Doğa, Eğitim, Eğlence, Ramazan, Sanat, Video, Yaşam

Eviniz için Kolay Oda Dekoru Nasıl Yapılır?

Kendin yap tarzı oda dekorasyonu fikirleri sevenler için hem basit malzemelerle, hem de kolayca yapabileceğiniz, hem de geri dönüşüme katkı sağlayabileceğiniz bir oda dekoru yapıyoruz. Bu oda dekoru ile masanızı, raflarınızı, odanızı süsleyebilirsiniz. Ayrıca Ramazan dekorasyonu olarak da kullanabilirsiniz.

1. Malzemeler:

Plastik şişe (veya plastik kutu)

Karton veya mukavva

El işi kağıdı veya A4 fotokopi kağıdı

Makas

Metalik karton

Led ışık

Tutkal tabancası

Çöp şiş veya kürdan

Elyaf

Delgeç (isteğe bağlı)

2. Kesim Aşaması 1:

Plastik şişenin ağız ve alt kısmını kesin. Kesme işleminde falçata (maket bıçağı) veya makas kullanabilirsiniz. Bu aşamada lütfen elinize dikkat edin. Fotoğraftaki kırmızı çizgilerden plastik şişeyi kesebilirsiniz. Bu ölçüler normal bir oda dekoru için ideal boyutta olacaktır.

3. Kesim Aşaması 2:

Plastik şişeyi yatay olarak iki parçaya kesin. Bu işlemi makas ile kolayca yapabilirsiniz. Bu oda dekoru için kestiğiniz parçalardan biri yeterli olacaktır.

4. Zemin Yapma:

Mukavvayı (veya koli, kalın kutular da olur) en son kestiğiniz plastik şişe parçasının boyutundan 2-3 cm büyüklükte kesin. Kestiğiniz mukavva veya kartonu beyaz el işi kağıdı ile kaplayın. Bu işlem için beyaz kağıt kullanmak önemli. Çünkü içine koyacağımız ışığı en iyi beyaz renk yansıtacaktır. El işi kağıdı yerine A4 fotokopi kağıdı da kullanabilirsiniz. Veya mukavvayı beyaz akrilik boya ile de boyayabilirsiniz. Mukavvayı kağıtla kapladıktan sonra plastik şişenin kestiğiniz kısmını sıcak tutkal tabancası yardımı ile mukavvaya yapıştırın.

5. Yıldızlar ve Hilal Yapma:

Metalik fon kartonundan küçük yıldızlar ve 2 adet aynı ölçüde hilal kesin. Yıldızları kesmek için delgeç kullanabilirsiniz veya makas ile de kolayca kesebilirsiniz.

6. Yapıştırma Aşaması 1:

Çöp şiş veya kürdandan 4-5 cm parçalar kesin. Yıldız ve hilali çöp şişe veya kürdana yapıştırın. Çöp şişi (veya kürdan) 2 yıldızın arasında kalacak şekilde yapıştırın. Hilali yapıştırırken de aynı işlemi yapın. Böylece yapacağınız oda dekorunun son hali her taraftan bakıldığında güzel görünecektir.

7. Yapıştırma Aşaması 2:

Hazırladığınız hilal ve yıldızları yine tutkal tabancası ile plastik şişenin üstüne yapıştırın. Hem kürdan, hem de kullandığınız tutkalın üstü kapatılacağı için, yıldızların ve hilalin sağlam yapışması için fazla miktarda tutkal kullanabilirsiniz.

8. Kaplama:

Sadece yıldızlar ve hilal görünecek şekilde plastik şişenin üstünü elyaf ile kaplayın. Elyaftan bir miktar koparın ve tutkal tabancası ile plastik şişenin üstüne, yıldızların, hilalin aralarına yapıştırın. Plastik şişenin açık kalan büyük tarafının üstüne elyaf yapıştırırken, elyafı mukavvaya yapıştırmayın, böylece içine led ışık koyabilirsiniz.

9. Hazır:

Bütün aşamaları tamamladıysanız hem gece, hem de gündüz güzel görünen oda dekorasyonunuz hazırdır. İçine led ışık koyarak karanlıkta parlayan harika bir dekor haline de getirebilirsiniz.

10. Videolu Anlatım:

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>