Hadis

En Güzelin, En Güzel 3 Sözüyle Melekler

Tüm bu kainat, yeryüzü, dağlar, gökyüzü, yıldızlar, var olan her şey ama her şey Yüce Allah’ın eseridir…Melekler de O’nun nurdan yarattığı eserleridir. Nurdan var olmalarına rağmen, kibire düşmeden, durmadan Allah’ı anan o güzel varlıkların bu durumu Kur’an da şöyle anlatılmaktadır: “Onlar gurur ve kibre düşmeksizin, bıkmadan usanmadan gece gündüz Allah’ı anıp durmaktadırlar.” (Enbiya Suresi 19-20). Var olan, tüm meleklerin ortak görevi, Yaratan’a ibadet etmek, O’nu yüceltmektir. Ayrıca, melekler insanların kötü yollara düşmemesi için, Allah’tan bağışlama da isterler. Gelin, bu nurani varlıklar hakkında daha fazla şey öğrenebilmek için, En Güzel olan Peygamberimizin, en güzel sözlerindan 3 tanesiyle tanışalım.

1. '4 Parmaklık Dahi Yer Yoktur'

Ebu Zer’den nakledildiğine göre, Allah Resulu (sav) şöyle buyurmuştur. “Ben sizin görmediklerinizi görür, işitmediklerinizi duyarım. Gök sarsıldı. Nasıl sarsılmasın ki! Semada, bir meleğin Allah için secdeye kapanmadığı dört parmaklık bir yer dahi yoktur.” (IM4190 İbn Mace, Zuhd, 19)

2. ...selam getirirler.

Abdullah  (b.Mes’ud) tarafından nakledildiğine göre, Allah Resulu (sav) şöyle buyurmuştur: “Allah’ın yeryüzünde dolaşan melekleri vardır. Onlar, ümmetimden bana selam getirirler.” (HM3666 İbn Hanbel, 1, 387)

3. Gece ve gündüz melekleri...

Ebu Hureyre’den (ra) nakledildiğine göre, Resullulah (sav) şöyle buyurmuştur: “Gece ve gündüz melekleri dönüşümlü olarak aranızda bulunurlar. Bu melekler sabah ve ikindi namazlarında buluşurlar. Sonra gece boyu sizinle bulunan melekler yükselirler. Allah, durumlarını çok iyi bildiği halde insanları onlara sorar: “Siz ayrıldığınızda kullarım ne yapıyordu?” Melekler de “Yanlarına vardığımızda da oradan ayrıldığımız sırada da namaz kılıyorlardı.” derler.” (B7429 Buhari, Tevhid, 23)

Kaynaklar

1-Hadislerle İslam, Diyanet İşleri Başkanlığı, s.245

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Genc müslümanların “ümmet bilinçli” olması için ne yapılması gerekir ? Genc musluman kendini ne gibi faaliyetlerle mesgul etmelidir? Bu konu hakkında da yazı bekliyoruz 🙂

  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>