Liste, Örnek Şahsiyetler

Filistin’in Efsanevi Komutanı:”Mühendis” Yahya Ayyaş’ı Tanıyalım

”Yahudiler benim bedenimi Filistin’den söküp alabilirler, ancak benim Filistin halkına ekmek istediğim şeyi söküp alamazlar.”

Filistin’deki direniş ve cihat ruhuna yeniden hayat kazandıran,ümidi yeniden yeşerten,en kötü şartlarda bile direniş hikayesinde parlak sayfalara imza atmış gerçek bir Filistin efsanesinin hikayesi:

1. Çocukken Bile Dikkatleri Üzerine Çekiyordu

1966’da Rafat köyünde Filistinli bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Ayyaş,dindar bir ev ortamında sakin bir çocukluk geçirdi.Öylesine terbiyeli ve uslu bir çocuktu ki,amcalarından biri onun için şöyle diyor:”Haddinden fazla sakin bir çocuktu,diğer çocuklarla ilişki kurmayı pek sevmezdi. Hatta ben onun biraz içine kapanık olduğunu düşünüyordum.”

6 yaşındayken Kur’an-ı Kerim’i hıfz etmeye başladı.

İlkokuldayken sadece birinci sınıf derslerini ezberlemekle kalmıyor,ikinci sınıftaki dersleri de ezberliyordu.

1984 yılında lise diplomasını aldığında ise ortalaması %92,8 idi.

2. Elektrik ve Mekanik İşlerden İyi Anlardı

Yahya Ayyaş, küçük yaşlardan itibaren elektronik ve mekanik işlere yatkınlığıyla dikkat çekti. 1991’de Birzeit Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra eğitime Ürdün’de devam etmek istediyse de israil engeline takıldığı için Filistin’i terk edemedi. Filistin direniş hareketine katıldı. Eşi Asrar ve  çocuğunu Batı Şeria’da bırakarak Gazze’ye yerleşti, kısa zamanda Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin el Kassam tugaylarının önde gelen isimlerinden biri oldu.

3. O, İzzettin Kassam Tugayı'nın Oğludur

Teyzesinin kızıyla evlenmişti. İlk çocuğu Bera doğduğunda işgalciler tarafından aranıyordu. Şehit oluşundan sadece iki gün önce ikinci çocuğu dünyaya geld. Ailesi Yahya Ayyaş’ın ikinci ismi olan ”Abdullatif”ismini koydu.

25 Nisan 1993 tarihi Yahya Ayyaş’ın resmi takibinin başlangıcı kabul edilip o tarihte Ayyaş, cihat ve direniş için evinden ayrılmıştı. Ve o günün akşamında istihbarattan büyük bir grup eve baskın düzenleyip arama yaptı. Mühendisin annesi sorgu hakimlerinin karşısında durduğunda, Yahudi gazetesi mühendisin annesinden  şunları nakletmiştir:”Ona doyamadan bıraktı bizi ve işgal güçleri tarafından aranmaya başladığından beri o artık benim oğlum değil, İzzettin Kassam Tugayı’nın oğludur.”

4. Müslüman Kardeşlere (İhvan-ı Müslimin )Katılması

Yahya Ayyaş, İhvan-ı Müslim’inin davetine icabet edip 85 yılının başlarında gruba olan bağlılığını açıkladı. Ciddiyetle ve aktif bir şekilde çalıştı. Sergilediği işin hikmetine, edebine ve ahlakına bakarak, Filistinli gruplar onu Rafat’ta ki İhvan-ı Müslimin şeyhi olarak kabul etti. Ve bütün faaliyet ve sorunlarda ona müracaat ettiler.

5. Hamas'ı Bombayla Tanıştıran İsimdi

Patlayıcılar konusunda uzman olan Ayyaş, 1993’ten şehadetine kadar olan süreçte Hamas’ın israil’e karşı gerçekleştirdiği pek çok bombalı saldırının mimarı oldu. Güçlü patlayıcıların temini zor olduğu için Ayyaş genellikle kolay bulunan aseton ve deterjan bileşimini kullanıyordu.

İsrail istihbaratına kan kusturan bu Mühendis -askeri dehâ 340 siyonistin ölmesi ve bir o kadarının yaralanması ile neticelenen eylemlere imza attı.

İsrail için arananlar listesinin en başında alıyordu. Ancak uzun süre yakalanamaması kendisine efsane bir şahsiyet kimliği kazandırdı. Bazen yaşlı bir Filistinli, bazen de silahlı bir yahudi yerleşimci kılığında 5 yıl süreyle dolaştı.

6. Ve Artık Şehadet Zamanı Gelmiştir

İsrail, ona yerli işbirlikçilerin yardımıyla suikast tertipledi. Yahya Ayyaş, en son Usame Hammad’ın evinde kalıyordu. Bu kişi israil istihbaratında çalışan Kemal Hammad’ın yeğeniydi. Kemal Hammad, istihbarat tarafından hazırlanıp, içine bomba düzeneği konulan bir cep telefonu yeğenine verdi.

Bir gün Ayyaş babasıyla konuşurken hat kesilir, bunun üzerine her şeyden habersiz yeğen Hammad, içinde bomba bulunan cep telefonunu Yahya Ayyaş’a verir. O civarda gezen İsrail helikopterinden gönderilen sinyal ile bomba patlar. Ve tarihler 1996 yılının  5 Ocağını gösterdiğinde şehit, RABBİNE ”Lebbeyk!”der.(Davetine sözüm ve özümle geldim ALLAH’IM. )

Kaynaklar

www.islamianaliz.com
dogruhaber.com.tr

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>