Gece Başka Gündüz Başka


0
1 Paylaşım

Hayatımız boyunca yaşadığımız, gördüğümüz bazı olumsuzlukları yorumlarken tepeden, yani genel bir bakışla yorumluyoruz. Mesela, ‘günümüzün çocukları çok tembel, eskiden böyle değildi’ diye düşünürken, çocukların nasıl daha iyi bireyler olabileceğine yönelik fikirler düşünüyoruz. Bu duruma genel bir bakışla bakıp yorumluyoruz ve çözüm arıyoruz. Oysa bu durum şimdi olmadı, sorunun daha derinine, köklerine bakmalı ve ona uygun çözümler bulmalıyız. Bu durum gördüğümüz tüm olumsuzluklar için geçerli. Mesela, ‘kış geldi ama kar yağmadı’ diye düşündüğümüzde sorunu kışta arıyoruz, oysa 4 mevsim var ve sorunun kaynağını sadece bir mevsimde değil bütün mevsimlere bakarak bulabilir ve çözebiliriz. Günümüzde psikolojik sorunlar yaşayan insanlar, sinirli, sürekli gergin olarak günlük yaşantısını sürdüren insanlar, hatta camide namaz kılarken bile her an savaşa gidecek gibi gergin durumda namaz kılan insanlar. Sorunlu, stresli yaşantımızın altında yatan sebeplerden biri gündüz ve gecenin ayarlarıyla oynanmasıdır. Kuran’da Allah(c.c.) ısrarla geceyi bir örtünme ve dinlenme zamanı olarak yarattığını söylüyor. Oysa geceyi gündüze çevirip yaşarken bunun bize ne gibi sorunlar doğurduğunun farkında değiliz.

1. Uykunun Önemi

Günlük yaşantımızda uyku yemekten bile daha değerli ve daha önemlidir. 3 gün ekmek yemezsek veya 3 gün patates girmezse evimize, bu 3 günü hiçbir sağlık sorunu yaşamadan atlatabiliriz. Ama 3 gün hiç uyumazsak, 3 günün sonunda mutlaka bir sorun yaşarız. İşte bu yüzden uyku, yemekten katkat daha değerlidir. Buna rağmen çağımızda fazla yemek yeme sorunları yaşarken, fazla uyku sorunu yok. Çünkü ihtiyaç duyduğumuz o gece uykusuna yediğimiz o fazla yemek kadar bile değer vermiyoruz.

2. Uyku Düzeni

İnsanları, dünyayı değişmek yerine önce kendimizde bu sorunu düzeltmeye başlamalıyız. Geceyi dinlenme zamanı olarak belirleyip, günlük hayat düzenimizi kurmalıyız. İslam zaten bize bir gece-gündüz düzeni vermiş. Bu düzende gece, yatsı ezanıyla başlar, sabah ezanıyla biter. Önce ailemizde düzen oluşturmalıyız. Yatsı ezanından sonra namazlarımızı kılıp, artık dinlenme zamanının başlangıcı şeklinde işlerimizi bitirmeliyiz. Tabii ki gece çok önemli bir işi olan, örneğin, Allah (c.c.) rızası için yapılması gereken acil bir iş, milli bir güvenlik görevi, emniyet görevi vesaire gibi, cihatta nöbette bekleyen mücahit, mecburen yapılan bir yolculuk veya benzeri bir durum hariç yatsıdan sonra uyumaya giden bir aile düzeni kuralım.

3. Gündüzü Doğru Yaşamak

Gündüzü gündüz gibi yaşamalıyız. Gündüzü gece gibi yaşarsak veya geceye kendimizi hazırlamazsak gece doğru düzgün uyuyamayız bile. Gündüz uyuyoruz, dinleniyoruz, gece dinlenmeye, yorgunluk kalmıyor. Gündüz çalışıp, yorulup, dinlenmeyi geceye bırakmalıyız. Tabii ki bu düzeni oluştururken akşam yemeklerine de çok dikkat etmeliyiz. Akşam yemeğinde 10 günlük gıdayı sofraya yemek diye koyarsak, gece vücut da uyuyamaz. Doktorların tavsiyeleri üzerine akşam hafif, uygun yemekler yemeli ve uyumadan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakmalıyız. Gündüz yaşadığımız tüm yorgunluğu alacak olan sadece gece uykusu olmalıdır. Gündüz 20 saat bile uyusak gecenin 7 saat uykusu kadar verim alamayız. Allah (c.c.) gündüzü çalışmak, yorulmak, cihat etmek, iş yapmak, yürümek, yaşamak, ticaret yapmak gibi şeyler için yaratmış.

4. Çocuklar için Uykunun Önemi

Gece ve gündüzü birbirine karıştırarak sadece kendi uykumuzu, sağlığımızı değil çocuklarımızın da sağlığını, uykusunu bozuyoruz. Anne, babalar akşam olunca ‘haydi siz uyuyun’ diye çocuklarına sesleniyorlar. Siz uyanıkken çocuk neden uyusun? O uyurken siz yemekler yiyip, gülüp eğlenip güzel bir zaman geçireceksiniz ve çocuk bunu biliyorken neden uyusun? Gece uykusu olmadan çocukların vücutları kadar zihinleri, düşünce güçleri de yeteri kadar gelişmiyor, gelişemiyor. Sonra da sayısız sorunlar kendini göstermeye başlıyor. Geceyi ve gündüzü olması gerektiği gibi bir düzende yaşamaya önce anne, babalar başlayıp, çocuklarına da örnek olmalıdır. 

5. Uyku, Günlük Hayat ve İbadet İlişkisi

Gece uykusu olmadığında sağlığımız, psikolojimiz, çocuklarımızın sağlığı, gelişmesi, psikolojisi bozuluyor; dolayısıyla çocukların tembel, sinirli, çeşitli hastalıklarla boğuşmasına sebep oluyor, kendimiz ise işlerimizi doğru düzgün yapamıyor, sürekli halsiz, yorgun oluyor, ibadetlerimizi tam yapamıyor hale geliyoruz. Sinirli, stresli, sürekli gergin halde, pimi çekilmiş bomba gibi etrafta dolaşıyoruz. Gece doğru düzgün uyumadığımız için sabah namazına kalkamıyorsak ne gecenin ne gündüzün bereketi kalır. Belki diğer herkes gece avmlere gidiyor, dışarıda geziyor, misafirliğe gidiyor olabilir ama biz kendimizden sorumluyuz. Herkes günah işliyor diye biz de günah işliyor muyuz? Biz müslümanların ölçüsü toplumun ne yaptığı değil, Allah’ın (c.c.) ne istediği olmalıdır. Nasıl ki annemizin karnından tek doğduysak, tek ölüp, tek başına sorgulanacaksak, yaşantımız ölçümüz de buna göre olmalıdır. Allah’ın (c.c.) huzurunda tek hesap vereceğim diye düşünerek topluma ayak uyduran değil, Allah’ın emirlerine uyan müslümanlar olmak zorundayız.

6. Gece Başka Gündüz Başka

Kaynaklar

GECE BAŞKA GÜNDÜZ BAŞKA [Hayat Rehberi – Nureddin Yıldız] 385.Ders


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
10
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
2
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
5
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı