Elinizdeki Piyango Biletini Yırtıp Atmanız İçin 7 Sebep


0

Şans oyunu ve kumar gibi oyunları oynamamak için birincil ve tek sebep şüphesiz Rabbimizin bunları haram kılmasıdır. Ancak haram olmasının yanı sıra bu oyunların dünyevi açıdan da maddi ve manevi birçok zararı bulunmaktadır, işte onlardan birkaçı;

1- Piyangonun kendine çıkacağına inanmak ahmaklıktır.

Piyango çıkma olasılığı için bkz. suffagah.com/6-maddede-milli-piyangonun-cikma-olasiligi

düşmek

2- Günlerce bana mı çıkacak diye hayal kurup, size çıkmadığını öğrenince kahrolacaksınız(!).

Bileti aldıktan yılbaşı gecesine kadar türlü türlü hayaller kurup sanki bilet size çıkmışçasına hayatınızda ne gibi değişiklik yapacağınızı düşüneceksiniz. Sonuçlar açıklandığında ise sinirlenip üzülecek belki de kazanan kişi için çirkin kelimeler sarf edeceksiniz. Halbuki alırken bu ihtimalin kazanmanızdan binlerce kat fazla olduğunu biliyordunuz.

kızgın

3- Resmen birisi multimilyoner olsun diye para yardımı yapıyorsunuz.

Milyonlarca bilet, toplasanız 10 kişinin zengin olmasına sebep oluyor. Bu ne demek? Herkes elini taşın altına koyup(!) bir insanı zengin ediyor demek. Aklı başında bir insanın böyle yapması ne kadar abesle iştigaldir!

mili-piyango-kazanan

4- Piyango için boşa giden paranız ile onlarca ekmek alabilir / doğalgazı yükseltip biraz daha ısınabilirsiniz.

kombiyi açmak

5- Çocuklarınızın rızkı olan parayı boş ve hiç uğruna harcıyorsunuz.

Piyango bileti alan insanlar genellikle gelir düzeyinin düşük olduğunu, zor geçindiğini iddia etmektedir. Peki, evladına bir kazak alabileceği bir parayı neden çöpe atmaktadır? Şu soğuk günlerde alacağı bir kazak hem evladını soğuktan koruyacak hem de onu mutlu edecektir.

boş ve hiç uğruna para

6- Tüm gözlerin üzerinde olduğu belki de kazanamayanların kazanana beddua ettiği bir para size nasıl hayır getirebilir?

Milyonlarca insan piyangonun kendisine vuracağına inanarak bir bilet satın alıyor ve kendisinin olacakmış gibi heyecanla sonucu bekliyor. Kazananlar çığlık çığlığa sevinirken kaybedenlerden (bilet aldıysanız biri de siz) çoğu insan hem o paraya hem kazanana lanet okuyor, beddua ediyor, hayrını göremesin, ‘bana çıkmadı ona da yâr olmasın’ gibi sözler sarf ederek tüm negatif enerjisini, nazarını hem paranın hem kazananın üzerine yağdırıyor. Kazanan siz olsanız bunlardan etkilenmemek ne mümkün?

milli piyango hayır getirmez

7- Piyango vuran birçok insanın kişilik olarak değiştiği ve aile bağlarının kopma derecesine geldiği çokça görülmüştür.

Öncesinde normal ya da düşük seviyeli bir hayat yaşayan bir insan için trilyonlarca para kişinin mal hırsını, bencilliğini artırmakta aile efradına dahi tavırlarını değiştirmektedir. Kaldı ki komşusu, akrabası olan yüzlerce insan o kişiden ‘kendilerini görmesini’ de bekleyecek; bu da kazananın hem çevresindekilere bakışını kötü anlamda değiştirecek, onlardan haz etmeyecek ve kazandığını paylaşmamak için kalplerini kıracak, akrabalarından da olacaktır.

piyango çıktı karısından boşandı

En önemlisi; Allah ve Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem kat’i suretle şans oyunlarının haram olduğunu bildirmiştir. Piyango ve şans oyunlarının ahiretimize verdiği zarara ise bir sonraki yazımızda değineceğiz inşaAllah. Measselâme.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dediklerinizde haklısınız ama bazı maddeler çok saçma,1 bilet 15 lira,bu para bir kazak parası bile değil,şansını denemekten ne çıkar?

    1. Can bey Allah’ın yasak koyduğu şeylerin miktarlarına bakarak; “makul bir rakam ne olacak sanki?” denilemez. Çünkü bunun; “bir bayanı birazcık taciz etsem ne olacak sanki?” demekten farkı yoktur.

  2. Allah Haram para nasip etmesin. Milyon kişinin gözü olan paradan insana hayır gelmez. Çıkan parayı dini kuruluşa yatırmayın kurumlarımıza haram mal girmesin