmektedir.

 Kur’ân’ı Kerîm’de pek çok âyette yüce Allah (celle celaluhü) ve bir çok hadis-i şerifte Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) tövbe etmeyi  emretmektedir:

“…Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.” (Nur Suresi; 31).

4. Namaz

“Bir Müslüman, farz namazın vakti geldiğinde güzelce abdest alır, huşû içinde ve rükuunu da tam yaparak namazını kılarsa, büyük günah işlemedikçe, bu namaz önceki günahlarına kefaret olur. Bu her zaman böyledir.”

5. Cuma Namazı

“Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki Cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffarettir.”

6. Ramazan Orucu

“Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”

7. Makbul Bir Hac ve Umre

“Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacceden kimse, annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak (evine) döner.” 

“Umre ibadeti, daha sonraki bir umreye kadar işlenecek günahlara kefarettir. Mebrûr haccın karşılığı ise, ancak cennettir.”

8. Sonuç

Daha bunlara benzer nice hadis-i şerifler, Müslümanın nasıl, ne ile ve ne şekilde temizlenebileceğini, günah kirlerinden arınabileceğini ifade etmektedir. Mü’min için günah işlemesinden çok, o günahlardan arınmak için çaba sarf etmesi daha ciddi bir durumdur. Çünkü işlenen her günah, kalpte oluşan bir lekedir. Lekeler çoğaldıkça, katmerleştikçe de kalp görevini yapamaz hale gelir. İyilikle kötülüğü, hayırla şerri birbirinden ayıramaz duruma düşer, yönünü ve hedefini kaybeder. Karamış bir kalple işlenmeye devam edilen günahlar ise, küfrün postacılığını yapar. Netice olarak diyoruz ki; küfrün postacılığını yapan günahlardan uzaklaşıp, manevî kirlerle pas tutmuş olan kalplerimizi, nebevî metotlarla temizleyip cilalayarak, ilahî rızayı kazanma hedefimize doğru koşmalıyız. Bu yolda en büyük örneğimiz, önderimiz Peygamberimizdir (sallallahu aleyhi ve sellem). Öyleyse bir yandan temizleyen güzel amelleri işlerken, bir yandan da dua etmeliyiz: 

Yapılabilecek en büyük istağfar dualarıdan “Seyyidül İstiğfar Duası”  ile yazımızı noktalayalım inşaAllah.

بِسْــــــــــــــــــــــمِاِارَّحْمَنِ 

“Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî zünûbî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente bi’rahmetike yâ erhamer’râhimîn”

Ma’nâsı: “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka (ibâdete lâyık) hiçbir ilâh yoktur. Ancak sen varsın. Beni sen yarattın. Şüphesiz ben senin kulunum. Gücüm yettiği kadar, Zât-ı Ecelli âlâna verdiğim sözde durmaya çalışıyorum. Ya Rabbi! İşlediğim günahların şerrinden sana sığınıyorum. Bana lütuf ve ihsan buyurduğun nimetleri ikrar ve itiraf ediyorum, günâhlarımı da itiraf ediyorum. Yâ Rabbi! Beni mağfiret buyur (günâhlarımı bağışla), zira senden başka günâhları bağışlayacak (mağfiret edecek, af edecek) yoktur.”                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Dualarınızda bu acizede dua etmeniz temennisiyle. Dua ile kalın… 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
3
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
11
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
5
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
2
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. iyi günler..Bu insanların ne günahı var. Bu toplumda işsizlik sorunları var.Her kandilde namazdan duadan bahsederler..6666 ayet’i olan bir kitapta sadece Namaz mı vardır? Gençler işsiz.

  2. Bence sorun sistem yanlus yönetim sorunlari olanlarla ilginmeme ornek evlilik yaşına gelmiş bir genc hangi nedemden dolayi evlenemiyor parasal vs bu genc evlenmesse zina vs gunahlardan kurtulmasi zor sorun burda ana baba yetiştirme gibi nedenler yani aile cok onemli
    Malesef sonuc bu

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı