Evinizin Rahatlığında Tebliğ Yapmanın 10 Yolu


0

Eğer her zaman bir davetçi (İslam’a çağıran kimse) olmak, insanları doğruya çağırmak istiyor fakat yeterli zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız, o zaman tebliğe farklı bir açıdan bakmanız daha iyi olacaktır! Aşağıdaki 10 fikre bir göz atın ve evinizi tebliğ merkezine çevirin!

1. Komşularınıza Kek Yapın

Komşularımıza ulaşabilmenin etkileri inanılmazdır. Kek yapmak gibi küçük bir jest bile, onların İslam’a ve Müslümanlara bakış açılarını gerçekten değiştirebilir. Günden güne devam eden bu küçük etkileşimler, insanları, medyada İslam’ın nasıl anlatıldığını iki kez düşünmelerini sağlayacaktır.

Hz. Muhammed (s.a.v.) buyurmuştur ki: “Ey Müslüman kadınlar! Sizden hiç kimse, bir koyun bacağı da olsa, diğer komşusuna vereceği şeyi küçük görmesin; ikram etsin.” (Buharî, Müslim)

davet- kek

2. Blog Açın

Sizi etkileyen bir ayetin tefsirini paylaşmak bile olsa, bir web sitesi etkili bir tebliğ aracıdır. Birisi Google’da İslam’ı arattırdığında, İslam’ı saptıran siteler yığınıyla karşı karşıya kalıyor. Kendinizi sadece web siteleriyle de sınırlamayın. Facebook, Twitter ya da Tumblr gibi paylaşım platformlarını da yazı, düşünce ya da kitap alıntılarıyla tebliğ alanına dönüştürebilirsiniz. Özellikle Tumblr inşaAllah çok fazla insana ulaşabilmenize yardımcı olacaktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) buyurmuştur ki:  “Bir ayet bile olsa (mesajımı) benden başkasına götürün.” (Buhari)

Letters pinned to a white wall

3. Arkadaşınıza Telefon Edin Veya Mesaj Atın

Kız kardeşlerimizi desteklememiz de İslam’da bir tebliğdir çünkü bir kardeşinizle muhabbet ederken onun imanını tazelemesine yardımcı olabilir, endişeli olduğu konular hakkında ona zamanında tavsiye verebilir ve ona sabırlı olmasını hatırlatabilirsiniz. Bunların hepsi “iyiliği emretme” altında toplanmıştır. Karşılaştığınız bir ayet, hadis ya da kitap alıntısını arkadaşlarınıza gönderdiğinizde mutlaka içlerinden birinin manevi bir ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Allah’ın Kur’an’da dediklerini hatırlayın: “Asra yemin olsun ki, İnsan mutlaka ziyandadır. Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.” (Asr Suresi: 1-3)

davet telefon

4. Tebliğ Organizasyonuna Bağış Yapın

Broşürler basan veya Kur’an’ı tercüme edip İslam’ı yaymak için sergiler açan sayısız organizasyon ve dernekler var. Onlara bağış yaparak sadece Tebliğ’e katkıda bulunmaz, aynı zamanda Sadaka-i cariye (devam eden sadaka) için ödüllendirilirsiniz çünkü sizin bağışınız gelecek nesillere dokunarak bir dalga etkisi oluşturabilir veya birinin İslam’ı kabul etmesi ve uygulaması anlamına gelebilir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) buyurmuştur ki: “Allah’ın, senin vasıtanla bir kişiyi hidayete erdirmesi, senin için kırmızı develerden – o günün insanları yanında en kıymetli şey kırmızı develerdi – daha hayırlıdır.” (Buhari)

bağış

5. Radyo Programını Arayın

İçinde yaşadığımız toplumda bir sürü problemler var:  borçlar nedeniyle yoksulluk, ortada görünmeyen babalar, sabıkalı gençlik, kürtaj ve bütün çeşitlerde cinsel ahlaksızlık. Toplum sorunlarına İslami çözümler sunarak milyonlar üzerinde kalıcı bir etki bırakabilirsiniz! Bugünlerde büyük radyo istasyonlarında sürekli İslam tartışılıyor. Arayın ve birinin İslamla ilgili yanlış düşüncesini düzeltin ve dinimizin koruyucusu olun! Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) buyurmuştur ki: Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.”  (Müslim, Îmân)

5.radyo

6. Çevrenizden Birini Çaya Davet Edin

Tanıdığınız birini muhabbet etmek için davet edebilirsiniz. Kapınıza gelen kişinin İslam hakkında ufak bir şey öğrenmesine vesile olun. Ya da onlara dünyanın Adem ile Havva aleyhimusselam’ın sürgün yeri olduğunu, burada rahat ve huzur bulamayacaklarını hatırlatın. Böylece mesajınızın önemli bir parçasını aktarmış olacaksınız.

6.çay

7. Bir Dergide Veya Web Sitesinde Yazın

Başkalarının yararlanabileceği, tutkuyla sevdiğiniz veya tecrübenizin olduğu bir şey mutlaka olmalı. Kalemi kağıdın üzerine koyun ve düşüncelerinizin akmasına izin verin. Yazdıklarınızı Kur’an ve sünnete dayandırın ve bilen birisine kontrol ettirin. Bu biraz araştırma yapmanız ve bilgi seviyenizi arttırmak için bir fırsat olacaktır ve diğer kardeşlerimiz için değerli bir kaynak olabilir.

Man writing on the paper in the office

8. Çalışma Halkası Başlatın

Her hafta 1 saat küçük bir grubu ağırlayın. İslam’ın araştırdığınız bir yönü hakkında kısa bir sunum yapın veya belirli bir surenin tefsirine birlikte çalışın. Çoğunlukla gelmeyen kardeşleri davet edin. Allah evinize çok bereket verecektir İnşaAllah! Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem kudsi bir hadiste Allah’ın şöyle söylediğini buyurmuştur:  “Ben kulumun beni zannettiği gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eğer o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde zikrederim.” (Sahih-i Müslim, 4832)

8.çalışmahalkası

9. Kocanızın Yaslandığı Duvar Olun

Eşlerimizin tebliğ etmedeki çabalarını desteklediğimizde de ödüllendirileceğiz. Bu amaç için vaktini harcamasına müsaade edin ve yapabildiğiniz her şekilde ona yardım edin.

9.eş

10. Çocuklarınıza Öğretin

Çocuklarımızı İslam’ın mesajını anlamaları ve sevmeleri doğrultusunda yetiştirmemiz bizim en önemli tebliğ projemizdir. Şunu hatırlayın ki onların bilgilerini arttırmak, güçlü ve adil insanlar olmalarını sağlamak için yaptığınız her şey paha biçilemezdir ve ödüllendirilecektir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki: “Hepiniz çobansınız; hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Devlet reisi de bir çobandır ve sürüsünden sorumludur. Erkek, ailesinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Kadın, kocasının evinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur.” (Buharî, Müslim)

10.çocuklar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir çok defa sosyal hesap açıp tebliğ yapmayı düşündüm fakat bunun beni kibre götüreceğinden korktuğum için bir türlü yapamadım. Her ne kadar Allah Rızası için desem de içimde hep bi şüphe oluyor. Ne yapmalıyım?

    1. Belki vesveseye düşmüş olabilirsiniz.Eğer sadece Allah rızası niyeti taşıyorsanız ki öyle olmalı o zaman Bismillah deyip başlayın bence ?