Gençsin, Heyecanlısın Ama Şu 5 Şeye Dur Diyemez Misin?


0

1. Ailene sert çıkışma

Kardeşim, ailen olmadan hayatta hep eksik kalırsın. Bazen sorunlar yaşayabilirsin, olabilir. Ancak sen Müslüman Genç olarak sabretmelisin. Güzellikle yaklaşmalısın. Sesini yükseltmemelisin. Yaşlanmış olabilirler, sıkıldığın soruları da soruyor olabilir ama küçük bir çocuktan hiç mi ibret almazsın? Onlar değil miydi, o haldeyken bütün ızdırabını çekip seni bu günlere getiren? Kolay mıydı? Dua etmelisin. Sürekli yaptıkları bir hatayı eleştirmek, kızmak yerine, her namazdan sonra el açıp değişmeleri için dua etmelisin. Seni bundan alıkoyan ne?  Rabbimiz azze ve celle şöyle buyuruyor,

İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.” [Lokman Suresi – 14]

Peygamber Efendimiz sallahu aleyhi ve selem ise bu konuyu bir hadisinde şöyle izah ediyor, “Yanında ana babası, ya da onlardan biri yaşlanıp da, gerekeni yaparak cennete giremeyen kimsenin burnu sürtülsün!” [Ebu Hureyre radıyallahu anh. Müslim.]

Gençsin, Heyecanlısın Ama Şu 5 Şeye Dur Diyemez Misin2

2. Eşyalarına zarar verilebilir

Olabilir, çocuklar gelir, misafir gelir, annen odanı toplar, birileri eşyalarına dokunur, bir eşyan kaybolur veya kırılır, zarar gelir… Olabilir, çok da önemli bir eşya olabilir. Ancak fani bir mal, bir eşya için bir insanı üzmeye değer mi, hele ki anneyi? Biliyorum, çok yapılıyor bu. “Niye odamı topladın, kim dedi sana, şimdi ne olacak, bu çok önemliydi, sana dikkat et demedim mi?” vs, ne kadar acı! Sen kimi ne için üzdün farkında mısın? Annen seni hemen affeder öyle mi? Peki kırılan kalbi, hele de değersiz, dünyalık bir mal için kırılan kalbi nasıl toplanır?

Gençsin, Heyecanlısın Ama Şu 5 Şeye Dur Diyemez Misin

3. Seni anlamayabilirler

Evet kardeşim, belki ailenle aranda kuşak farklı olduğunu düşünebilirsin. Ama ciddi olalım, biraz bencil değil misin? Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Aileler televizyonu yeni görmüşken, gençler şu anda teknolojinin zirvesinde dolaşıyor. Elbet bazı noktalarda anlaşmazlıklar yaşanacak. Çünkü onların pek çoğu bugünlere gelmek için dişiyle, tırnağıyla çalışmış insanlar. Bizzat, fiilen. Okumak için fedakarlıklar yapmışlar. Kolay gelmemişler bugünlere ve bugünün gencini hayta görüyor olabilirler. Ama sence bunda senin de payın yok mu? Eğer onları dinlemez, onlarla konuşmaz, kendini odaya ve bilgisayar başına kapatır, hiçbir şeyi umursamazsan, bu düşünceleri de değiştiremezsin. Aileler hep haklıdır demiyorum ya da sen hep haksızsın. Hayır. Ancak küçük olarak yerini bilmek, nerede konuşup nerede susacağını bilmek, konuşmadan önce düşünmek, saygı sınırlarının farkında olmak senin elinde. Edep senin çerçeven olmalı. Hep iyi olamayabilirsin ama hiç denedin mi? Ayrıca biz Müslümanlar yaptıklarımızın karşılığını fanilerden beklemeyiz. Daim olan Allah’tan bir karşılık umarız. O halde, yapsam ne fayda, bahaneleri sence de şeytan vesvesesi değil mi?

Gençsin, Heyecanlısın Ama Şu 5 Şeye Dur Diyemez Misin3

[reklam1]

4. Her istediğin gerçekleşmeyebilir

Burada durmalısın kardeşim! Her istediğim, de ne demek? Sen Müslüman gençsin. Her şeyi isteyemezsin. Her şeyin en güzeli senin olamaz ve her şey yolunda gidemez. O zaman burası cennet olur ve imtihana yer kalmaz. En büyük zorluklar ve en büyük imtihanlar bizim olacak. Çünkü biz en çok sevdiğimize, sevgimizi kanıtlamalıyız. Ama sen hala istediğin bilgisayara, arkadaşınınkinden bir bota, son model bir telefona sahip değilsin diye sızlanıyorsan, insaf! Dön ve fakir kardeşlerine bak. İnsanlar yemeye ekmek bulamıyorken, günlerce aç yatıyorken, bir çocuk anlamadığı bir savaşta tüm yakınlarını kaybedip hayata susuyorken, hala son model telefon peşinde misin? Ciddi misin? Müslüman olduğundan emin misin? Kusura bakma dostum, Yüce Allah azze ve celle kelamında böyle bir Müslümandan bahsetmiyor. O halde sence de imanımızı bir daha sorgulamamız gerekmez mi?

Ekran Resmi 2015-02-03 20.25.31

5. Hayat senden ibaret değil!

Her şey sen değilsin, dünya etrafında dönmüyor. Ergenlik diye bir şey olabilir, evet var. Ama bu tüm edepsizlikleri alenen yapabileceğin anlamına gelmez. Sen gençsin. En verimli zamanlarını böyle saçma dünyalık şeylere harcayamazsın. Sen yapmazsın, yapmamalısın. İstediğin her şey senin olamaz, herkesin üstünde olamazsın. Hayat istediğin gibi yürüyemez. Sen, senden önce kardeşlerini düşünmelisin. Böyle olduğun taktirde Allah zaten sana kat be kat verecektir. İmanımız bu yönde.

O nedenle güzel kardeşim, sen Müslümanların geleceğisin, öyle az veya küçük bir şey değilsin. Sen umutsun, sen ufuksun. Herkes senin gelmeni ve İslam’a adanmış büyük bir yürek olmanı bekledi. Senin elinden ne geliyorsa, Allah hangi yeteneği bahşetmişse o yönde, gücün yettiğince hizmet etmen yeterli. Çünkü senden istenen bu. Ne fazlası, ne de azı. Sen tam da İslam’ı kesene biriktirecek yaşta, güçte ve zamandasın. Eğer öyle olmasan, Allah seni bu zamanda yaratmazdı. Demek ki sen bu ahir zamanla savaşabilecek güçtesin.

Şimdi kendini göster kardeşim, seni küçük görenlere karşı ne kadar büyük bir imanın olduğunu göster. İlk adımı da yanındaki şeytanları kovarak başla. Çünkü onların insanı en çok aldatmak istedikleri dönemdesin. Her an dilinden şu zikri ayırma ve yolunda emin yürü. De ki, “Eûzübillâhimineşşeytânirracîm bismillâhirrahmânirrahîm”.

Gençsin, Heyecanlısın Ama Şu 5 Şeye Dur Diyemez Misin4


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Harika. Özellikle “Demek ki sen bu ahir zamanla savaşabilecek güçtesin.” cümlesinden ibret ve güç aldım.

  2. Allahü Teala Hazretleri;(celle celalühü) razı olsun sizlerden.Sayfanızın takipçilerinden biriyim .Paylaşımlarınızı sayfamda paylaşıyorum.Evvela hakkınızı helal ediniz..Birde yaşım gereği gözlerim eskisi gibi seçemiyor,rica etsem paylaşımlarınızı kopyala-yapıştır yapamaz mısınız?..Hakkınızı helal edin kardeşim..

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı