Eğitim, Haber, Kültür

Engelleri Yıkan Kitap: Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar

Sakarya’nın Karapürçek ilçesinde yaşayan ve üç aylıkken geçirdiği menenjit hastalığı sonucu sol elinin işaret parmağı haricinde tüm vücudu işlemez hâle gelen Rukiye Türeyen‘in iki yıl boyunca tek parmağıyla, azimle yazdığı “Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar” internet üzerinden satışa sunuldu.

Okuma yazmayı kendi çabasıyla öğrenen Rukiye Türeyen, tek hayalinin kendi emeğiyle kazandığı parayla 38 yıldır kendisine bakan annesine bir ev almak ve onu rahata kavuşturmak olduğunu söyledi. Kitapsevelerden de kitabını satın almalarını rica etti.

Romanın arka kapak yazısı şöyle:

HER ŞEY TEK PARMAĞIMIN UCUNDA…

Yürek dağlar engellilerin durumları; hep acınarak bakılır. Bir işe yaramaz sanılır. Şimdi sizlere kendimden bahsedeceğim. Kararı siz verin işe yarıyorlar mı yoksa yaramıyorlar mı?

Engelli bir birey öncelikle kendiyle ve bedeniyle barışık olmalı ki; yaşadığı zorluklara göğüs gerebilsin. Üç aylıkken geçirdiğim menenjit bir diğer adıyla havale nedeniyle beden sağlığından yoksun biriyim. 37 yaşındayım ve kendimi bildim bileli kendi ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum… İhtiyaçlarımı, kardeşlerim ve annem gideriyor. Babam, akciğer kanseri nedeniyle vefat etti. Annem, 7 yıl önce iki beyin ameliyatı geçirdi. Yine de biz çocukları için, ayakta duruyor.

Hikâyeler senaryolar yazıyorum. Bu kitap benim ilk kitabım. Kitabım da dört hikaye ve bir de senaryo var. Çoğu zaman kitaptaki kahramanların yerine kendimi koyuyorum. Bilgisayar başında yazdığım karakterlerin bedenlerini kendi bedenim gibi kullanıyor, kendi bedenimde sergileyemediğim özgürlüğü o karakterlerin üzerinde sergiliyorum.

Bilgisayar kullanmaya başladığımda hayatım değişti diyebilirim. Her şey tek parmağımın ucunda, tek tıklamayla ulaşabiliyorum tüm dünyaya. Bedenimde özgür olamasam da. Okuma yazmayı kendi çabamla öğrendim. 2014 yılında yazarlık yapmaya başladım, bu konuda hiç bir eğitim almadan.

Ellerim kalem tutamasa da bilgisayarla rahat bir şekilde sol elimin işaret parmağı ile yazıyorum. Sağ tarafım hiç tutmuyor. Her şeye şükür edenlerdenim. Benim inancım şu; engelliler de ölecek sağlıklı insanlar da. Yeter ki bakan da sabırlı olsun bakılan da.

Engeliniz ile barışık olun ki yaşadıklarınız size zor gelmesin.

Tek parmağı ile yazmış olduğu kitaba destek vermek ister misiniz?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>