Eski Kazaktan Yastık – Oyuncak Ayı Yapımı


0

Eski veya bir köşede giyilmeyi bekleyen kazaklarınızı çok kolay bir şekilde değerlendirmeye ne dersiniz?

1. Gerekli Malzemeler:

Kazak

İp – iğne – makas

Elyaf

Bir parça Keçe ve ya siyah kumaş

2. Gerekli Parçalara Kesme

Fotoğrafta görüldüğü şekilde kazaktan 5 farklı şekilde parçalar kesiyoruz. 1,2 ve 3 numaralı parçalardan 2’şer tane, 4 numaraları parçadan 4 tane, 5 numaraları parçadan ise 1 tane kesiyoruz. Toplamda 11 parça olması gerekiyor. Parçaların yanlarındaki numaralara dikkat etin. 

3. Gövdenin Bir Tarafını Birleştirme

2 ve 3 numaraları parçaların her birinden 1 tane alarak siyah çizgili kısımlarını ters tarafından dikiyoruz. Kırmızı çizgili yer ile 5 numaralı parçanın bir kısmını dikiyoruz. Diktiğimiz bu kısım gövdenin sol tarafı olacak. Geriye kalan 2 ve 3 numaralı parçaları da aynı şekilde birleştirip gövdenin sağ tarafını oluşturuyoruz.  5 numaralı parçanın diğer kısmını da sağ tarafın üst kısmı ile (sol taraf ile aynı şekilde) birleştiriyoruz.

4. Gövde Birleştirme

Siyah çizgili kısım hariç sağ ve sol gövde parçalarının tamamını birleştirip bir bütün haline getiriyoruz. 

5. İçini Doldurma

Dikmeyip boş bıraktığımız kısımdan tüm gövdenin içine elyaf dolduruyoruz.  Ve sonrasında bu kısmı da dikişleri belli olmayacak şekilde dikiyoruz.

6. Kulakların Yapımı

2.maddedeki fotoğrafta numaralandırılmış 4 numaralı parçaları kulakları yapmak için dikiyoruz. 1 numaralı fotoğrafda görülen a ve b taraflarını üstüste getirerek, yine ters tarafdan 2 numaralı fotoğrafdaki siyah çizgilerin olduğu kısımlardan dikiyoruz. Kırmızı ile belirttiğimiz alanı ise iç tarafı dışarı çıkarmak için dikmeden bırakıyoruz. Düz tarafı dışarı çıkardıktan sonra dikişlerden tekrar dikerek ayının kulak bölgesiyle birleştiriyoruz.

7. Kuyruğun Yapımı

2. maddedeki 1 numaralı parçaları kuyruk yapımı için kullanıyoruz. Parçaları ters tarafından uç kısımları hariç dikiyoruz ve düz tarafına çevirerek içine bir miktar elyaf dolduruyoruz. Daha sonra ayı yastığın kuyruk kısmına dikiyoruz.

8. Yüz Detaylarının Yapımı

Siyah keçe ve ya siyah kumaş ile ayının burun, ağız ve isterseniz gözlerini yapabilirsiniz. 

9. Ve Hazır

Ayı yastığımız hazır. Çocuklar isterse yastık isterse de üstüne çıkabilecekleri sevimli bir oyuncak olarak kullanabilsin diye oyuncak ayı şekilde değil de daha tok bir şekilde yaptık. Sadece çocuklar değil, isteyen herkes farklı modellerde de yapıp yastık olarak rahatlıkla kullanabilir. Eğer çocukların üstünde oturmaları için oyuncak şekilde yapacaksanız elyafın miktarını daha çok kullanarak daha sert bir gövde elde etmiş olursunuz. 

Kaynaklar

https://welivedhappilyeverafter.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selamünaleyküm Hayvan şeklindeki oyuncaklar çocuklar için iyi değil sanıyordum Başka bir yazınızda böyle bir içerik vardı Ben yanlış mı anlıyorum?