Bilim/Teknik, Liste, Tefekkür

Gözyaşının Sizi Tefekkür Ettirecek 5 Faydası

İnsan vücudu büyük öneme sahip bir çok sıvı salgılamaktadır. Bizler bunların bir çoğunun farkında bile varmazken, farkına vardığımız kimilerinden rahatsızlık duyduğumuzu dile getirmekteyiz. Bu listemizde göz yaşı/göz sıvısının faydalarına değineceğiz.

1) Göz içindeki sıvı kuruluğun vereceği hasarı yok eder

Gözümüzde sadece hüzünlendiğimizde ve ağladığımızda akan bir sıvı yoktur. Göz kapaklarımız altında gözyaşı husûle getiren kesecikler mevcuttur. Salgıladığı sıvı sayesinde göz –kornea- kuruluğu ortadan kalkar, göz kapağının rahat hareket etmesi sağlanır ve göze zarar vermesi engellenir. Bu salgılanan sıvı sadece korneayı kurumaktan kurtaracak ve göz küresinin yüzeyinin kayganlığını kaybettirmeyecek miktarda üretilir.

goz-yasi-kesesi

2) Göz yaşı mikropları öldürür, enfeksiyonlardan korur

Gözümüz her gün mikroplu toz zerrelerinin vereceği zararlarla karşı karşıya gelmektedir. Buna rağmen onda bir hastalık zuhur etmez. Çünkü göz, bu mikroplara karşı sıvıdan oluşan “lizozim” adında ordusuyla her yeri kuşatmıştır. Hem de öyle kuvvetli ordudur ki, iki litre su içersine damlatılan gözyaşı, milyonlarca, trilyonlarca mikrobu öldürebilir. Böylesine güçlü bir sıvının göze zarar vermemesi büyük bir mücizedir.

vucudu-temizleyen-lizozom-enzimi_591x270

3) Cisimlerin göze direkt yapışmasını önler

Göz içersinde bulunan sıvı göze gelen yabancı cisimlerin direk yapışmasını engeller. Tehlike ve zarar anında akarak cismin zararını absorbe eder.

goz-seyirmesi

4) Korneanın beslenmesine yardımcı olur

Damarsız bir yapısı olan korneanın ihtiyacı olan besin maddeleri göz sıvısından sağlanırken oksijen ihtiyacı da gözyaşı yardımıyla atmosferde bulunan oksijenden temin edilir.

126690-goz-yasi-resimleri6

5) Optik ve bariyer görevi vardır

Gözyaşının göz içersinde dengesi lipid tabakası ile sağlanır. Bu tabaka gözyaşının her yere eşit ve düzenli yayılmasını sağlar. Gözlük camı gibi görevi vardır.

Dry1

Gözyaşındaki bu hassas denge nereden gelmektedir? Göz, ne kadar gözyaşının kornea için yeterli olduğunu nereden bilmektedir? Lizozim enzimi litrelerce su içersinde yer alan mikrobu yok etmeye yetecek güce sahipken göze nasıl zarar vermemektedir?

Tüm bunlar ele alındığında gözyaşının tesadüfen meydana geldiğini ve tesadüfen göze yerleştiğini söylemek ne kadar doğru olabilir? Şüphesiz bu, insanı üstün özellikleri ile kusursuz şekilde yaratan Allah’ın bir eseridir.

O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca varedendir, “şekil ve suret” verendir…

| Kur’an-ı Kerim, Haşr Suresi, 24)

Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için hazırlanmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>