Evlilikte Erkek Gibi Kadınlar Neden Hep Kaybeder?


0

”Sakın kendini ezdirme, yumuşak huylu olursan seni kullanırlar, erkek gibi kadın ol, ipleri eline al.” 

Günümüzde bu cümlelerle muhatap olmayan bir genç kız hemen hemen hiç yoktur, oysa bu yanlış telkinler daha başlamadan kafada evlilik olgusunu tahrip etmeye başlıyor ve genç hanımefendinin sorgulamadan, doğrusunu öğrenmeden uygulamak üzere zihnine yazdığı bu bilgilerle sürekli hata yaparak, kendine çetrefilli bir yol çizmeye başlıyor.

Daha en başta başlayan bu gereksiz mücadele hem evlilik hem de eşler için yorucu ve yıpratıcı bir sürece dönüşüyor. 

Bilinenin tam aksi, erkekler sert kadınları ezmeye çalışırlar; çünkü sert kadınlarla erkeksi bir mücadeleye girerler.

Nasıl mı? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Erkeksi Kadınlar

Son yarım yüzyılda ”Erkekler kadınları eziyor…” sloganıyla birlikte körüklenen bir erkek düşmanlığı var.

Evet, kadınlar eziliyor; fakat kadınların ezilmesinde en büyük sorumluluk erkeklerde değil feministlerdedir.

Çünkü feminizm davası, eşitlik iddiası ile kadınlarla erkekleri bir yarışa soktu. Fıtratın aksine girilen bu mücadele kadınları fazlasıyla yoruyor ve ezilmelerine sebep oluyor. Kadınlar erkeklerle eşit olmak için farkında olmadan kadınlık vasıflarının bir kısmından vazgeçmeye ve erkeklere benzemeye başladılar.

Kadın-erkek münasebetlerinde problem, kadınların erkekleşme hevesi ile arttı. Bunda feminizmin katkısı büyük fakat bizim sosyal yapımızla da alakası var. 

Kızlarımız askere gidecek er gibi yetişiyor. Kız çocukları yetiştirilirken aileleri tarafından yaratılış vasıfları korunmuyor, erkek çocuklarından ayrı bir eğitim verilmiyor. 

Bütün bunların üzerine bir de feminizm ve eşitlik davaları eklenince kadın gibi kadın olmak gittikçe zorlaşıyor.

Tabii, feminizm sadece kadını ilgilendirmiyor. Bütün aileyi ilgilendiriyor: eşi, çocukları. Feminist bir annenin yetiştirdiği kız çocuğu nasıl olur? İstisnalar vardır elbette fakat anneden birkaç  kat daha fazla feminist olma ihtimali yüksektir. Kadın kocasıyla mücadele ederek kendini ezdirmediğini zanneder ama mutsuz bir kadın olduğu için çocuğun gözünde ezilmiş bir kadındır aslında. Yavrucak düşünür ki annem bu kadar uğraştı yine de ezildi demek ki ben daha fazla uğraşmalıyım. Feminist bir anne, kadınlık yönleri zayıf, mutsuzluğa aday, erkek gibi kadın yetiştirir. 

Ezilen kadınların çoğu yumuşak oldukları için değil; sert oldukları için eziliyorlar. Yumuşaklık asla eziklik değildir; tam aksi, kadını korur. Yumuşaklık kadının görünmeyen gücüdür. Eda, zarafet, nezaket, letafet kadının sevilmesine sebeptir.

Erkek zaten sert yaratılmıştır; kadın da sert olursa iki sert birbirini kırar. Geçinebilmek için birinin yumuşak olması lazım, yumuşaklık da kadın özelliğidir. Zannedildiği gibi erkekler yumuşak kadınları ezmezler; çünkü erkekler merhametli ve korumacı yaratılmışlardır. Tam aksi, erkekler sert kadınları ezmeye çalışırlar; çünkü sert kadınlarla erkeksi bir mücadeleye girerler, rekabet ederler ve kadın bunun sonunda genellikle ezilir.

Erkek, karısında neşe, cilve, yumuşaklık ve çocuksuluk ( ^_^ ) arar. Yani kendinde olmayanı ister. Sert, inat, iddiacı, çok bilmiş kadınlar erkeği rahatsız eder ve bu kadınlara erkekler onlar da erkekmiş gibi davranırlar.

