Aile, Eğitim, Evlilik

Evlilik Üzerine Okuyabileceğiniz 5 Kitap

Bekarlar ve evlenmeye hazırlananlar! Ve evliler! sizler için, mutlu bir yuva kurma üzerine hazırladığımız bu kitap listesine mutlaka göz atın.

Evliliğin Hüküm ve Hikmetleri - İmam Gazali

Yüce Allah’ın eşsiz güzellikteki nimetlerinden biri de sudan bir insan yaratması, ona bir nesep  ve  soy  belirlemesidir.  O,  bunun  için  insanlara  şehevî  arzuları  hâkim  kılarak  bu şekilde onları evlenip çocuk sahibi olmaya mecbur etti. Ayrıca bu sayede, zaruri olarak nesillerinin devamını sağladı. Sonra  yüce  Allah,  neseplerin  korunmasına  büyük  önem  verdi  ve  nesebi;  çok  şerefli, hatırlı,  kıymetli  bir  bağ  yaptı;  bu  sebeple  zinayı  haram  kıldı;  ondan  uzaklaştırmak  ve sakındırmak için onu aşırı derecede kötüledi; zina etmenin çirkin bir iş olduğunu belirtti. Bunun yanında, insanları evlenmeye teşvik ederek onu övüp emretti. Şüphesiz evlilik, insanın dinini güzel yaşamasına bir yardımcıdır. Evlilik şeytanı hor ve hakir bırakan ve ona karşı insanı koruyan sağlam bir kaledir. Nikâh,  Hz.  Peygamberleri’in  [s.a.v],  ahirette  diğer  peygamberlere  karşı  ümmetinin çokluğu ile övünmesine bir sebeptir. Hal böyle olunca, onun yollarını araştırmak, usul ve âdabını korumak, maksat ve hedeflerini açıklamak, kısım ve bölümlerini tespit edip bilmek son derece gerekli olmaktadır.

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu - Senai Demirci

Evliliklerin aşksız kaldığı, aşkların evliliğe erişemediği çağımızda Senai Demirci bizlere yeni bir kapı aralıyor, “Gelin ideal yuvayı eşimizle birlikte kuralım” diyor ve asla unutmamamız gereken bir gerçeği hatırlatıyor:”Evliliğimize anlam ve aşk kazandırmak bizim elimizde”Önemli olan sahip olduklarımızın kıymetini bilip, fırsatları değerlendirebilmek..

Mutlu Evlilik Okulu - Sema Maraşlı

Bekârlar ve evlenmeye hazırlananlar! Ve evliler! Muhabbetli bir hayat isteyenler… Birbirimizi seviyoruz fakat sevginin tadını kaybettik diyenler… Kavgalardan yorulduk diye şikayet edenler… 

Neden mutlu olamadığımızı anlamıyorum, nerede yanlış yapıyoruz diyenler… İşte bu kitap tam size göre! Sema Maraşlı’nın sade ve samimi anlatımıyla, “evlilik okulu dersleri”  size bambaşka bir pencere açacak. Sizi çok iyi tanıyan bir yakınınızla sohbet eder gibi… Hatalarınızı görecek, yer yer sarsılacak, bazen belki de kızacaksınız. Bazen de gülümseyeceksiniz. Evliliğe bakış açınız değişecek. Eğer ister ve emek verirseniz hayatınız da değişecek… Öğrenmenin ve öğrenciliğin yaşı yok. Haydi şimdi ders zamanı!

Mutlu Evlilik Psikolojisi - Nevzat Tarhan

Evlilik, ömürlük bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta, tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır, hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir. Önemli olan bir kere kanatlandıktan sonra hep havada kalmayı başarabilmektir. Duyguyla mantığı, aşkla arkadaşlığı dengede tutabilen kişiler, bu yolculukta menzile varabilirler. 

Kitaptan seçilmiş bazı sorular:

Kadınların ve erkeklerin evlilikten beklentileri neler?

Farklılıklarda uzlaşmak mümkün mü? Evlilik için ideal yaş var mı?

Kiminle evleniyorum?

Eşimin sevgi dili ne?

Evlilik kararı hangi dönemde test edilir?

Nişanlılık ne kadar sürmeli?

Aşk evliliğin sebebi mi, sonucu mu?

Fedakarlığın ölçüsü ne olmalı?

Evlilik Ahlakı - Muhammed Emin Yıldırım

Muhteşem Ahlak serisinin ilk kitabı olan Evlilik Ahlakı; her geçen gün yıpranan, değersizleştirilmeye çalışılan ve farklı imtihanlarla karşı karşıya kalan ailelerimizin gerek inşa sürecinde gerek sonraki aşamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği konularını işlemektedir. Değer ve sorumlulukları açısından evlilik, nikah meselesi; nişan, düğün ve evliliğin ilk aylarındaki imtihanlar; gelin-kaynana, damat-kaynana ve kayınbaba münasebetleri; salih ve saliha eş olma özellikleri, çok eşlilik meselesi, evliliğin kader mi irade mi olma konusu ve daha nice konu bu hacmi küçük çalışmanın muhtevasını oluşturdu. Allah’tan niyazımız odur ki; bu çalışmamız, başta yeni yuva kurmak için harekete geçecek gençlerimiz olmak üzere tüm kardeşlerimize küçük de olsa bir katkı sağlamasıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 yorum var.

 1. 1

  Senai Demirci’nin son dönemde sıkıntılı görüşleri mevcut. Onun yerine başka bir kitap eklenebilir..

 2. 3

  Sema maraşlı mı.. Cidden mi.. Anlattıklarıyla amel etmesi gerekenler değilmiydik bizler. Ne oldu da anlatan ama uygulamayanları tavsiye verir olduk?

  • 4
 3. 5

  Her kitap bir gruba hitap eder… misal ben muhammed emin yildirim’in kitabini okumayi isterim. Diger kitap ve yazarlara,eserlerine ilgi duyan vardir. Şahsi dusuncem her kitleye hitap,yeterki bir ise yarasin insanlar aslinda evlilik nedir,ne degildir anlasin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>