Sağlık

Her Gün Başınızda 27 kg Ağırlık Taşıdığınızı Biliyor Musunuz?

Az önce Facebook’ta geziniyor, twitterı kontrol ediyor veya arkadaşlarınızla mesajlaşıyordunuz. Şöyle bir bıraksanız ve nasıl durduğunuza bir baksanız? Telefona doğru kafanız eğilmiş bir vaziyettesiniz ve boyun omurlarınıza inanılmaz bir yük bindiriyorsunuz.

Her Gün Başınızda 27 kg Ağırlık Taşıdığınızı Biliyor Musunuz? Ortopedi cerrahı, Dr. Kenneth K, tarafından yapılan bir çalışmada mesajlaşma pozisyonunda boynuna yapılan baskı incelendi. Sıradan bir yetişkinin başı 4.5-5.5 kg’a kadar ağırlık kaldırabiliyor fakat 60 derece açıyla büküldüğünde, boynun kaldırması gereken ağırlık 27 kg’a çıkıyor. İnsanlar mobil aygıtları bir günde kabaca 2-4 saat arası kullanıyorlar, demek oluyor ki boyunlarımız bir yılda 700 -1400 saat boyunca bükülü kalıyor. Ve yılların getirmiş olduğu bu birikmiş etki de tek başına omuriliğin tahrip olmasına neden oluyor. “Daha az mesajlaşmayacaksanız bile, akıllı telefonunuz karşısındaki duruşunuzun farkında olun, farkındalık bir numaralı faktör.” diyor Dr. Ezriel Kornel. Telefonunuzu ya da tabletinizi daha yüksek bir seviyede tutabilirsiniz böylece her ekrana baktığınızda kafanızı eğmeniz gerekmez. 1. Aynı zamanda şunlar da öneriliyor • Boyun problemlerinin akıllı telefon veya tablet kullanımıyla yakından ilişkisi olabilir bu yüzden boynunuza uzun dönemli bir basınç yapmamak için doğru vücut pozisyonlarını öğrenin. • Boyun ağrısı veya baş ağrısından şikâyet ediyorsanız, telefonunuzu veya tabletinizi ne kadar sık kullandığınızı düşünün ve mümkünse kullanma şeklinizi değiştirin. • Kendinize biraz mola verin. “Belki de insanlara ekrana 15 dakikadan fazla baktığında ara verip boyunlarını esnetmesini hatırlatan bir uygulama olmalı.” diyor doktor. • Mesajlaşma alışkanlığınıza biraz özen göstererek sağlığınızı korumaya alın. Küçük düzenlemeler büyük farklar yapabilir.

Kaynak:dailyhealthpost.com sitesinden Mektebisuffa ekibi tarafından alınarak Suffagah.com için çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>