Faydalı YouTube Kanalları Serisi: 1- İslam ve Kuran


1
1 Beğeni

Bismillah.

Gelişen teknoloji ile yaşam standartlarımız da değişmekte, sahip olduğumuz alışkanlıklar ya da durumlar zamanla yerini başka alışkanlıklara ya da durumlara devretmektedir. Bu değişimden nasibini alan ve etkisini çokça hissettiren bir mecra da YouTube platformudur. “YouTuber” gibi yeni bir mesleğin bile oluştuğu bu sahanın, hiç şüphesiz ki zararları olduğu kadar faydaları da bulunmaktadır. Özellikle çocuklar ve gençlerin sıklıkla (ve hatta fazlasıyla) kullandığı bu sosyal medya aracını, bir Müslüman olarak görmezden gelemeyiz ya da kendimize tamamen yasak edemeyiz.  Madem böyle bir gerçek var, bizler de müminler olarak bunu bir fırsat bilip nimete çevirmeli, zararlı olandan sakınıp faydalı olanı almalıyız. Bizler de bunu kendimize görev bilip, çocukların, gençlerin ve sizlerin takip edebileceği faydalı YouTube kanallarını farklı kategorilerde paylaşacağımız bir seriye başlayalım istedik. İşte serimizin ilk kategorisi olan İslam ve Kur’an ile ilgili takip edebileceğiniz faydalı YouTube kanalları:

Fussilet Kuran Merkezi

Türkçe mealli Kur’an videoları ile Kur’an-ı Kerim’i ünlü hafızlardan dinlerken bir yandan da mealini okuyabilir ve ayetler üzerinde tefekkür edebilirsiniz. Her sureyi farklı hafızlardan ve kıraatlerden dinleyebileceğiniz bu kanalı takip etmek için tıklayınız.

Diyanet TV

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kanalı olan Diyanet TV’de, Dini Eğitim Vakti, Bir Ayet Bir Yorum, Buhari Dersleri, Kuran ve Dua, Evden Öğreniyorum gibi çeşitli programlar ve çocuklar için eğlenceli çizgi filmler yayınlanmaktadır. Bu güzel programları dilediğiniz zaman izleyebilmek, çocuklarınız çizgi film izlemek istediği zaman onlara diyanetin hazırladığı güzel içerikli çizgi filmleri izletebilmek için Diyanet TV’nin kanalını buradan takip edebilirsiniz.

Siyer TV

Muhammed Emin Yıldırım Hocanın kurmuş olduğu Siyer Vakfı’na ait resmi YouTube kanalı olan Siyer TV’de, Muhammed Emin Yıldırım’ın vakıfta ve çeşitli konferanslarda yaptığı sohbetlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca değerli hocaların tefsir, fıkıh, hadis, akaid derslerini takip edebilirsiniz. 82 il 82 Sahabi, Nebevi Medrese, Aile, Siret-i İnsan, Muhteşem Ahlak ve Siret-i Enbiya gibi birbirinden güzel sohbet serilerini izlemek ve Muhammed Emin Yıldırım’ın canlı yayın sohbetlerine evinizden katılabilmek için Siyer TV kanalını buradan takip edebilirsiniz.

Sosyal Doku Vakfı

Nurettin Yıldız Hocanın, Hayat Rehberi, Hadislerle Diriliş, Dünya Nasıl Dönüyor, Riyazü-s Salihin, İşi Vaktinden Çok Olanlar, Asiye Olmak, Mus’ab Olmak, Hayat Dersleri, Hayatımda İz Bırakanlar, Gençlerle Hadis Sohbetleri, Ayet Ayet Şahsiyetimiz ve Ashabının Dilinden gibi birçok video serilerinin bulunduğu Sosyal Doku Vakfı kanalını takip etmek için tıklayınız.

İhsan Şenocak

Dr. İhsan Şenocak Hocanın hutbe, sohbet, ders ve konferanslarının yayınlandığı resmi Youtube sayfasıdır. Ayrıca İhsan Şenocak Hocanın tefsir, hadis, fıkıh, akaid derslerini buradan takip edebilirsiniz. 

Metin Balkanlıoğlu

2018 yılında vefat eden Abdulmetin Balkanlıoğlu hocamızın yayınlanmış sohbet videolarını izleyerek hem İslami bilgilerinizi artırabilir hem hocamızın sadaka-i cariyesine katkıda bulunabilirsiniz. Allah ona rahmet etsin.. Abdulmetin Balkanlıoğlu hocanın resmi Youtube kanalını buradan takip edebilirsiniz. 

M. Fatih Çıtlak

Mehmet Fatih Çıtlak hocanın, Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatını anlattığı Asr-ı Şehadet isimli sohbetlerinin, Mekke ve Medine ziyaretlerinde çekilen anlatıların ve sorular-cevaplar bölümünün bulunduğu resmi Youtube kanalını takip etmek için buraya tıklayınız.

Genç Müslümanlar

Genç Müslümanlar web sitesinin resmi Youtube kanalı olan bu kanalda İslami videolar, neşidler, kısa filmler, sohbetler yayınlanmaktadır. Nouman Ali Khan, Hamza Yusuf, Ömer Süleyman, Mufti Menk gibi birçok yabancı hocanın sohbetleri İngilizce ve Arapça’dan Türkçe’ye çevrilip altyazılı olarak sunulmaktadır. Farklı hocalardan İslami bilgiler öğrenmek, neşidler dinlemek ve kısa filmler izlemek için kanala buradan abone olabilirsiniz.

Nur Mektebi, Hayalhanem, Sözler Köşkü..

Farklı illerde ve farklı merkezlerde, daha çok gençlere yönelik Risale-i Nur sohbetleri yapan gençlik oluşumlarının resmi Youtube kanallarını takip ederek sohbetlerin, sosyal deneylerin ve özel hazırlanan içeriklerin videolarına ulaşabilirsiniz.

Uğur Akkafa’nın sohbetlerinin yayınlandığı Nur Mektebi kanalına buradan abone olabilirsiniz.

Mehmet Yıldız ve arkadaşlarının sohbetlerinin yayınlandığı Hayalhanem kanalına buradan abone olabilirsiniz.

Fatih Yağcı ve arkadaşlarının sohbetlerinin yayınlandığı Sözler Köşkü kanalına buradan abone olabilirsiniz.

H. Serkan Aktaş ve arkadaşlarının sohbetlerinin yayınlandığı Maksat 114 kanalına buradan abone olabilirsiniz.

Osman S. Yeken ve arkadaşlarının sohbetlerinin yayınlandığı Çınaraltı kanalına buradan abone olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Kayseri’deki birkaç gencin, “bir şeyler üretme çabası” olarak tanımladıkları ve yine Risale-i Nur sohbetlerini ve farklı içerikleri yayınlandıkları Kafile isimli YouTube kanalına buradan abone olabilirsiniz.

AlQuranHD ve Haramaininfo

Kabe’nin ve Mescid-i Nebevi’nin canlı görüntülerini ve Kabe imamlarının farklı kıraatlerle okuduğu sureleri yayınlayan AlQuranHD ve Haramaininfo isimli kanalları takip ederek gün içerisinde ne zaman Kabe ve Mescid-i Nebevi aklınıza düşse hemen açıp canlı canlı izleyebilirsiniz, biiznillah ?

AlQuranHD kanalını takip etmek için buraya, Haramaininfo kanalını takip etmek için ise buraya tıklayabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
2
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
7
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
19
BAŞARILI

14 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kafile kanalını bilmeyenler için şiddetle tavsiye ederim, özellikle kırmızı asa serisi insana bambaşka bi bakış açısı kazandırıyor.

  2. Kafile kanalının da eklenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.Bilimselliğe bakış açınızı değiştireceksiniz 🙂 Şiddetle öneriyorum

  3. Kafile kanalındaki Kırmızı Asa belgeselini kesinlikle tavsiye ederim. Bakış açınızı, düşüncelerinizi değiştirir. “Müslüman mümin yapar” diye yorumlayan biri olmuştu. Özeti sayılır bu yorum serinin.

  4. Sözler Köşkü, Hayalhanem gibi oluşumlar yerine Risale-i Nur sohbeti dinlemek isteyen kardeşlere, Üstadın talebesi aynı zamanda da mutlak vekili olan Hüsnü Bayram abinin sohbetlerini izlemeyi tavsiye ediyorum..Nur Söz kanalında bulabilisiniz gerek canlı yayınları gerekse atılan sohbet videolarını.

  5. Bunlara ek olarak Kerem Önder var, Timurtaş hoca var,Ahmet Doğan hocanın betimlemeleride çok güzel.

  6. Yalnız Fussilet Kuran Merkezi isimli kanal bir videosunun yorum kısmında ölülere Kur’an okunmaz diyor. Bir videosunun yorum kısmında abdestte ayak meshedilir diyor. Ama ehli sünnete göre çıplak ayak meshedilmez yıkanır.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı