Aile, Evlilik, Liste

Evlilikte Muhabbeti Kuvvetlendirmek İçin 4 Madde

Çoğu zaman eşler evliliğin ilk yıllarındaki muhabbeti zaman geçtikçe koruyamamaktan yakınırlar. Zira evliliğin başında “hoşbeş” diye adlandırılan sohbet artık ” dırdır” olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Peki bunun önüne geçebilmek için ilk günlerdeki muhabbet nasıl yıllar geçse de diri tutulabilir?

1. Eşinize Sevginizi Belli Edin.

Efendimiz (sav) “Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa, ona sevdiğini söylesin.” [Ebû Dâvud, Edeb 122, (5124); Tirmizî, Zühd 54, (2393).] demiştir. Sevgiyi haber verme işi hem dünya hem ahiret arkadaşları olan eşler arasında olunca daha muhim bir konu haline gelir çünkü eşlerden biri diğerine onu sevdiğini haber verince diğer eşin de kalbi ona meyleder ve toplumun temel yapıtaşı olan evlilikler daha sağlam ilerler. Çoğu zaman erkekler davranışlarım onu sevdiğimi anlatmaya yetmiyor mu ? bahanesine sığınsa da kadın için durum böyle değildir zira kadınlar eşlerinin onu sevdiğinden kesinlikle emin bile olsalar bunu sözlü olarak da duymak isterler. Bu yüzden eşlerimize onu sevdigimizi söylemeyi her zaman gerekli görmeliyiz.

2. Evliliğinizi Sayın

Ara ara her çiftin arasında küçük ya da büyük anlaşmazlıklar çıkabilir. Bunlar hayatın akışı içerisinde olağan şeylerdir. Asıl mühim olan kızgınlığını esnasında eşinize olan saygınızı kaybetmemenizdir. Sonradan pişman olacağınız sözler söylememeniz için o an tartışma ortamından ayrılabilir eşinize sakinleşince tekrar konuşalım diyebilirsiniz. Öfkeyle kalkan zararla oturur lafını aklınızdan asla çıkartmayın.

3. Hediyeleşmek Muhabbeti Tazelemektir.

Sıradan giden evliliklere küçük heyecanlar katmanın belki de en kolay yoludur hediyeleşmek. Hem efendimiz (sav) in sünnetlerindendir. Eşinize hiç beklemediği anlarda ufak sürprizler yaparak onu çok mutlu edebilirsiniz. Bunun illa çok para harcayarak yapılmasına gerek yok. Bazen bir kağıda güzel bir söz yazılıp dolaba asılması bazen bir çikolata bile eşinizi mutlu edebilir. 

4. Küçük Şeyler Büyük Problem Olmasın

Bazen yemeğin tuzu, çorapların ortada olması gibi eften püften bahaneler tartışmaya yol açabiliyor. Eşinize kızmadan önce bir kez daha düşünün. “Gerçekten haklı bir sebebim var mı?” Uzm. Psk. Fatma ÜLGER küçük sanılan bu problemlerin esasında büyük sorunların dışa vurumu olduğunu belirtiyor. Yani eşler belki kendilerinin bile farkedemediği bir kızgınlık ve kırgınlığa somut bahaneler üreterek tabir caizse intikam alıyorlar. Belki bilinç altında yatan önemsizlik, unutulmuşluk ,vurdumduymazlık gibi suçlamalar bu şekilde deşifre edilmiş oluyor. Böyle durumlarda esas yapılması gereken küçük sorunu ortadan kaldırmak değil temelde yatan problemi bulup onun üstüne gitmektir.

Kaynaklar

Bu yazı Evlilik Yolunda Sevgiyle Yürümek- Semerkand Aile kitabından yararlanılarak yazılmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>