Genç Bir Müslümanken Yapılacak 15 Şey


1

Elhamdülillah Müslümanız diyoruz. Henüz Müslümanken ve ölmemişken yapabileceğimiz şeyler vardır. Temel bilinen ibadet ve görevlerimiz bir yana ama bir Müslümanın hayatında yapacağı ve arkasından iz bırakacağı şeyler lazım. Bizde genç bir Müslüman iken yapılacak 15 şey adında bir liste oluşturduk. Buyurun;

1. Hayatınızda 1 kez olsun 1 kişiye Kuran okumayı öğretin.

Eğer Kuran okumayı biliyorsanız, etrafınızda okumayı bilmeyen en az bir kişiye Kuran okumayı öğretin. Onun okuduğu her harfin, her kelimenin ecri size de ulaşır.

Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.” (Buhari)

Kur'an okumayı öğret

2. Hayatınızda 1 kez olsun bir İslami organizasyon veya projenin içine dahil olun.

İslami dava için hazırlanan organizasyon ve projelere dahil olmaya çalışın. Gönüllü olarak olabilir, fiziki olabilir, fikri olabilir. Ama dahil olun. Sesinizi ve fikirlerinizi daha yüksek duyurmaya çalışın ve daha büyük mecralara taşıyın.

organizasyon, global messenger day

3. Hayatınızda 1 kez olsun 1 kişinin Müslüman olmasına vesile olun.

Bu çok zor bir seçenek gibi dursa da yurtdışında olan veya çevresinde Müslüman olmayan kişiler olabilir. Eğer yok diyorsanız, Müslüman olan ama öyle yaşamayan birini muhabbet ve sevgi yoluyla daha İslami yaşamaya alıştırmaya çalışın. Ama direktif ve öğütle olmaz. Örnek olun, arkadaşınızla normal bir yaşam sürün ve o süreçte buna dahil olmasını sağlayın.

davet tebliğ Müslüman oldu

4. Hayatınızda 1 kez olsun hiç tanıdığınızın olmadığı bir mezarlığa girin ve dua edin.

Yoldan geçerken durun ve içinde tanıdığınız kimse olmamasına rağmen mezarlığa gidip ziyaret edin. Sularını doldurun, temizleyin, dua okuyun.

mezarlık kabir dua

5. Hayatınızda 1 kez olsun 1 Müslümanın namaz kılmasına vesile olun.

Namaz dinin direğidir. Namazsız Müslüman da eksiktir. Çevrenizden birini seçin ve namaz kılmayı bilmiyorsa öğretin, biliyorsa devamlı hale getirmesine yardımcı olun.

namaza vesile ol

6. Hayatınızda 1 kez olsun hiç kimsenin bilmediği bir iyilik yapın.

Bu çok önemli. Bir elin verdiğini diğer el görmemelidir. O halde bunu hayatımızda bir kez olsun başarmaya çalışalım. Çevrenizde ihtiyaç sahibi bir ev tespit edin. Ardından bir akşam bir erzak poşeti hazırlayıp kapının önüne bırakın ve zili çalın. Sonra da bir yere gizlenin. Alındığını görünce şükredip gidin.

hiç kimsenin bilmediği iyilik

7. Hayatınızda 1 kez olsun şükür namazı kılacak bir neden bulun.

Mutlak şükür namazı kılacak nedenlerimiz var ama biz bunu fark edemiyoruz. Bir gün sizin için alelade olan bir neden için şükür secdesi yapın ve şükür namazı kılın. Aslında her neden mükemmeldir ama göremeyiz. O halde mükemmeli beklemeyin ve yapın!

şükür namazı

8. Hayatınızda 1 kez olsun bir gün tüm vakit namazlarını farklı camii/mescidlerde kılın.

Bunu geziye gittiğiniz bir yerde de yapabilirsiniz. Bir günü buna da ayırabilirsiniz. Bunu yapmak size şükür ve hamd hissettirecek. Daha fazla camii keşfedeceksiniz.

