Gelecek Hakkında Endişelenmemenin 5 Yolu


0
1 Paylaşım

gelecek-6

Gelecek hakkında düşündüğünüzde umutla mı endişeyle mi doluyorsunuz? Eğer siz de birçok insan gibiyseniz, bu muhtemelen endişedir ve bunu fazlasıyla yaşıyor olmalısınız. Hepimiz endişeleniyoruz, bu insan olmanın bir parçası, hatta büyük bir parçası yani mesele bile değil. Halbuki eğer siz devamlı endişeleniyor ve ve fiziksel olarak kötü hissedecek kadar rahatsız ve tedirginseniz problem var demektir. Bu kısa makale size gelecek hakkında aşırı derecede endişelenmeme konusunda bazı arkadaşça tavsiyeler verecek.

1. Endişlenmenin Bir Anlamı Yok

İlk olarak, endişelenmek basitçe düşünüp durduğunuz şeyin sonuçlarını etkilemeyecek veya size yardım etmeyecek. Eğer kontrol edemediğiniz şeyler üzerinde stresleniyorsanız, hava durumu, ekonomik gerileme veya gelecekte olması muhtemel bir araba kazası; o halde kafanız devamlı olarak gelecekte ve şimdide olması zorlaşıyor. Bu endişeyle, anınızı özgürlük içinde yaşama fırsatını geri tepiyorsunuz, burada ve şimdi yaşanan hayatı tecrübe etme kapasitesini kaybediyorsunuz. Bu da sizi daha fazla strese sokmak dışında bir yere getirmeyecek ve döngü yeniden başlamış olacak. Bir adım geri atıp bugüne odaklanmanız gerekiyor. Dün değil, yarın bile değil, bugünde yaşayın.

gelecek-1


2. Yeni Bir Uğraş Bulmak

Eğer gelecek hakkında düşünmeye çok vakit harcıyorsanız muhtemelen elinizin altında çok fazla zaman var demektir. Tecrübeyle konuşuyorum, eğer kafamı dolduracak birşeylerim yoksa kendimi kaçınılmaz olarak bana fayda vermeyecek şeyleri yaparken bulurum. Bunun üstesinden gelmenin bir yolu yeni bir uğraş bulmak veya vaktinizi hoşlandığınız fakat ihmal ettiğiniz birşeye yatırmak olacaktır. Kitap okuyabilir, yemek pişirebilir, veya İslami sohbetler izleyebilirsiniz. En güzel seçeneklerden biri de Kuran’ı mealiyle okumak olabilir.

gelecek-2


3. Şükrü Hayatınıza Yerleştirin

Şükretmek çok basit bir kavram gibi görünse de birçok insan fiiliyata koymada zorlanıyor. İslam’ın bütünleyici bir parçası olan şükür, kişiliği güçlendirmede ve tamamlamada da inşa edilebilir. Şükür, başınıza gelen iyi şeylerin hevesle farkına varmak ve onları asla cepte görmemektir. Eğer hayatlarımızda Allah’ın nimetlerini farketmeye başlarsak, şikayet etmek veya mutsuz olmak için fazla zamanımız olmayacak. Her durumda bir hayır vardır onu biz bulmak zorundayız. Bu bilinçli bir karar mekanizması ve sizin de üzerinde çalışıp hayatınıza yerleştirmeniz gereken birşey. Peki eğer Allah’a karşı şükürlü olursanız ne olacak? Size daha çok verecek. Bu dünyada daha çok fakat daha önemlisi hakiki hayat olan ahirette daha çok..