Erkeğe patronluk taslayan ukala ve huysuz kadınlar nazik ve sevgi dolu erkek istiyorlar. Kadınların otorite merakı hem kendilerine hem eşlerine hem de çocuklarına zarar veriyor. İktidar yorgunu kadınlar kendileri ile birlikte etraflarını da yoruyorlar. Bir de hayallerindeki erkeğe kavuşamamanın mutsuzluğunu yaşıyorlar.

Bir kadının erkek gibi sert olup, kadın gibi muamele görmesi pek mümkün değildir. Kadının eğitimli olması, zeki olması, kadın olmasına engel değildir. Yeter ki doğru düşünsün, kadın özelliklerini görmezden gelmesin, kadın olmayı unutmasın.

Kadın dışarıda hanımefendi, evinde de cilveli bir kadın olabilir. Yaratılışı buna gayet müsaittir. Yeter ki erkek gibi davranmaya heveslenmesin. 

Kaynaklar

Sema Maraşlı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

16 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Hocam doğru söylüyorsunuz olması gereken de bu ama bunun istisnaları da var.. Ben şahsen çevremde daima yumuşak huylu sakin ses tonu bile naif biri olarak tanınan biriydim evlendiğim kişiyle hiçbir zaman inatlaşmaya girmedim hep Allah için kolaylaştıran oldum her ne sunulursa bana kabul ettim.. Ama bunun karşılığında gördüğüm muamele “sen eziksin, pasifsin, dişli değilsin, ağırlık koyamıyorsun” gibi laflar ve eşim ve ailesi tarafından dışlanmak oldu. Benim bu huylarını zaaf gibi gördüler hiçbir fedakarlığımı görmeyip buna mecburmuşum gibi hissettirdiler…açıkcası eşim annesi gibi otoriter(eşini hiçe sayıp bildiğini okuyan biri malesef ) bir eş istedi hayatında ve ben şimdi yumuşak, fedakar, alttan alan fıtratımı erkek gibi otoriter olmaya zorluyorum. Üniversite mezunu olduğum halde kadınlık vasfımdan uzaklaşmamak için çalışma hayatına girmeyen ben evlendikten 2 yıl sonra iş hayatına girmeye hazırlanıyorum… ?? Evlenecek kız kardeşlerime tavsiyem annesi otoriter ve ne istediğinin farkında bile olmayan biriyle evlenmeden önce, eş adaylarının fıtrata uygun istekleri olup olmadığını iyi tetkik etsinler ör, sosyal biri değillerse eşinde sosyallik isteyen bir eş adayına karşı temkinli olsunlar…huzurlu bir aile hayatı olsun istiyorlarsa kendileri islami fıtratın dışına çıkmayıp fıtri istekleri olan,seven, koruyan, kollayan bir eş adayı ile evlensinler..

 2. Kardeşim Allah eline ve yüreğine sağlık versin. Çok güzel tespitler yapmışsın. Ben bu tespitleri biraz daha geliştirerek bir kaç şey eklemek istiyorum müsaden ile. Öncelikli olarak Peygamber efendimiz (s.a.v) kendi kızına kocasının kölesi olması durumunda, kocasının da kendisine koca olacağını söylemiştir. burada yaratılış hakkında sizin de açtığınız gibi güzel bir çizgi vardır. Bir de ne yazık ki gençlerimiz her şeyi günümüz değer yargılarıyla çok can yakıcı bir keskinlikle yorumlayıp ele alıyorlar. şu anda bulunan değer yargılarının doğru olamayacağı akıllarına gelmiyor. belki bundan 10-15 sene öncesinde hemcinsine ilgi duyan bir erkek veya kadın yadırganırken bugün bu kişilere neredeyse kahraman muamelesi yapıyorlar. yani insanın değer yargılarındaki evrim genellikle iyiye doğru olmaktan çok kötüye doğru sinsi bir evrilme yaşıyor. bu durumda doğruyu yine kuran ve sünnette bulmayı gençlerimize öğretmemiz gerekiyor. bahsettiğin konu üzerinde bir de şerh koyacağım. Erkeğin de islami bir eğitimi az dahi olsa alması gerekiyor. ikinci bir şerh de anne ve babalara olmalı sanırım: erkekler genelde rasyonel ve sayısal düşünce sistemine sahip olarak yaratılmışlardır. kızlarınızı verirken erkeklerin maddi durumlarını ilk kriter yaparsanız ve pahalı eşyalar ve takılar talep ederseniz erkek (damadınız) hem çok ağır bir yük altında stres ve depresyon yaşayacak ve eşine yaşatacak, hem de kızınızı ister istemez satın alınabilir bir meta olarak görecektir. Ama siz ilk kriter olarak yumuşak huy ve islami ahlakı benimser iseniz o erkek, eşini yani kızınızı Allah için sevecek ve ona kendisinden çok daha fazla önem verecektir. Çünkü o kızınızı madde ile değil, Allah’ın lütfu ile elde ettiğini aklından çıkaramayacaktır. selam ve dua ile…

