Evlilik, Yaşam

Evliliği Geciktirmeyin!

Evliliği geciktirmeyin Nureddin YıldızEvliliğin vakti, evlenecek olanın ona ihtiyaç hissettiği vakittir. Ertelenmesi hâlinde vakti aşılmış olur ki geciken her an, kaybedilen bir fırsattır.

Evliliği geciktirmekte sakınca görülmemesinin en büyük sebebi onu bir ibadet olarak görmüyor olmaktır. Evliliği de namaz gibi bir ibadet görebilseydik namazı geciktirmenin sakıncasına inandığımız gibi evliliğin de gecikmesinde sakınca görüyor olacaktık.

Onu ibadet olarak göremediğimiz için de kabuğuna özünden fazla ilgi gösteriyoruz. Evliliğin masrafları, evlenecek olanların kendilerinden daha değerli hâle geliyor.

Evliliğin okul gibi geçici değerlerle ertelenmesi de doğru değildir. En ağır okul bile evlilikle beraber devam edebilir. Anlayan veya anlamayan herkesin evlenmekle ilgili konuşmakta sakınca görmemesi de ayrı bir sakıncalı durumdur.

Gençlerin, kendi hâllerine bakmadan öbür tarafı en iyi ve en güzelden araması da ayrı bir manidir. Hâlbuki Müslümanlar, bu konuda en samimi istişareleri yapabilmeliydiler. Evliliğin sorun yumağı olduğuna dair yayılan dedikodular ve basının şişirmeleri, gençleri ürkütmektedir.

Çocukların sorumluluk sahibi olmaya alıştırılmamaları ve evlilik çağına geldikleri hâlde hâlâ çocuk muamelesi görmeleri de bir sorundur.

Ve en büyük sorun şudur: Gençlerin aslında haram olan ilişkilerle kendilerini tatmin etmelerine karşı Müslüman toplumun sessiz kalışı da bizi sürükleyen bir afet olarak önümüzde durmaktadır.

Gençler en güzel günlerini bekâr olarak geçirmesinler. Fitneye düşmeden helalle tanışsınlar, gözlerini helalde açsınlar. Erkenden anne-baba olsunlar. Dünyevi bir menfaatten ötürü ahiretleri pazarlanmasın.

 

Kaynak: Aile Davamız; Nureddin Yıldız

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

    Hocama 100de100 katılıyorum .Mesela ben yerim de bulamiyorum. Evlenme zamanım geldiğini düşünüyorum.ama işsiz olduğum için ve maddi çok kötü olduğu için veremiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>