En Verimli Yarıyıl Tatili


0
Mü’minin tatili bile hayırla ve dolu dolu geçmesi gereken bir zaman dilimidir. Okullar başlayınca ‘Yine hiçbir şey yapamadım.’ diye pişman olmamanız için okul vakti yapmakta zorlandığınız faaliyetleri sizin için sıraladık.

1. Namaza başlayın.

İnşaAllah bu yazıyı okuyan her bir kardeşimiz zaten namazlarını kılıyordur ama nefislerine yenik düşüp bir türlü başlayamayan, başlasa da devam ettiremeyen kardeşlerin artık samimi bir tevbe ve niyet ile başlaması belki de hayatlarında alacağı en güzel karar olacaktır.

namaza başlayın

2. Sevdiklerinizle vakit geçirin.

Şehir dışında okuyan veya okumayın, öğrencilik sürecinde dersler sınavlar gibi yoğunluktan dolayı aileniz ile çok az muhabbet edersiniz. Bu tatilde öncelikle onlara vakit ayırıp, yemeklerinizi birlikte yemeye ve fırsat buldukça sohbet etmeye çalışın. Ailenizin inşaAllah bundan ne kadar hoşnut olduğunu göreceksiniz.

ailenizle vakit geçirin

3. Uzun süredir görmediğiniz akrabalarınızı ziyaret edin.

Yalnızca bayramdan bayrama ziyaretler bizim kültürümüzün bir parçası değildir. Ne yazık ki dünya meşgalelerine dalmaktan yeni nesilde böyle bir tavır oluştu. Akraba hatrına çok önem veren dinimiz, onları ziyarete ve hayır dualarını almamıza da büyük kıymet vermektedir.

akrabalarınızı ziyaret edin

4. En azından bir tane kitap okuyun.

Derslerin yoğunluğundan hiçbir şey yapamamaktan yakınırız çoğu zaman. Tatil yapmak isteyip de yapamadıklarımız için en iyi fırsattır. Size dünya ve ahiretiniz için faydalı olacak bir kitap seçin ve özenle okuyup bitirin.

bir tane kitap okuyun

5. Gidebildiğiniz kadar ilim meclislerine gidin.

Bir arkadaşınız sizi sohbete davet ettiğinde ‘Derslerim çok yoğun, sınavlarım var.’ derdiniz ya, işte şimdi hiçbir engeliniz yokken mümkün olduğu kadar ilim meclislerine katılın. Öyle ki uzun zamandır mahrum kaldığınız o sohbetler size şevk versin ve muhtemelen çoğunlukla dünyalık hevesler ile geçirdiğiniz okul vaktinin bir telafisi niteliğinde olsun. Tabi okul başlayınca da devam ettirmeyi ihmal etmeyin.

ilim meclisi1

6. Kur'an-ı Kerim'i hayatınıza geçirmeye çalışın.

Yakın zamanda paylaştığımız bir yazı olan Sabah Namazından Sabah Namazına: Kur’an Yarışması etkinliği bunun için müthiş bir fırsat. Toplu halde arkadaşlarınız veya ailenizle birbirinizi teşvik ederek her gün belli bir miktar Kur’an-ı Kerim okumak için çok faydalı olduğuna inandığımız bu yarışma ile inşaAllah Allah’ın Kitabına çok daha yakın olacaksınız.

7. Bir kötü alışkanlığı terk edin.

Her birimizin zaman zaman rahatsız olduğu ve bu yüzden bırakmak istediği bir kötü alışkanlığı vardır. İşte bir nefis muhasebesi ile bu yaptığımız kötü alışkanlığı tespit edip samimi bir tevbe ile artık yapmamaya niyetlenebiliriz. Sigara içmek, karşı cinsle sohbet etmek, bir mü’mine kin beslemek, saatlerce tv izlemek, bilgisayar oyunları oynamak ve birçok gencin kendini kurtaramadığı +18 içeriklere bakmak gibi çirkin alışkanlardan hangisi mevcut ise terk etmelisiniz. Böylece Allah’ın izni ile ibadetlerinizden daha çok zevk almanızın ve Allah için bir şeyi terk etmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

kötü alışkanlıkları terk edinBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Okumaktan ve incelemekten usanmadığım bir site. Allah ebeden razı olsun tüm ekibinizden. 🙂

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı