Aile, Eğitim, Evlilik

Eşlerin Sahip Olduğu 5 Sevgi Dili

Evlilikte çiftlerin sevgilerini ifade ederken seçtiği farklı yollar vardır ve bunlardan bir tanesini ağırlıklı olarak kullanırlar. Kimi zaman eşinizin duygularını gösterme şekliyle sizinki aynı değildir. Bu sebeple, eşinin sevgi dilini doğru okuyamayan kişiler iletişim kurmakta güçlük yaşayabilir. Belki de eşiniz size kendi diliyle sık sık sevgisini gösteriyor ama sizin çok kullanmadığınız bir yöntemle bunu yaptığı için fark etmekte zorlanıyorsunuz.  Gary Chapman ‘Beş Sevgi Dili’ adlı kitabında sevgiyi göstermenin farklı yollarını başarılı bir şekilde anlatıyor. Peki sevgimizi hangi davranışlarla gösteririz?

1. Hizmet Davranışları

Sevgi gösterirken kullanılan bir yol, eşinizin ihtiyaç duyduğu bir şeyi yapmaktır. Burada bahsi geçen yardım zorunluluk içeren, istemeden yapılan bir eylem değildir. İçten gelerek yapılan, hayatı kolaylaştırmak ve sevgiyi ifade etmek adına yapılan her davranışı bu kategoride değerlendirebiliriz. Bu bazen yemek, ütü gibi ev işleri olabileceği gibi, bebeğin altını değiştirmek, çocukları okuldan almak veya eşinizin istediği herhangi bir konuda ona destek olmayı içerebilir.

2. Hediye

Diğer bir sevgi dili hediyedir. Çiftlerden bazıları hediye alarak sevgilerini gösterirler. Maddi değerinden ziyade, kişinin eşini mutlu etmek adına aldığı her türlü hediye sevgiyi sunmanın bir şeklidir. Kıyafet, takı, çiçek, kitap gibi aklınıza gelen ve eşinizin hoşuna gideceğini düşündüğünüz her şey olabilir.Bazı insanlar kendilerine hediye alındığında sevildiklerini hissederler. Sizin eşiniz de böyle biriyse istediğiniz hediyeyi seçerek başlayabilirsiniz.

3. Kaliteli Zaman

Sevgiyi ifade etmenin bir başka şekli kaliteli zaman geçirmektir. Sohbet ederken, gezerken ya da herhangi bir şey yaparken çiftlerin birbirlerini fark etmeleri, ortak güzel hisler içinde olmaları kaliteli zaman geçirdiklerinin işaretleridir. Çiftlerin beraber zaman geçirmeye, düşünceleri ve duyguları hakkında konuşmaya ihtiyacı vardır. Birlikte yürüyüş yapmak, güzel bir manzaraya bakmak, içinizden geçenleri dinlenildiğinizi ve anlaşıldığınızı hissederek paylaşabiliyor olmak ihtiyaçlarınızdan biri olabilir. Bazı insanlar eşleriyle bu şekilde zaman geçirdikleri zaman sevildiklerini daha çok hissederler. Eşinizin ihtiyacı bu olabilir mi?

4. Fiziksel Temas

Dokunmak, sarılmak sevgiyi göstermenin bir başka yoludur. Bebeklikten itibaren en temel ihtiyaçlarımızdan biridir dokunulmak. Bu ihtiyaç ömür boyu devam eder. Bazen hiç konuşmadan sarılmak, fiziksel olarak temas etmek çok güçlü bir sevgi göstergesidir.  Dokunmanın bir zamanı da yoktur çoğu zaman. Mutluluk, üzüntü, korku gibi pek çok duyguyu yaşarken sevdiklerinize sarılarak hislerinizi paylaşabilirsiniz. Daha önce farklı şekillerde sevginizi ifade etmenize rağmen eşiniz bunu fark edememiş olabilir. Eğer eşiniz fiziksel temas ile daha çok sevildiğini hissediyorsa, diğer yaptıklarınız muhtemel ki yeterli olmayacaktır. Çiftlerin birbirlerinin daha çok hangi yolla sevgiyi hissettiklerini bilmesi  hiç kuşkusuz değerli bir bilgi. Bu şekilde, sevgiyi eşinizin beklediği şekilde ona göstermenin yollarını keşfedebilirsiniz. 

5. Takdir

Son olarak, sevginin bir diğer yolu ise takdir etmektir. Eşinize güzel sözler söylemek, teşekkür etmek de bir sevgi şeklidir. Bazen eşinizin sizden istediği olumlu, onayladığınızı gösteren, iyi hissettiren cümleler duymaktır. Yemeğin güzel olduğunu, kıyafetinin ona çok yakıştığını, iyi bir baba olduğunu, güzel özelliklere sahip olduğunu duymak istiyor olabilir eşiniz. Bunların hepsini eşim zaten biliyor diye düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, çiftler birbirlerinden güven veren, destekleyici cümleler duymayı arzu ederler. Sevgiyi vermenin ve hissetmenin bir şeklidir bu. ‘Yemek harika olmuş. Ellerine sağlık’, ‘Bu işin üstesinden gelebileceğine inanıyorum’, ‘Çocuklarla kurduğun bağ onlara çok iyi geliyor’ gibi eşinize destek olacak her türlü cümle sevginizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>