Doğa, Eğlence, Fotoğraf/Resim, Liste, Sanat, Yaşam

Gerçek Çiçek ve Yapraklar ile Çerçeve Yapımı

Sevdiğiniz o çiçekleri ve yaprakları kalıcı halde evinize dekor yapmaya ne dersiniz? Çok basit birkaç adım ile hem evinize güzellik katmış hem de yapım aşamalarında çok güzel zaman geçirmiş olacaksınız. 

Gerekli Malzemeler

Sevdiğiniz çiçekler, yapraklar, bitkiler; makas, yağlı kağıt, çerçeve.

1. Ön Hazırlık - Yaprak ve Çiçek toplama

Çiçeklerin, yaprakların hiç bozulmadan kalıcı olarak kullanılabilmesi için ilk olarak havlu veya peçete ile hafif dokunuşlarla üzerlerini kuruluyoruz.

2. Kurutma Yöntemi 1

Yaprak veya çiçekleri kalıcı hale getirmek için 2 kağıt koyup, düz bir zeminde üzerine birkaç kitap veya ağır ve düz bir nesne koymanız gerekiyor. Bu yöntemle kurutmak biraz uzun sürecektir. 

3. Kurutma Yöntemi 2

Fakat daha hızlı bir yöntem olarak, bir gün bu halde kalıp düzleşmiş bitkinizi 2 yağlı kağıt arasına koyup, üzerinde buharsız ve ısısını düşürdüğünüz ütü ile presleme yaparak daha hızlı kurutabilirsiniz. Birkaç dakika içerisinde bitkileriniz kullanıma hazır hale gelecektir. Ütü ısısı çok olursa bitkiler doğal rengini koruyamaz, sonbahar renklerine dönerek kurur. Çok hafif ısıda birkaç dakikalık işlem yeterli olacaktır. Bitkinin sonradan küflenmemesi ve bozulmaması için kuruduğuna emin olmayı unutmayın.

4. Çerçeveleme

Son olarak gerekli malzeme çerçevedir. Fotoğraftaki gibi çift taraflı çerçeve bulamayabilirsiniz, bu yüzden 2 tane aynı boyutta çerçeve alın.

5. Bitki Yerleştirme

Çerçevelerden birinin camını çıkarın. Diğer çerçevenin camını çerçeveden ayırın.

6. Son Aşama

2 cam parçasının arasına bitkilerinizi yerleştirin. Sonra 2 çamı çerçeveye birlikte monte edin ve arka kısmını kapatın.

7. Çerçevemiz Hazır

İstediğiniz yaprakları, çiçekleri aynı yöntem ile güzel oda dekorlarına dönüştürebilirsiniz.

8. Bir Kaç Örnek Daha

Detaylar size kalmış..

9. Biraz daha örnek 🙂

Tasarımlar size kalmış..

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>