Haber, Kültür

Fransız Yönetmen Charlie Hebdo’nun Ardından Müslüman Oldu

Fransız yönetmen Isabelle Matic, Charlie Hebdo Paris saldırılarının yalnızca birkaç gün ardından facebook hesabından, beklenmedik bir şekilde İslam’ı seçtiğini duyurdu.

“Bugün İslam’ın ilk şartlarından birini gerçekleştirdim. Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve resulüdür.” 11 Ocak’ta facebook hesabından Matic, böyle gönderim yaptı.

Ardından hesabında, bu kararını Tunus gazetelerinde duyurduğu için Tunuslu aktör Hickam Bahloul’e teşekkürlerinin yer aldığı bir dizi gönderimde daha bulundu.

Bir diğer mesajında, bu kararı nasıl aldığı ve onun “ifade özgürlüğü” inancında bunun nasıl etkili olduğunu tanımladı.

“Charlie Hebdo’da yapılan katliam ve benim Müslüman olmam arasında…” diye yazdı. “Ben hala herkes için ifade özgürlüğünü savunuyorum, Charlie Hebdo da dahil mi? Evet” dedi.

“Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem karikatürlerine karşı duruşumu göstermek açısından, bu sabah bir camiden gönderilen ve karikatürler başladığından beri, tam olarak Müslüman olmadan önce, benim görüşlerimle tamamen denk olan mesajı size yazacağım,” diye ekledi.

“Onlar Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ile dalga geçiyorlar ancak O’na zarar vermiyorlar. Onlar hayal ettikleri ve bu şekilde isim verdikleri bir karakterle dalga geçiyorlar. Bu karakter ise bizim peygamberimiz değil.” diye yazdı.

Yeni Müslüman, inanmayanların reddettikleri zamanki Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in ilk yaşantısına değindi.

“Mekkeliler (müşrikler) Hz. Muhammed’e (övülmeye layık) Modamam lakabıyla (alay etmek için takılan isim) diyerek gülüyorlardı. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ise gülümsüyordu. Evet gülümsüyordu! Ve diyordu ki: Onlar Modamam ile dalga geçiyorlar, benimle değil!” diye yazdı.

“İrfan-erdem provakasyonlara bir cevaptır. Ve bu bizim sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in bize öğrettiği şeydir.”

“Dolayısıyla Charlie Hebdo yayınlandığında, inşaallah onu önemsemeyin. Provakasyona cevap vermeyin. Ve onlara önem vermeyin!” diye ekledi.

Çarşamba günkü basımında, Charlie Hebdo, peygamberin ismiyle isimlendirdikleri karikatürlerini kapak yaptılar.

Karikatür, “Hepsi affedildi” başlığı altında, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’i yanağından bir yaş süzülmüş bir şekilde elinde “Ben Charlie’yim” yazılı bir pankartla tasvir ediyordu.

Baskı, 10 dergi çalışanı ve 1 polisin öldürüldüğü Paris’te yapılan saldırıdan hemen sonra yayınlandı. Ölenlerden ikisi Müslümandı, polis ve bir editör.

Bu derginin uzun tarihinde, dünyadaki milyonlarca Müslüman’ı rahatsız eden bir zirve oldu.

 

 

Kaynak:  onislam.net sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>