Haber

Dünyayı Okuyan Kadın: Köyünden Çıkmadan 3 bin Kitap Okudu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce “Sıra dışı okur” unvanıyla ödüllendirilen 3 çocuk annesi Bedriye Engin, bugüne kadar yaklaşık 3 bin kitap okudu. Bilecik Gölpazarı ilçesinin Kurşunlu köyünde oturan ilkokul mezunu 55 yaşındaki Bedriye Engin ayda en az 3 kitap okuyor.

“Köyünden çıkmadan dünyayı okuyan kadın” olarak bilinen Engin, köyde doğup büyüyüp evlendiğini, hem tarımla hem de hayvancılıkla uğraştığını belirterek kendisini sıradan bir köylü olarak gördüğünü söyledi.

“ÇAYIRDA HAYVAN OTLATIRKEN OKUDUM”

Küçük yaşlarda edindiği kitap okuma alışkanlığının hayatının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını vurgulayan Engin, ”Sadece biraz okurum o kadar, okurum derken bayağı bir okurum. Yani çocukluğumdan beri okurum. Çayırda hayvan otlatırken okudum.” dedi. Engin, kitap okumaktan zevk aldığını ve ayrım yapmadan her tür kitabı okuduğunu anlattı.

KİTAP OKUMAK İÇİN KOYUN BESLEDİ

Evlendiğinde “Nasıl kitap okurum, nasıl kitap okuyacak bir ortam bulurum?” diye endişelendiğini ve ilk zamanlarda kitap okumak için ortam bulamadığını anlatan Engin, şöyle konuştu:

”Baktım komşu bir kadın hem yün eğiriyor hem de koyunlarını güdüyor. O zaman dedim ki benimde acilen koyun edinmem lazım. Köyde ikiz koyun buldum onları çoğalttım, sadece kitap okumak için! Büyükbaş hayvanlarımın yanında 17 yıl küçükbaş hayvan baktım ama ben sadece kitaplarla mutlu oldum. Hayatımda sadece kitap vardı, tarlada kitap okurken dinlendirdim.”

“SIRADIŞI OKUR” ÜNVANINI ALDIM

Bilecik Kütüphane Müdürüyle 2011 yılında pazar tezgahında satış yaparken tanıştığını anlatan Engin, farklı kitaplar okumak için tezgahını bırakarak kütüphaneye gittiğini aktardı.

Kütüphaneye her gittiğinde en az 10-15 kitap aldığını ve bir yıl sonra Bilecik Kütüphanesince “En çok kitap okuyan yetişkin” ödülüne layık görüldüğünü ifade eden Engin, bugüne kadar yaklaşık 3 bin kitap okuduğuna işaret etti.

Bedriye Engin, son olarak şunları söyledi:

”Proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına sunuldum ve 2013’te ‘Sıra dışı okur’ unvanı aldım. Ben iyi okuyucuyum. Harman zamanında bile 1 ayda 3 kitap okurum. Kitap okumadan uyumam. Hayatımın her döneminde her kesiminde kitap okudum. Kitapsız hayatım hiç olmadı.”

AA

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>