Evlilik, Liste, Yaşam

Evlilikte Kadın ve Erkeğin 15 Hatası

1- Kendilerini cennette zannetmeleri

Belki de kadınların da erkeklerin de en büyük hataları, kendilerini cennette zannetmeleri; evlilik öncesinde boş vaatlerin gerçekleşmesini beklemeleri; izledikleri filmleri gerçek zannedip öyle yaşamayı arzu etmeleridir. Eldeki nimetlerle idare etmesini bilmeyen bir eşle yaşamak gerçekten zordur. Şükretmeyen, erkek olsun kadın olsun zapt edilemez.

kendilerini cennette zannetmeleri

2- Birbirlerinin anne babalarına karşı tavırlarını takdir edememeleri

Eşlerin birbirlerinin aile büyüklerine karşı özel durumlarını takdir edememeleri de sonuçları aileyi zorlayan hatalardandır. Bilhassa erkeğin anne ve babasına alakasını kadının takdir edememesi çok kötüdür. Yalnız, erkeğin anne babasının çekeceği yükünü eşine çektirmesi de hakkı değildir. O yükü kendisi çekecektir. Eşini ikna ederek, ona benzer iyiliklerini ispat ederek onu da yanına alması tabii olandır. Saliha bir kadın, değil eşinin anne babasına karşı, bütün mü’minlere karşı merhamet yüklü olmalıdır. Eş de bu güzelliği şükranla karşılamalı, kıymet bilmelidir.

3- Kadınların süslenme ihtiyacı içinde olmamaları

Çok önemli bir sorun, kadınların eşlerine karşı süslenme ve bakım ihtiyacı içinde olmamalarıdır. Arkadaşlarına ve misafirlerine gösterdikleri ihtimamı eşlerine göstermeyerek kendi kuyularını kazmaktadırlar. Bir kadın yaşlanmayla, doğumda ve benzeri şekillerde ortaya çıkan yıpranışını gidermelidir. Hatta aybaşı günlerindeki cazibe düşüklüğünü bile gidermenin yollarına bakmalıdır. Bilhassa çocuk doğurduktan sonra kendisini salan kadınların sorumluluğu vardır. Kimse ‘takva’ ve ‘züht’ gibi kelimelerin arkasına sığınmamalıdır.

süslenmek

4- Geçmişi kapatamamaları

Eşler arasındaki en önemli sorunlardan biri, geçmişi kapatamamaktır. Üzerinden yıllar geçmiş bir tartışmayı mahşer yeri ciddiyetiyle tekrar konuşmak abestir. Hatalarını gömmesini bilmeyenler, bataklıkta yaşamaya mecbur kalırlar.

Ekran Resmi 2015-06-28 21.36.18

5- İyilikleri başa kakmaları

İyilikleri başa kakmak, her iki taraf için de ayıplı bir tutumdur. Zamanında verilmiş bir hediyeyi, mesela aile büyüklerinin verdiği bir borcu konuşmak asla İslami değildir. (Bakara, 264) İslami olmayan bir yerde nasıl huzur, bereket olur?

6- Sorun ve sırları başkaları ile paylaşmaları

Evdeki sorunları evin dışındakilere taşıyarak sorunun kökleşmesine neden olmak da bir hatadır. Bir yandan da kul hakkıdır. Bilhassa yatak sırlarının yayılması, gayet çirkin bir hatadır.

7- Eşlerin birinin gelişen sosyal konumunu ve ilmî seviyesini diğerinin takdirde zorlanması da bir hatadır.

izin

8- Herkesin kendi işiyle meşgul olduğu bir anlayış, dünyevi işlerde bir nebze doğru olabilir ama ibadet hayatında eşler birbirilerini yalnız bırakmamalıdırlar. Destek olmayan, iyiliğe teşvik edip kötülüğü uyarmayan hatalıdır.

9- Cinsel tatminsizliğe neden olmak hatadır. Erkek veya kadın, her ikisinin de cinsel ihtiyacı vardır. Birinin kendini düşünüp diğerini yok sayması zulümdür.

Ekran Resmi 2015-06-29 11.08.40

10- Erkeğin eşini ev mahkûmu hâline getirmesi ve onu hayattan koparması yanlıştır.

Dünya nimetlerinde kadının da hakkı vardır ve bu hakkı vermek erkeğin görevidir.

eşini dışarı çıkar

11- Kadınlı erkekli karma oturumlara izin vermek, her iki taraf için de tehlikeli bir hatadır.

12- Kadının aşırı kıskançlığı, kendisini de erkeği de yıpratan bir hatadır.

aşırı kıskançlık

13- Allah'a isyan olan bir işte tarafların birbirine itaati hatadır.

14- Evden çıkışlar için erkeğin izninin gereksiz hâle getirilmesi hatadır.

15- İstişaresizlik, bildiğini yapma anlayışı hatadır.

Aile için bir istişare komisyonu, bir ilim adamı seçilememesi eksikliktir; ilk fırsatta giderilmelidir.

istişare etmek

Nureddin Yıldız’ın Aile Davamız isimli eserinden alınmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>