5 farklı mescid

9. Hayatınızda 1 kez olsun İslama hizmet için bir dil öğrenin.

Zeyd bin Sabit’i biliyoruz. O Bedir savaşında esir düşen müşriklerden Arapça öğrenmişti. Üstüne Peygamberimiz (s.a.v.) istiyor diye hiç bilmediği İbraniceyi 3 haftada, Süryaniceyi ise 1 ay dolmadan öğrenip gelmişti. Sırf Allah resulü (s.a.v.) istiyor diye. SubhanAllah. Bu sayede İslam üzere yaptığı işler ve görevleri artmıştı. Bizde İslam yolunda kullanmak adına bir dil öğrenebilirsiniz.

Arapça öğren

10. Hayatınızda 1 kez olsun rastladığınız ihtiyaç sahibi birine o anda cebinizdeki tüm paranın yarısını ona verin.

Ama bu bahsettiğimiz dilenciler değil. Zor durumda olan birilerinden bahsediyoruz. O anda çocuklarına bir şey alamayan anne olur, hallerinden zor durumda olan birileri olur. Kırmadan, incitmeden, riya da etmeden bu hayrı yapabilirsiniz.sadaka

11. Hayatınızda 1 kez olsun çantanıza şeker doldurun ve bir gün yola çıkıp gördüğünüz her çocuğa dağıtın.

Bizde bu vardır zaten. Hani arefe günleri, kandillerde vs dağıtılır hamurlar, şekerler. Bir gün sebepsizce çantanızı doldurun ve gülümseyerek bunları dağıtın. Uçlarına hadis veya ayetler yazıp yapıştırabilirsiniz, dua veya hayr ile ilgili.

şeker dağıt

12. Hayatınızda 1 kez olsun sahafları gezin ve eski bir tefsir, meal kitabı alın. Osmanlıca veya Arapça olabilir. Canınız sıkıldıkça bir cümle bir cümle inceleyin.

Böylece hem sahaf kokusunu alırsınız hem de bir dilde inceleme yapmanıza vesile olur.

sahaf

13. Hayatınızda 1 kez olsun İslami bir panel, konferans katılın.

Artık her alanda olduğu gibi İslam üzerine de ulusal ve uluslararası paneller, konferanslar, kongreler yapılmakta. Sizde en az bir kere bunlardan birine katılın. Ya dinleyici olarak ya da genç bir katılımcı.

konferansa katıl

14. Hayatınızda 1 kez olsun dini İslam olan bir ülkeye gidin.

İnsan hayatında pek çok yeri gezebilir. Ama mutlak dini İslam olan bir ülkeye de gidin. Oradaki uygulamayı, insanları, mimariyi ve tarihi incelemeye çalışın. Dünyanın Türkiye’den ibaret olmadığını, başka ülkelerde insanların dinleri için neler çektiğini, Müslümanlığın benlikten ibaret olmadığını görür ve yeni tefekkürlere dalarsınız. Tefekkür iyidir. 🙂

al_azhar_mosque_by_mahmoudyakut-d5kdlcl

15. Hayatınızda 1 kez olsun bir yardım kuruluşuna gönüllü olun.

Bir Müslüman diğer insanlarla hemhal olabilmelidir. Dünyaya duyarlı olmalı ve takip edebilmelidir. Sadece takip etmek yetmez. Üstüne kalben, fikren, fiilen bir şeyler yapması da gerekir. Bunun içinde kendinize yakın gelen bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışılabilirsiniz.

1870-ihh-kurban-calismalarina-basladi-ihh-haberler[524x325]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

12 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bu siteyle bu gün tanıştım. gerçekten çok güzel çok zarif hayatın içinden her konuyu tek tek incelemeye çalışıyorum 🙂 ve yorum yapan kardeşlerimiz bile çok güzel, içten, saygılı 🙂 sizi çok sevdim, tebrik ederim Rabbim muvaffak etsin kardeşlerim :))

  2. Hazirlayan dan Allah razi olsun diger yazilariniz gibi nu yazinizda tam da musluman bir gence yakisicak davranislar Daima takiipdeyim 🙂 😉

  3. Maddeleri okurken ‘bunu yaptım hamdolsun, aaa bu neden aklıma gelmedi’ dediklerim oldu. Hayra yönlendiriyorsunuz bizleri Allah razı olsun.

  4. Çok güzel böyle şeyler okundukça şükür etmek elden deyil allahın bereketi üzerinizde olsun inşallah ?

  5. Farklı bir bakış açısı demek istemiyorum olması gereken farkındalığı bize hatırlattığınız için teşekkür ederim