O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim, çok nankördür! (İbrahim,34)

gelecek-3


4. Dua Edin

Allah Kuran’da buyuruyor ki,

Şayet kullarım Beni senden sorarlarsa gerçekten Ben çok yakınım. Bana dua edince duacının duasını kabul ederim; O halde onlar da Benim davetime koşsunlar ve Bana layıkiyle iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler. (Bakara, 186)

Allah subhanehu ve Teala isteği olan ve ihtiyacı olan her bir kişinin cevaplayıcısıdır. O zaman isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için O’na yönelmeliyiz. Allah’a dua etmek bizim kendi zayıflığımızı ve O’nun kudretini tasvip etmektir. Ve şüphesiz Allah hayatınız, malınız ve geleceğiniz üzerinde bütün kontrole sahip olandır. Eğer üzüntülüyseniz, O’nu hatırlayın. Stresliyseniz O’nu hatırlayın. Kalbinize neşe, kafanıza huzur getirecek ve kaygılarınızdan uzaklaşmada yardımcı olacaktır, inşaAllah.

gelecek-4


5. El Malik Olan Allah’a Güvenin (Mutlak Mülkün Sahibi)

Gelecek hakkında endişelenmemenin en önemli yolu tamamiyle Allah’a güvenmektir. Güzel bir hadiste bildirildiği gibi, eğer bu sözlerle yaşayabilseydik, hayatımızda endişe edecek hiçbir şeyimiz olmazdı çünkü Allah’ın kaderimizin yöneticisi olduğu ve bizim için en iyisini istediği sarsılmaz inancına sahip olurduk.

İbn Abbas (r.a)’tan şöyle rivayet edildi: Bir gün Peygamber (s.a.v)’in arkasındaydım bana buyurdu ki: Ey çocuk sana birkaç kelime öğreteceğim: Sen Allah’ı (dinini) koru ki, Allah’ta seni korusun, sen Allah’ı (dinini) koru ki, Allah’ı karşında bulursun. İstediği zaman Allah’tan iste, yardım dilediğin zaman Allah’tan yardım dile. Bil ki ümmet eğer sana bir şeyle fayda vermek üzere toplansa, sana ancak Allah’ın senin lehine yazdığı şey ile fayda verebilirler, ve eğer sana birşey ile zarar vermek üzere toplansa ancak Allah’ın senin aleyhine yazdığı şeyle sana zarar verebilirler. Kalemler kaldırıldı ve ve sahifeler kurudu(Tirmizi)

gelecek-5

Theidealmuslimah.com sitesinden alınarak Suffagah ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
7
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok güzel yazmışsınız teşeklürlerimi iletiyorum insan bazen Allah tan ibadetinden uzaklaşınca boşluğa düşüyor hiç bir şey ona zevk vermiyor yalnızca ibadet ve dua ona yardımcı oluyor böyle zamanlarda Rabbimizin değerini bilmeli ve iyi zamanımızda da ona şükürlerimizi sunmalıyız.

  2. Öyle boşlukta hissediyorum ki her şey değersiz ve anlamsız. Dünya kadar param olsa bile mutlu edemez beni. Boş yaşıyor gibi hissediyorum ama aslında bir şeyi fark ettim ki insanın hayatında ibadet, inanç, iman, dua, şükür eksikliği varsa zaten her şey anlamsızlaşıyor. İbadet öyle huzur veriyor ki anlın secdeye değince tüm sıkıntılar oracıkta bitiveriyor. Allah’a şükürler olsun…

  3. Selamın Aleyküm ;
    Şayet kullarım Beni senden sorarlarsa gerçekten Ben çok yakınım. Bana dua edince duacının duasını kabul ederim; O halde onlar da Benim davetime koşsunlar ve Bana layıkiyle iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler. (Bakara, 186) Bu ayeti örnek göstermişsiniz dördüncü ana başlık için fakat benim aklıma takılan bir kısım var “duacının duasını kabul ederim” çevirsi yanlış değil mi ? “duacının duasına cevap veririm ” olmalı çünkü Allah her duayı kabul eder deyince ilim ve irfandan uzak kardeşler günlük okuma tarzında okuyup geçse “Allah duacının duasını kabul ediyor diyorlar o kadar dua ettik kabul etmiyor vermiyor hiç bir şey ” deme ihtimali yüksek bu durumun düzeltilmesi daha doğru olur diye düşündüm. Ayrıca bir parantez açmak istiyorum emeğinize sağlık son derece ince manalı kelimeler kullanılmış kısa paragraflarla kitap yazdırabilecek doluluk da paragraflarınız var Allah Razı Olsun. Başarılarınız devamını dileriz. Selamın Aleyküm.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı