Haber

Fas’ta Burkini (Haşema) Yasağı

Fasta Hasema Yasagi

Turistlerin uğrak şehirlerinden biri olan Fas’ın Marakeş şehrindeki çoğu tatil bölgesine yeni bir yönetmelik getirildi: Kendilerinin “Hijyenik sebeplerden ötürü” olduğunu söyledikleri, hususî havuzlarda haşama kullanımının yasaklanması.

Ticarî merkez olan Kazablanka’nın kuzeyi olan el- Cedîde bölgesinde yer alan Mazagan Sahil Mesîre Yeri, al-Arabiya News’e “sadece ‘normal’ mayolara izin verildiğini” anlattı.

Tatil merkezi görevlileri de, tatil merkezinin havuzlarında haşama giyilmesinin yasak olduğunu belirttiler.

“Burkini” (Haşema) kelimesi; Burka (Baştan topuğa kadar olan elbise) ve Bikini kelimelerinden gelmekte olup, kapüşonlu bir dalgıç giysisini andırmaktadır.

Bir başörtüsü, bol bir üst ve bol bir pantolondan oluşan bu iki parçalık mayo, Müslüman kadınların yüzebilmeleri için tasarlanmıştır.

Kıyafet, aslen Türkiye ve Fas’tan ithal edilmektedir.

Bazılarına göre ise, haşama yasağının Fas medyası ve web sitelerinde bu kadar geniş yer alması, Kuzey Afrika Krallığı’nda bir ihtilaf çıkarmak için.

Yerel haber siteleri, hususî havuz işletmelerinin kullanmakta olduğu, Haşema’nın yasak olduğuna dair kullanıcıları uyaran posterler yayınladılar.

Bunlardan bir tanesi de,  Morocco World News’in 3 ayrı dilde yayımladığı “Burkini (Haşema) Yasaktır” ve “Mayo Zorunludur” yazılı afişler.

Özel olarak mayo kumaşından yapılmış bir haşema olsa bile yasak olduğu söyleniyor.

Morocco World News’e göre, el-Cedîde’de bir kadının haşema giymesiyle haşemanın resmi olarak yasaklanmasından sonra, İslamî Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Abdelaziz Aftati’nin bu durumu turizm valisi Lahcen Haddad’a şikayet etmesiyle birlikte, durum çoktandır bir politik uyuşmazlık haline gelmiş durumda.

Aftati, basına yaptığı açıklamada, hareketin “Sömürgeci zihniyetin nezaketsizliğini” gösterdiğini söyleyerek, “İnsanların özgürlüklerini ve inançlarını kısıtlamak kabul edilemez” dedi.

2009 yılında, Norveç’in Oslo kentindeki yetkililer, Müslüman kadınların belediyeye ait yüzme havuzlarına haşema ile girmelerine izin verdi.

Haşemalara, aynı zamanda Avustralya, İngiltere ve ABD’de de izin verilmektedir.

 

 

onislam.net’ten alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>