Eğitim, İslam, Liste

Gençleri Umutlandıracak 6 Kitap Önerisi

Gençlerin mürebbi ihtiyacı daima gündemimizdir. Her kavme peygamber gönderilmesi de bu suretledir. Fiili olarak İslami hareketlere katılamayan gençler de kendini yetiştirebilirler elbette. Önerilen bu kitaplar gençlerin yol haritasını çizmek, onlara heyecan vermek, imanımızı diri tutmak ve ümitvar olmak içindir.

Unutma genç adam! Sen İslamı dert edinerek diğerlerinden en büyük farkını ortaya çıkardın!

1. Büyük Doğu Çağına Doğru - İhsan Şenocak

Ümmetin gençlerini daima dert eden İhsan Şenocak Hocamız yeniden dirilişin nasıl olacağını anlatıyor. Tekrar ilimde, sanatta, fikirde ve davada İslamı konuşmanın zaruriyetini anlıyoruz. Toplumun her kademesinde nasıl “Yalnız İslam” diyebilirizin anahtarı bu kitap. Necip Fazıl’ın Büyük Doğu düşüncesinin canlanışı…

2. İslamcı Gençliğin El Kitabı - Kadir Mısıroğlu

“Aziz Genç! Hayatta şu üç seçimi dikkatli yapmalısın: iş, eş ve dost. Bu seçimlerde hata edersen hem dünya ve hem de ahirette muhataralara maruz kalırsın.” diyen yazar gençlik için elzem olan meseleleri ilmik ilmik dokumuştur.

İlk görev itikad ve amel esaslarını öğrenmek sonra da bunlara uygun yaşamaktır!

3. Arş'ın Gölgesindeki Genç - Nureddin Yıldız

“Düşsen de yorulsan da devam et yoluna

Bak cennet var, Arş’ın gölgesi var en sonunda” diyor Nureddin Yıldız.

Halid bin Velid, Zeyd bin Sabit, İbni Ömer gibi büyük sahabilerin üstünlüklerini anlatan kitapta Müslüman genç kendini bulacaktır. Modern çağda nasıl müstakim olunur öğretisi ve ruhu veren bir kitaptır.

4. Dünya Bir İnkılap Bekliyor - Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl’ın 3 adet konferansını toplayan, hacim olarak küçük fakat gençlerin heyecanlanmasına vesile olacak tespitler okurun ruhuna hitap ediyor. Fikri dünyasını genişletmek o zamanın şartlarını bilmek isteyenler için faydalı bir kitap.

5. Hayat Felsefesi Yahud Yaşamak Sanatı - Kadir Mısıroğlu

Gençlerin fikri ve ameli hayatını düzene koyacak, yaşamına yön verecek muhtevada bir kitap. Erken yaşta kazanılması gereken seçim ve prensiplerin ana konular halinde anlaşılır olarak incelenmesi okurları için yaşam rehberi denilebilir.

6. Mağaradan Arş'a - Nureddin Yıldız

Ashab-ı Kehf’in hikayesinin anlatıldığı kitap Kehf Suresinin de anlaşılmasında yardımcı oluyor. Kuran-ı Hakim Ashab-ı Kehf’i  “Kalplerine bağ kurduk” (Kehf Suresi; 14) diyerek dile getiriyor. Modern dönemde mağaranın ve arşın neresi olduğunu anlatan kitap gençlerin heyecanını taze tutacak düzeydedir.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Verİlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

One comment

  1. 1

    Kitapların ismi bile umutlandırıcı okuduktan sonra düşünemiyorum sabırsızlıkla okumayı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.