Genç Yaşta Evlenmemin 3 Sebebi


0

İngilterede insanlar genellilkle 29 yaşında evleniyorlar. Bense, genel ortlamanın 7 yaş altında, 22 yaşında evlendim.
Çok fazla soru var:
•    Neden bu kadar genç yaşta?
•    Görücü usülü müydü?
•    Bu acele ne?
•    Ailen yüzünden mi?
Bütün bunlar genel  olarak maruz kaldığım sorulardır. Ama çok da önemsemiyorum, çünkü 22 yaşında evlenmek benim seçimimdi, aslında “bizim” seçimimiz demeliyim.
Aileme kalsa, biraz daha beklememi isterlerdi. Ama ne derler bilirsiniz: Siz kararınızı verdiğinizde, artık karar verilmiştir.
Size sınırsız sebep sunabilirim, işte bunlardan 3 tanesi:

1. Sıkıntılı Zamanlarda Destek

destek

İleride, hayatla ilgili gerçekten ne biliyormuşum diye merak edecek olsam da, yirmili yaşlarım hayatımın en fırtınalı zamanlarından biri olarak kalacak ( her ne kadar bir anne olmak kadar sıkıntılı olmasa da!)
Geçen yıl mezun oldum, yeni bir işe başladım ve hayata atıldım. Bana göre 20li yaşlar sizin,sizi neyin mutlu ettiğini  keşfederek, olgunlaşarak, öğrenerek ve hatta başarısız olarak  kendinizi gerçekleştirdiğiniz yıllardır. Lunaparktaki hız trenine binmiş gibi hissediyorum (hayatımdaki inişler, çıkışlar). Diğer akranlarınız da o trendeyken, eşinizden başka hiç kimse size gerçek manada destek çıkamaz.
Bence,bu zamanlar, bana “başarısız olman sorun değil, bırakma, devam et” diyecek bir desteğe ve küçük başarılarımı paylaşabileceğim birine en çok ihtiyaç duyduğum zamanlar. Eşimin yaptığı da tam olarak bu. Belirtmek isterim ki, bir destekçimin olması her zaman fiziksel olarak yanımda bulunması demek değil. Bazı haftalar, beraber geçirdiğimiz saatler bir elin beş parmağını geçmez. Hatta şu an ben bunu yazarken, o şu an iş için Rusya’da!

2. Karakteri Şekillendirme

karakteri şekillendirme

Mufti Menk’in bir konuşmasını dinlemiştim, şöyle demişti: “Evlilik insanın karakterini şekillendirir.”
İnşaAllah, 10 yıl içinde değişmişimdir, inşaAllah artık daha güçlü, daha anlayışlı,daha sabırlı ve daha duyarlı biriyim.
İnşaAllah artık daha az huysuz, daha az inatçı ve daha az alıngan biriyim. Bana kalırsa evlilik karakterin şekillenmesindeki en önemli faktörlerden biri. İki kişi arasındaki bu gerçek sevgi iyiliği yeşertir ve kötülükle mücadele etmenize yardımcı olur. Evet, evlilik emek ister, ancak yapılması gereken bir görev gibi zorunluluk hissi vermez.

3. Özgürlük

özgürlük

Evliliğin şöyle de bir özgürleştirici yanı vardır. Bir çok kişinin düşündüğü gibi hayatın sonu değil. Yanımdaki “dost” ile birlikte açılacağımız yeni ve heyecan verici bir maceranın başlangıcıdır aynı zamanda.
Bu da demek oluyor ki, Güney Amerika’ya gitmeye kalksam yanımda peşimden gelecek biri var. (Evet, genel inanışın aksine, evlendikten sonra da böyle şeyler yapabilirsiniz.)
Peki neden bu genç yaşımda evlendim? Cevap çok basit: Hayatta yeni anlar yaşarken, unutulmaz anılar biriktiriken, en iyi “dost”umunun yanımda olmasını istedim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

10 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Gerçekten harika olmuş Erken yaşta evlenmenin daha güzel yanlarıdan biri sorumluluk sahibi olduktan sonra Bazı kötü alışkanlıklarınızı kenara koyabiliyorsunuz, Yazan arkadaşımızda güzel bir şekilde ifade etmiş eline sağlık.

 2. 20 yaşındayım yazın nişanlanacağımı duyan herkes daha çok küçüksün, yapamazsın, kafanda kurduğun gibi değil evlilik, acelen ne? Tarzında sorularla bunaltıyorlar. Sorgulamaya başladım kendimi çelişkiler içinde kaldım çok üzülüyorum hakkımda hayır isteyen kimse yok devamlı erken olduğunu vurguluyorlar ailemin kabul ettiği bir şeyi insanlar neden yargılıyor ?

  1. Cevabı çok basit insanın kendisine zor geleni başkasına da zor geleceğini düşünüp erken derler. Nedendir bilmem ama hem maddi hem manevi geçimliliğe karşı aileler çok önyargılı. Bu kırılmalı, eğer erken yaşta evlenmesine izin vermiyorsanız sevgili gibi ahlaksızlık şeylere de zemin hazırlıyorsunuz demektir.

  2. Çünkü insanlar kendi başarısızlıklarını başkaları da yaşayacakmış gibi zannediyor. Başkalarının hayatlarını da kendi hayatları gibi olacağını zannediyor. Genç yaşta evlilik en doğru kararlardan biri. Rızkı, huzuru, muhabbeti veren Allah’tır. Yeterki haram sokmayın yuvanıza.

 3. Bazen her istediğimiz olmuyor; bazen hayat izin vermiyor buna bazen de bizi en sevenler anne ve baba gibi. 24 yaşındayım ne kadar da çok evlenmeyi istesemde annem ve babam karşı çıkıyorlar. Önce üni. Bitirmeliymisim sonra da iş ve askerlik konularını aradan cikarmaliymisim ki evleneyim. Yoksa biz istesekte kimse kız vermezmis. Bazen üni. de öyle olaylara şahit oluyorum ki insan sadece utanıyor ve ümmetin haline üzülüyor. Sevgilin olup herşeyi yapmana olumlu bakanlar, ki bunlar çoğunlukla müslüman kimliğiyle ovunuyorar, evlenip eşinin elini tutmasına izin vermiyorlar. Ama aklıma devamlı Nureddin yıldıza yazılmış mektup aklıma geliyor ve diyorum ki; Şikayetçiyim Yarabbi..!

  https://www.fetvameclisi.com/fetva-kiyamette-hepinizden-sikayetciyim-bu-ciglik-hepimize-ozellikle-evlilik-caginda-kizi-ve-oglu-olan-butun-musluman-babalara-77136.html

 4. Elle tutulur birşey söylememiş açıkçası. Kısaca özetlemek gerekirse kendinize dost yada dayanacak omuz arıyorsanız evlenin gibi bir yazı. Daha özendirici birşeyler söylenebilirdi, tabi bu benim görüşüm ama kesinlikle genç yaşta evlenilmesi doğru bir karardır.

 5. ben 23 yaşında evlendim hamd olsun. 24 yaşında baba oldum. şu an gündemimizde 30 yaştan aşşağı evlenmek ayıp karşılanır olmuş. kadın için değilse de erkek için 30 yaş altı evlenemez imajı var. niye erken evlendin şuydu buydu. ben yukarıda sayılanlar güzel ama hiçbirini söylemedim. herkese inancım gereği evlendim dedim. nureddin yıldız hocamızın bir sözü vardır kimse evimde kızım oturuyor, oğlum işe gidip geliyor şehvet duygusu yok diyenler yanılıyor hayattan birşey öğrenmemiş kimselerdir diyor. Ben evliliği tavsiye ederim. Üniversite tahsilimdeyken aldığım burslarla kenara çeyrek attım, üniversite bitti 1 yıl özelde çalıştım, sonra 23 yaşında devlet memuru oldum. çok şükür rabbime. evlenmek güzel birşey beraber rahatça gezmeler, kendi bütçen olması ve kimsenin ona karışmaması, beraber cemaatle namaz kılma, hadis, tefsir, fıkıh dersleri yapmak. ev geçindirmek bir o kadar zor velakin sorumluluk sahibi olmak da insanı olgunlaştırıyor. bakmayın aman evlenmeyin kadın dırdırı çekersinzi diyenlere sevdiğiniz ve dininden emin olduğunuz kişilerle evlenin, sılai rahimi terk etmeyin ama akrabalarla çok içli dışlı olmayın ki hayatınıza karışmasınlar.