 3. İlla kadın erkeğe muhtaç olacak tabi yoksa köle muamelesi nasıl yapacaksınız, dışarı da sorun yaşayıp eve gelip karınızdan çocuklarınızdan nasıl çıkaracaksınız başka türlü hırsınızı, dayak yiyecek ama ne yapalım Allah da beni böyle imtihan ediyor sabretmeliyim demeli değil mi kadın, kendini korumayı bilmemeli kendini güçsüz aciz hissetmeliki ne isterseniz yapsın, milleti din adı altında uyutmaya devam .. Kadın olarak sizin gibi düşünenler den nefret ediyorum Allah sizin gibi düşünenler in soyunu kurutsun sizin gibilerle aynı havayı solumaktan bile tiksiniyorum. Erkek merhametli ve koruyucuymus kimi kandırıyorsunuz Varya o kadar ofkeliyim ki şu anda su yazıdan dolayı .. Kadın dediğiniz kadın gibi olarak da güçlü olur erkek gibi denmesine lüzum yok, Kadınların erkekler üzerinde üstünlük taşlama gibi bir dertleri de yok yarışma niyetleri de tek istedikleri Allah dan başka şu dünyada kimseye muhtaç olmamak , yaptıkları işte başarılı olmak hakettiği halde sırf kadın diye yapamaz gibi saçma salak düşüncelerle iş hayatında ve bir çok alanda geri planda tutulmamak , kadınlarda bir birey onların da bu dünyada gerçekleştirmek istedikleri hayalleri var , yapmak istediği birçok şey, gezmek istediği birçok yer, öğrenmek istediği birçok şey, elde etmek istediği başarılar, Kadına kuluçka muamelesi yapmaktan vazgeçip İNSAN muamelesi yapılsın başkada bir beklentileri yok zaten.. daha çok şey soylenirde anca bunları idrak edersiniz..

  1. Bacım sen konuyu çok yanlış anlamışsın iyice oku hele Allah tez zamanda akıl fikir versin

  2. babam anneme bir kere bile vurmadı. ben eşime sesimi bile yükseltmedim. islami usulde muhteşem derecede romantik olduğum gibi genelde izin istediği için eşimin tüm makul isteklerini direk kabul ediyorum. Evet eşim beni otorite kabul ediyor ve bu onu güçsüz yapmıyor. aksine çok güçlü yapıyor. ben eşimi Allah rızası için seviyorum. o da beni… burada anlatılmak istenen şey kişi fıtratları ile ilgili… Allah doğruları görmeyi nasip etsin…

  3. sana katılıyorum. burada her isteyen yazar oluyor sanırım. helede yukarda ki yazıyı bir kadının yazmış olması ne kadar acı. her zaman yumuşak huylu kadınlar ezilmiştir erkeğin tek ezebileceği kadınlar da ses çıkarmayan kadınlar dır. her şeyi ne kadar alttan alıdıysa okadar ezilmiştir. bir kadın Allahtan başka kimseye kul köle değildir. Ah kadınlar hakkını kendini savunamyan ezik kadınlar toplumun bu kadar bozuk olması siz ve sizin yetiştirdiğiniz çocuklar. rabbinden başka kimseye köle olma kimseye ahirette kadın yada erkek cinsiyetine göre hüküm verilmeyecek.

 4. Gayet güzel bir yazı olmuş, bazı konularda genellemeler var ancak çoğunlukla doğru bir yazı ve güzel tespitler.Özellikle erkekler kadınlarda yumuşaklık arar, sert olanlarıyla zıtlaşır ve yarışa girer kısmı son derece doğru.

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Başta gençlerimiz olmak üzere Allah herkese bu bilinci nasip etsin.

 6. Günümüzde yumuşak huylu kadınlarda eziliyor (bknz annem). Bu konuda kadınlara şöyle olun böyle olmayın demek yerine erkeklere kadına nasıl davranmaları gerektiği öğretilmeli diye düşünüyorum, çünkü hiçbir kadın kendisine anlayış gösteren bir adamla inatlaşmaz. Erkek kadınına saygı sevgi sunarsa kadın erkeğine dünyaları sunar. Doğru düzgün erkekler yetiştirelim kimse cinsiyet bunalımına girmesin

 7. Kadın yaratışındaki hassaslığı zaten söküp atamıyor, onlara Hz. Muhammed’in öğütlediği gibi davranın ki onlarda size göz aydınlığı eşler olsun.

 8. Kadınlar kendisi savunmalı yoksa ezilirler eğer kadınlar kendilerini döven kocalarına yumuşak davranirlarsa bu ezikliktir.ve feminizm candır feminizm eşitliktir.islam çatısı altında kadınları ezdiremeyeceksiniz

  1. Kardeşim olayı farklı yönlere çekip bu derece de düşünmen çok yanlış.İslam kadını ezmez tam tersine baş tacı eder.Efendimiz zamanında kız çocukları gömülürken Efendimiz Hz. Fatma’yı omzunda gezdirirmiş Onun devriyle bu kız çocuklarını gömme adeti kalkmış ki Peygamberimiz dinin son Peygamberi Hadisleriyle dini en iyi yaşayan kişidir.Lütfen yazıyı islamı biraz daha araştırıp okuyalım orada anlatılmak istenen kadının ve erkegin yaradılış olarak fıtranın geregi nasıl olması gerektigidir,Ezilmesi degil.Okudugumuzu idrak edebilmemiz dileğiyle…

  2. Hanımefendiler evde eşlerine hizmet etmeyi ezilmek olarak görürken; iş hayatında amirinin, müdürünün hakaret ve mobingine maruz kalarak para kazanmak için ona HİZMET ediyor. Bu komediye bir açıklamanız var mı? Annesine mahrum kalan çocukların yaşadıkları feminizmden daha mı kıymetlidir?

 9. O demiş bu demiş. Anca uydurma sözlerle kadını köle yapmak amacınız. Sert kadını ezermiş erkekler Yok ya. Kadın çalışırken erkek gibi para getirirken sorun yok ama biraz kafasını dikeltince sorun var. Zihniyetiniz hala kötü. Ben ne cefakar kadınlar gördüm çocuklarıyla terk edilen. Ama siz ona da cilve yapmamış haketmiş dersiniz. Alışacaksınız dik duran yenilmeyen kadınlara.

 10. Feminizme çok düşmanca bir yaklaşım sergilemişsiniz. Halbuki çığlık atamayan kadının sesine çığlık olmak için onca kadın derneği örgütü var. “Bütün kadınlar naif olmalı. Kadın olduğunun farkında olmalı.” afedersin yazar kardeşim ama sizin eve hiç yokluk girmemiş galiba, baban çalışmış annen size yedirmiş büyümüş gitmişsiniz. Ben babamı kaybettiğimde 8 yaşındaydım en büyüğümüz 20 yaşındaydı. Annem 4 çocuğuna tek başına baktı. Okuttu büyüttü. Gayette otoriter, güçlü, mücadeleci bir kadın. Rabbim annemi başımızdan eksik etmesin. İyi ki de güçlü, otoriter, sert mizaçlı bir annem olmuş. Ne anneler tanıyorum ben sizin dediğiniz gibi aşırı naiflikten çocuğunu üvey babasına dövdürürken gıkını çıkartmayan. Yapma aile dediğin düzen ilkokuldaki gibi işlemiyor gerçek hayatta. Kadın kadının gücüne güç katacak derdine ortak olacak. Dahası yok! Güçlü olacağız tabi. Kadın olmak nedir de hele bana. Suratına tüküreceksin o topuklu ayakkabısının altındaki çamurun derdine düşecek. Kocasından kadınlığını geçtim insan muamelesi görmeyecek ama derdi elbisesinin rengi olacak. Hı? Olur o da olur. Öldürmek kolay, kadın sayısı da fazla zaten!

 11. Yorumlardan anlaşıldığı üzere günümüz kadınlarının zihinleri feminizm ile epeyce zehirlenmiş. Toplum git gide yozlaşıyor.

  Kadının çalışması, okuması, erkeğe muhtaç olmamasını destekliyorum. Ancak herkes kendi rolünü bilmeli ve haddi aşmamalıdır.

  Çok detaylı konu. Sözün özü düzgün kadın bulmak çok çok zor. Sanırım bu zamanda bekar kalmak en iyisi.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı