Eğlence, Film, Liste

Filistin Temalı 5 Film

Filistin 60’lı yıllardan bu yana İsrail işgali altında. Özellikle başkent Kudüs’ün işgali Müslümanların kanayan yarası haline geldi.  Ümmetin ortak meselesi ve davası oldu. Bu içerikte Filistin temasını işlemiş olan 5 filmi inceledik. 

Genel olarak Filistin davasının haklı mücadelesini konu alan bu 5 filmi siz sinema severlere sunuyoruz..

1. Cumartesi Avcısı

Bu filmde işgalci siyonizmin gelecek nesillerini eğitilmesini ve Filistin toprakları üzerinde pay iddia etmesinin haklılığı(!) anlatılmaktadır. Filmde yahudilerin kendi nesillerini nasıl hazırladıklarını görebilirsiniz.

2. İnşaallah

Bu Filmde Filistin’de gönüllü doktorluk yapan Fransız bir kadının gözünden ele alınan Filistin mücadelesi vardır. Doktor’a göre Filistin ve israil devleti beraberce yaşabilmelidir ancak ilerleyen zamanda görecektir ki iki toplum asla bir araya gelemeyecektir.

3. Omar

Omar Filistin’li bir gençtir ve Batı Şeria’da sevdiği bir kız vardır ve onunla bir gelecek hayali kurmaktadır. Bu yüzden onu görmek için Batı Şeria sınır duvarını aşmaktadır. Ancak Ömer duvarı her aştığında artık direnişçiye dönüşmekte ve işgalci rejime karşı harekete geçmeye başlamaktadır.

4. Kanarya

Mazlum Filistinli halkın kaderini tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren bir filmdir. Filmde sürekli işgalci askerlerin baskıları ve tutuklamaları izleyiciye sunulmaktadır. Bir yandan da küçük bir çocuk ve sevimli mi sevimli kanaryası vardır peki insani hiçbir değer taşımayan ve silahlarla insanları katleden, bombalar yağdıran bir rejim karşısında küçük bir kanaryanın ne değeri olabilir ki?

5. Filistin'e Veda

Yahudilerin 1948’den bugüne Filistinlilere kendi topraklarında gerçekleştirdikleri zulmün başlangıc hikayesi. Yıl 1948. Yer, Filistin’in önemli sahil kenti Hayfa. Kendini halka adamış bir doktor, eşi ve küçük çocukları Ferhan. Dr. Said ve eşi, bir gün tren istasyonunda bir bombalama eylemine şahit olurlar. Eylemi gerçekleştiren, Said’in çocukluk arkadaşı ve Siyonist rejimin kuruluşunda etkin rol oynayacak olan Şimon’dur. Artık Filistinlilerin, öz vatanlarında parya muamelesine uğrayacakları dönem başlamıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 yorum var.

  1. 1
  2. 4
    • 5

      Ailecek izlenebilecek filmlerdir hepsi fakat bazı sahnelerde kan/şiddet unsurları bulunabileceği için çok küçük çocukların izlemesi uygun olmayabilir.

  3. 6
  4. 7
  5. 8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>