Etkili Bir Teknik: Zinciri Kırma! :)


0

Zinciri Kırma! 🙂

Hepimiz zaman zaman, bazı faydalı alışkanlıkları kazanmaya ya da hoşumuza gitmeyen sıkıntılı davranışlarımızı değiştirmeye niyetleniriz. Ancak böylesine anlamlı fikirleri hayata geçirmek, üzerinde düşünmek kadar kolay değildir… Çoğu zaman, bu hamaseti nasıl aksiyona çevireceğimizi bilemeyip, sadece aklımızdan geçip giden fikirler olarak kalmasına izin veririz. Yani ertelemeye devam ederiz…

Bu durum kısa vadede çok zararlı gibi görünmese de aslında düşündüğümüzden daha yıkıcı etkiler bırakmaktadır. Eğer biz düşündüklerimizi eyleme çevirmezsek, kimse aklımızdaki parlak fikirleri bilemeyeceği için, bizi harekete geçiremeyecektir… Dahası belli bir süre sonunda, bir bireyin olmak istediği kişi ile olduğu kişi arasındaki boşluk, bir uçurum halini alırsa, bireyin ruh sağlığı oldukça olumsuz olarak etkilenmektedir… 

O halde ne yapmalıyız? Nasıl harekete geçmeliyiz? Nereden başlamalıyız?

Bildiğimiz kadim bir bilgi var aslında… Biz biliyoruz ki başarı; düzenli, istikrarlı ve her gün adım adım ilerlemeyi sağlayan bir gayretle mümkündür. Yine bu bağlamda güzel hadisimiz der ki: ”Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılanıdır” (Hadis için bk. Buhârî, İman 32; Müslim, Müsafirîn 215-218, Münafıkın, 78).

Hadisimizin şerhine bakıldığında, burada işaret edilen hikmet, sadece ibadet anlamında değil; bütün salih ve hayırlı ameller hakkındadır. Dolayısıyla yaşamdaki hedeflerimiz konusunda da az da olsa devamlı olmak, bizim için çok kıymetli bi düsturdur. Ayrıca başarı için de önemli bir anahtardır.

İnternet nimeti bu tarz bilgilere ulaşmak adına şüphesiz faydalı bir kaynaktır. Bu kaynakların güçlenmesi adına, referans olarak seçilecek kişiler de ayrıca önem arz etmektedir. İşte bu noktada, Barış Özcan isimli youtuber anlamlı, faydalı ve merak uyandıran içerikleriyle karşımıza çıkmakta. Hazırladığı güzel içeriklerle, hamaset aksiyona dönüşmekte! 🙂

Özcan, temelde ”Zinciri kırma!” sloganın, komedyen Seinfeld’in tekniği olduğunu anlatıyor. Bu slogan ile yola çıkan youtuber, aksiyonu kolaylaştırmayı hedefledi. 2016 yılına girerken başlattığı bu yolculukta, pek çok kişi kendisine eşlik etti ve her yıl bu tekniği daha farklı açılardan anlattı. Ancak her zaman belli başlı şu 5 özelliği tekrarladı:

1. Ölçülebilir, somut ve net bir hedef belirlemek.

2. Bu belirlenen hedefi tam ortadan ikiye bölmek! (Zinciri kırmamak adına önemli bir adım. Küçük küçük ara hedefler haline gelmeli ve ana hedefimiz bizleri yılgınlığa düşürmemeli.)

3. İkiye bölünen hedef için gerekli küçük ama somut adımı, her gün atmak için elden geleni yapmak.

4. Her adım için gözün önünde duran takvime bir çarpı atmak!

5. Böylece oluşmaya başlayan zinciri bir yıl boyunca asla kırmamak! 🙂

Belirlenen hedefi her gün istikrarla uygulamak, ilk zamanlar kolay gibi görünüyor. Ancak her gün mutlaka gerekli gayreti göstermek çok kolay değil. İste tam da bu sebeple hedef, ikiye bölünüyor. 

Dikkat ederseniz bu yöntem, her ne kadar kolay olmasa da basit bir yöntem! Evet, kolay değil ama basit, net ve etkili bir yöntem. 

Kim bilir belki de kendi eylem planlarınızı oluşturmak adına, işinize yarayabilir. 🙂

Zinciri kırma posterlerini Barış Özcan’ın kendi web sitesinden indirebilirsiniz. 

http://barisozcan.com/

1. Zinciri Kırma! Peki ama neden?

Osman Bulut isimli youtuber ise, zinciri kırma tekniğine daha farklı bir şekilde yaklaşıyor. Zincirlerimizi ne için kırmamamız gerektiğini sorgulatıyor. Gayretlerimizin amacını irdelemeye çağırıyor.

Kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi hatırlatıyor…

Bu bağlamda mutlaka izlenmesi ve tefekkür edilmesi gereken bir anlatım.

2. Zinciri Kırma! Ama Neden?

3. MuslimWalk! 🙂

Zinciri kırma tekniğini uygulamak isterseniz, size yardımcı olacak ürünler sunan bir site önerimiz var: MuslimWalk 🙂

Rengarenk yıllık planlayıcılar, sevimli ayraçlar, güzel mesajlar içeren defterler ve ramazan planlayıcıları bu bağlamda oldukça işinize yarayan ürünler olabilir.

Ayrıca MuslimWalk resmi sitesindeki blog sekmesinde, kendilerinin tasarladığı ücretsiz zinciri kırma posteri de bulunmakta. 

Ek olarak, namaz motivasyon kartları, çocuklar için ramazan çeteleleri, dua kartları ve üç aylar planlayıcılarını da yine bu sitede görebilirsiniz! 🙂

https://muslimwalk.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir