Gece Namazı Kılmak İçin 5 Sebep


-1
-1 Beğeni

1- Duaların Kabul Zamanıdır

Dua-704x280

Gecenin yarısı veya üçte ikisi geçtiği zaman, Allah Tealâ dünya semasına nüzul eder de buyurur ki: “İsteyen yok mu verilsin, dua eden yok mu müstecab olsun, istiğfar eden yok mu mağfiret olunsun.” Bu hal tâ fecr açılıncaya kadar devam eder.

| Hadis-i Şerif, Ramuz El-EHadis, Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

Yüce Rabbimiz geceleyin kalkıp teheccüd namazı kılanlar hakkında şöyle buyurur: “Onların yanları yataklarından uzaklaşır (teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır için) harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerini aydınlatıcı ne güzel (nimetlerin) saklandığını hiç kimse bilmez” (es-Secde, 32/16-17).

2- Farzdan Sonra En Kıymetli Namazdır

sunset_large_purpleTeal-1000x263

Peygamber Efendimiz (sallallalhu aleyhi ve sellem), Sahih-i Müslim`de Ebû Hureyre (r.a)`dan rivâyet edilen bir hadis-i şerifte teheccüd namazının en faziletli vaktini şöyle belirtmiştir: “Farz namazdan sonra en faziletli namaz gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen son kısmı namaz için en faziletli vakittir. Eğer geceyi üçe bölersen ortası en faziletli vakittir” (Tecrid-i Sarih Terc. IV, 16).

3- Uykuya Sadaka Sevabı Kazandırır

sajdah-silhouetteTeh

Bir hadislerinde de Peygamberimiz (sallallalhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: Bir kimse gece namazı kılmaya niyet eder de uyuya kalırsa o kimseye o namazın sevabı yazılır. O kimse için uykusu sadakadır.” (Hadis Ans. 17/345)

4- Manevî Dereceyi Arttırır, Bağışlanmaya Vesile Olur

hakla bağlantı
“Gecenin bir kısmında sana mahsus bir nafile olan teheccüd namazı kılmak üzere uyan, böylece Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına ulaştırır.” (İsra Suresi: 79)

Ebû Hureyre (r.a)`dan rivâyet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Geceleyin kalkıp namaz kılan ve karısını uyandırarak ona da kıldıran, şayet kalkmak istemezse yüzüne su serpen erkeğe Allah rahmet eder, (günahlarını bağışlar). Yine geceleyin kalkıp namaz kılan ve kocasını uyandıran, kalkmak istemezse yüzüne su serpen kadına da Allah rahmet eder (günahını bağışlar)” (Ebû Davûd, Salâtü`tTatavvu`, 18).

Hz. Bilâl (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan sâlihlerin adetidir; Rabbinize yakınlık (vesilesi)dir; günahlardan koruyucudur; kötülüklere kefârettir, bedenden hastalığı kovucudur.” [Tirmizî, Da’avât 112, (3543, 3544).]

Şakik-i Belhi şöyle der:

– “Rızkın bereketini kuşluk namazında bulduk, Münker Nekire cevabı Kur’an okumakta bulduk, kabrin ışığını teheccüd namazında bulduk.”

Bir hadislerinde de Allah Rasulü sallallahu aleyhive sellem:

– “Mü’minin değeri teheccüd namazındadır” buyurmuştur. Gece teheccüd namazına eşini kaldırana Allah rahmet etsin.” diye dua etmiştir. (Ramuz el-Ehadis: 290/1)

5- Peygamberimiz Hiç Aksatmadan Kılardı

taklit benzeme

Bir kimse itiyat haline getirdiği teheccüd namazını özürsüz yere terketmemelidir. Hz. Âişe validemizin şöyle dediği rivâyet edilmiştir: “Gece namazını terketme. Çünkü Resulullah (s.a.s) onu terketmezdi. Hasta ve yorgun olduğun zaman oturarak kılardı” (Ebû Davûd, Salatu`t-Tatavvu`, 18) Yine Hz. Âişe validemiz, “Resulullah (s.a.s)`e namazın en sevimlisi az da olsa devam edileni idi. Resulullah (s.a.s) bir namazı kılmaya başladığı zaman ona devam ederdi” demiştir (Buhar, Savm, 52).

Teheccüd Namazı Resimli Anlatımı

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Esselamu elaykum ben yaz,kış demeden her gece 2,3 gibi yatarim bi türlü teheccüd namazı kılamadım çünkü gece kalkamıyorum.peki gece 12 den sonra teheccüd namazı kurabilirmiyim.

    1. Kardeşim,kılarsın ama gece namazı ayrı,teheccüd namazı ayrıdır.Uyuyup gece kalktıktan sonra kılınan namaza teheccüd denir.Uyumadan kılınan namaza ise gece namazı denir.Selametle

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı