Dünyaya Bakıp “Elhamdulillah, SubhanAllah, AllahuEkber” Diye Tepki Vermenize Sebep Olacak 17 Gerçek


0

Kainatta bulunan bunca hassas denge dinsizlerin dediği gibi bir dizi tesadüf eseri midir?

Allah, gökleri ve yeri hak olarak (yerli yerince) yarattı. Şüphesiz bunda, iman edenler için (Allah’ın varlık ve kudretine) bir nişâne bulunmaktadır.

| Kur’an-ı Kerim, Ankebut Suresi 44. Ayeti

1) Yerküre şimdiki kalınlığından bir kaç kadem daha kalın olsaydı karbondioksiti emerdi. Dolayısıyla hayat mevcut olmazdı.

yerküre kalınlığı

2) Eğer atmosfer kalınlığı şu andaki durumundan biraz daha ince olsaydı, uzaydan gelen meteor ve gök taşları atmosfere ve dünyamıza çarparak her şeyi yakar, yaşama imkânını ortadan kaldırırdı.

göktaşı atmosfer suffa

3) Güneş şimdikinin yarısı kadar ışın ve ısı gönderseydi, donardık. Eğer gönderdiği miktarın yarısı kadar daha fazla ışın gönderse çoktan kül olmuş olurduk.

güneş dünya ışın

4) Ay eğer şimdiki durumundan 20.000 mil daha yakında olsaydı gel-git (med-cezir) olayı nedeniyle dağlar bile her gün iki kere sular altında kalırdı.

deniz gel git ay

5) Eğer geceler şimdikinden on kat daha uzun olsaydı, güneş ışınları uzun yaz günlerinde bitkileri kavuracak, yine gecelerde de tüm canlılar donmuş olacaktı.

güneş kavurucu

6) Eğer oksijen şimdikinden %50 fazla olsaydı (şimdiki oranı %21'dir), ufak bir kıvılcımda her şey tutuşmuş olurdu. Bir yıldırımdan tutuşan dal bile bir ormanı yakmaya yetecekti.

Buna karşın oksijen oranı %10 miktarında olsaydı, o zaman da insanlık bugüne dek gelemezdi.

7) Eğer yağmur olmasaydı, yeryüzü üzerinde hayat olmayan bir çöle dönüşürdü. Rüzgârlar, denizler, okyanuslar olmasaydı, yine hayat olmazdı. Eğer su, tuzdan arınmadan buharlaşmasaydı hayat olmazdı. Buhar havadan hafif olmasaydı yine hayat olmazdı.

yağmur kurak

8) Eğer okyanus suları tuzlu olmasaydı kokardı ve yine hayat olmazdı. Çünkü tuz okyanuslarda suyun kokuşmasını önler. Sodyum ve klor elementleri tuzu oluşturacak şekilde birleşmemiş olsalardı yine hayat olmayacaktı.

okyanus deniz su

9) Yerküre şimdiki gibi ekseni etrafında 23 derecelik bir eğiklik içinde olmayıp düz olsaydı, okyanus ve denizlerden buharlaşan sular dünyanın sadece güney ve kuzey kutbuna yağmur olarak yağacak buralarda buzullar oluşacak ve bu durum hiç değişmeden (mevsimler olmadan) sürüp gidecekti. Hayat canlılar ve insan olmayacaktı.

yerküre dönüş dünya

10) Yerküre Merkür gibi olsaydı yani bir tarafı sürekli güneşe dönük olsaydı, güneş çevresindeki dönme müddetinde ancak bir defa da kendi etrafında dönmüş olacaktı. Böylelikle dünyanın bir yüzü sürekli gece bir yüzü gündüz olacaktı ki gündüz ve geceler boyunca hayat imkânsız olacaktı.

mars dünya güneş

11) Eğer çekim kanunları olmasaydı atom ve atom partikülleri nerede olacaktı? O zaman ne güneş ne yeryüzü yerinde olurdu. Hiçbir şey yerinde olmayacak hayatın mevcudiyeti mümkün olmayacak dolayısıyla insan olmayacaktı.

dünya yerküre

12) Yer yüzündeki çekim gücü ay kadar olsaydı veya bu çekim kuvveti şimdikinin 1/4'ü kadar olsaydı, o zaman yer yüzü atmosferini ve suyu muhafaza edemeyecek sıcaklık da öldürücü dereceye yükselecekti.

Dnyamz_ve_Ay

13) Eğer elektron ve protonlar birbirine yapışık halde olsaladı, boşluk olmamasından dolayı yerküre bir yumurta büyüklüğünde olurdu. O zaman insan ya da başka canlılar nasıl olurdu? Atomlardaki çekim gücü olmasaydı gördüğümüz her şeyin biçimi başka bir görünüm alacaktı.

yumurta dünya

14) Eğer elementler birbirleriyle bileşikler teşkil etmeseydi, toprak oluşmazdı, su oluşmazdı, ağaç oluşmazdı, hayvanlar ve bitkiler oluşamazdı.

Atomların elektronlarındaki son sekize tamamlanma durumu olmasaydı, yer yüzündeki bileşiklerin hiç biri olmazdı. Diyelim ki bir elementin atomunda son yörüngesinde elektron eksikliği var, atom, bu sayıyı sekize tamamlamak için bir başka elementin atomunun son yörüngesindeki elektrona müracaat edecek böylelikle her iki atom da birleşerek bir molekül oluşturacaktır.

atom sekiz

15) Isı kanunları mevcut olmasaydı yer yüzünün soğuması mümkün olmayacak, böylelikle yeryüzü yaşamaya uygun bir yer olmayacaktı.

mojopack_2_se_planet_cold_curve_by_annechpostma-d5swbnd

16) Dağlar olmasaydı, yeryüzü parçalanıp dağılacak, yer kabuğu teşekkül etmeyecek ve hayat elverişli olmayacaktı.

yuce_daglar_60085_1

17) Yer yüzünde rızık olmasaydı hayat, varlığını sürdürme gücü bulamayacaktı.

rizik_-604x270


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım

  ” O göğü , o yeri ve bunların arasında bulunanları Biz boşuna yaratmadık .Bu , o küfredenlerin zannıdır. Bu yüzden küfredenlere ateşten helak vardır. ”
  Sadakallahul Aziim . ( Sad Suresi , 27 )

  1. Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım

   ” O göğü , o yeri ve bunların arasında bulunanları Biz boşuna yaratmadık .Bu , o küfredenlerin zannıdır. Bu yüzden küfredenlere ateşten helak vardır. ”
   (Sad Suresi , 27 )

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı