Eşinizin Güçlü Hissetmesini Sağlayacağınız 3 İpucu


0
Peygamber Efendimiz ilk vahinin şaşkınlığı ile Cebrail aleyhisselam gidince, vahinin haşyetinden yüreği titreyerek Hz. Hatice validemizin yanına döndü.

“Beni sarıp örtünüz! Beni sarıp örtünüz!” buyurdu.

Biraz toparlandıktan sonra başına gelen hadiseyi Hz. Hatice validemize endişeli bir şekilde anlattı.

“Ya Hatice şimdi bana kim inanır?” dedi.

O mübarek zevce Rasulullah Efendimize:

“Allah’a yemin ederim ki Allah celle celaluhu seni hiç bir vakit utandırmaz, mahcup etmez çünkü sen akrabanı himaye edersin, işini görmekten aciz olanların ağırlığını yüklenirsin, fukaraya infak eder kimsenin yapamayacağı kadar iyilikte bulunursun, misafire ikram edersin, Hak yolunda zuhur eden hadiselerde halka yardım edersin. Ey Allah’ın elçisi seni evvela ben kabul ve tasdik ederim. Allah yoluna önce beni davet et.” diyerek kendisini ilk tasdikledi. Peygamber Efendimizin bu ilk zorlu tecrübesinde onu destekleyen yol gösteren ilk kişi eşi Hz Hatice radiallahu anha oldu.

Hatice validemizden bir eş ve hanım sahabe olarak öğreneceğimiz çok şey var. Bu hadiseden yola çıkarak  kocanızın kendisini daha güçlü hissetmesini sağlayabileceğiniz ve onun öz güvenini yükseltebileceğiniz 3 ipucumuz var;

1.Değer verin!

değer vermek

Erkekler takdir edildikleri zaman her şeyi yapabilirler. Değer görmüş ve desteklenmiş hissettiklerinde bu onları daha ileri götürür böylece eşi ve ailesi için daha fazla şey yapabilirler. Küçük gibi düşünülen bu hareketlerin takdir edilmesi onları güçlendirmek için önemlidir. Örneğin ampül değiştirmek, küçük tamirler, hafif güç isteyen işler bunların hepsinde onları takdir etmelisiniz.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “İnsanlara teşekkür etmeyen kimse Allah’a da şükretmez.”(Tirmizi) buyurmuştur.

2.Can kulağı ile dinleyin!

dinlemek

Erkekler kadınlar kadar konuşmazlar ama konuştukları zaman eşleri tarafından dikkatle dinlenmek isterler. Hz Hatice Peygamber Efendimiz sallalahu aleyhi ve selleme sıkıntısının ne olduğunu sordu Hz Muhammed sallalahu aleyhi ve sellem ona rahatsız olduğu konuyu anlattı ve Hz Hatice oturup sabırla  dinledi.

Siz eşinizi dikkatle dinlediğiniz zaman kendini kabul görmüş ve değerli hissedecektir. Onunla tartışmadan, eleştirmeden tüm kusurları ve zayıf yönleri ile yanına oturup onu dinlemelisiniz. Bu bir erkek için çok önemlidir. Eşi tarafından saygıyla kabul görmek onun için hazineler değerinde olacaktır.

3.Onu çook beğendiğinizi hissettirin!

eşini beğenmek

Hz Hatice Peygamber Efendimizin sallalahu aleyhi ve sellem en iyi niteliklerini vurgulayarak ona güven veriyordu. Hatırlayın ki Efendimiz sallalahu aleyhi ve sellem son derece sıkıntılıydı ve olup bitenlerden emin değildi ama Hz Hatice onun beğendiği güzel huylarını hatırlattı. Bir erkeğin eşi tarafından beğenilmeye ihtiyacı vardır. O ister ki eşi ona çok beğenmiş, büyülenmiş bir şekilde baksın. Bunu yapabilirsiniz! Eşinizin güçlü yönlerini vurgulayın, ince niteliklerinden bahsedin. Onun gücüne hayran olduğunuzu romantik yollarla söyleyin. Bu iltifatlar uzun vadede onun özgüvenini arttıracaktır inşaAllah.

Eşinize hayran olmaktan asla vazgeçmeyin!Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Niye hep erkekleri öne çıkaran içerik yapıyorsunuz kardeşlerim? Biraz da erkeklerin eşlerine nasıl davranması gerektiğini, Efendimizin Hatice Annemize nasıl aşık olduğunu ve nasıl kibar olduğunu içeren içerikler hazırlayın. Böylece kadınlar köle algısından çıkar, kadına şiddet de ülkemizde azalır. Hep kadın verici,tahammül eden konumunda olduğu için çevremizdeki bazı kadınlar delirmek üzere. Dikkat edelim inşAllah (ps: feminist değilim)