Kimdir?, Şiir

Görme Hevesi – Muhammed İkbal

 

Yurdunu terk etmişti mecnun, çölü de terk etsin muhammed__kbal__1873_1938__1240749968 Söyleyin, görme hevesinde ise Leyla’yı da terk etsin.

Ey derviş, burada, olgunluğa erişince elde edilir erek Sen dünyayı terk etmişsin bir tek, öte dünyayı da terk et.

Öykünmekten daha iyidir kendini yok etmek Kendin ara yolunu, Hızır’ı beklemeyi terk et.

Sanki kalemsin dilin ellerin sözleriyle dolu Elin sözüyle gereksiz övünmeyi terk et.

Muhammed İkbal

 

 

 

Muhammed İkbal kimdir?

1873’de Pakistan’ın Pencap eyaletine bağlı Siyalkut kentinde doğan Muhammed İkbal, mutasavvıf bir anne ve babanın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini Kur’an üzerine aldı.Kur’an eğitimini medresede tamamladıktan sonra, Arapça ve Farsça hocasının yönlendirmesiyle İslam edebiyatıyla ilgilenmeye başladı.

Şiirleri çağdaş Urdu ve Fars edebiyatının en önemli yapıtlarındadır. Allâme İkbal olarak da bilinir. Hindistan’daki müslümanların bağımsızlık mücadelesini ilk defa dile getiren kişidir. Şiirlerinde Mevlânâ’nın etkisi büyüktür.

Müslüman Hintli mücahitler adıyla yazdığı şiirleri Hindistan’daki müslümanların hareketlenerek İngiliz sömürüsüne başkaldırmalarında ve Pakistan’ın kuruluşunda büyük tesiri olmuştu. Bu yönüyle İkbal, Mehmet Akif Ersoy‘a da benzetilmiştir.

Kurtuluş Savaşı yıllarında, zor durumda Pakistan halkını, Türk halkının milli mücadelesine destek vermek için örgütleyen, milli mücadelede kullanılmak üzere Pakistan halkından 1.5 milyon sterlin toplayıp Ankara hükümetine yollayan önderler arasındadır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>